Je vám pořád zima? Nejčastější důvody, proč tomu tak nejspíš je
I když zima a chlad nejsou naši velcí přátelé, musíme se s nimi nějak popasovat. Vlastně je to jednoduché. Stačí se jen správně a pořádně obléknout. Jenže problém nastává ve chvíli, kdy je nám zima neustále a nejsme schopni se jakkoliv zahřát. Nepomáhá oblečení a někdy ani sezení u topení nebo zahřívání se horkým čajem. Co s tím?
Pocity jako zima, chlad, mrazení v celém těle nebo dokonce zimnice nejsou rozhodně nic, co bychom chtěli vnímat. A tak se s nimi snažíme bojovat. Někdy ale marně. Na vině může být nejen naše aktuální špatné psychické rozpoložení nebo nemoc, ale viníkem mohou být i chronické obtíže.
Zima a pocit chladu oznamují nemoc
Jestliže vás pocity jako velká zima, chlad a nemožnost se zahřát trápí dlouhodobě, je rozhodně na místě svěřit se se svým problémem vašemu lékaři. Ten by měl obratem udělat veškerá vyšetření a zjistit, proč tomu tak je. Může jít jen o banalitu, ale také se za tím může ukrývat třeba i ještě neobjevený zdravotní problém. Jedním z takových problémů může být chudokrevnost. Ta je charakterizována nedostatkem krevního barviva (hemoglobinu) v krvi. Chudokrevnost může mít na svědomí nedostatek železa, vitamínů skupiny B nebo některé druhy nemocí. Mezi nejčastější příznaky chudokrevnosti patří únava, bledost, dušnost při fyzické zátěži a rovněž neustálý pocit chladu a obtěžující zima. Hemoglobin je totiž bílkovina, kterou tělo využívá k transportu kyslíku v našem těle. Pokud nám chybí červené krvinky, tak tělo není dostatečně zásobováno kyslíkem. A svaly, které nejsou dostatečně prokrvené, jsou chladnější. Což má za následek pocit chladu a zimy.
Zima, nachlazení, chřipka - jak se bránit?
Vitamín C jako nezbytný doplněk stravy v chladných měsících roku. Jak moc nám prospívá?
Ničí vás chlad a chladné počasí? Je vám pořád zima? Vyzkoušejte tipy, které vás zaručeně zahřejí
Problémy se štítnou žlázou, zima a chlad
Zima a chlad často trápí jedince, kteří trpí onemocněním štítné žlázy. Především se jedná o její sníženou funkci. Trvalý pocit zimy nebo časté zimnice jsou právě jedním z příznaků tohoto onemocnění. Mezi další patří únava, suchá pokožka, padání vlasů nebo přibírání na váze. Toto onemocnění je charakterizované poklesem hormonů štítné žlázy a má za následek celkové zpomalení našeho metabolismu. Tělo tedy celkově funguje zpomaleně.
Pití alkoholu, únava, chlad a zima
Ač jsme zvyklí dát si “panáka na zahřátí”, jde vlastně o paradox. Chvilkově se nám sice roztáhnou cévy, tělem začne proudit více krve a my se zahřejeme. Avšak kalorie, které alkohol obsahuje, jsou takzvaně “prázdné”. Což znamená, že tělu nedodají žádné živiny ani prospěšné látky. Tělo je tak rychle rozptýlí ve formě tepla. Jenže naše tělo vlastně při této “akci” transportuje vnitřní teplo na povrch těla. Tedy ve chvíli, kdy pocit tepla po vypití alkoholu vymizí, začne nám být velká zima a můžeme dostat i třasavku. Uvnitř budeme pociťovat velký chlad, jelikož teplota našeho těla klesne.
Podobně na naše tělo působí i velká únava. Čím unavenější jsme, tím více se cítíme “zmrzlí”. Nadměrná únava může totiž částečně narušit náš nervový systém a stejně tak i všechny mechanismy v těle, které pomáhají regulovat tělesnou teplotu. Jsme zpomalení, máme nedostatek energie a organismus hůře zvládá plnit své hlavní funkce (svalová námaha, trávení a podobně). A protože je musí zvládat, alespoň ty základní, ubere nám energii a to se následně projeví poklesem tělesného tepla. Lidé, kteří trpí chronickou únavou, tak často pociťují, jak je chlad a zima ovládají.
Chlad, zima a neustále chladné končetiny
Máte problém s neustále chladnýma rukama a nohama? Pak může jít například o špatnou cirkulaci, tedy o problém s krevním oběhem. Tento jev může mít dva důvody. I když naše srdce pumpuje dostatek krve, aby zajistilo termoregulaci, nepumpuje tolik, aby přivedlo krev i do končetin. Druhým důvodem mohou být ucpané tepny na končetinách (nohy, ruce). Krev těmito tepnami nezvládá procházet tak, jak by měla. Jde pochopitelně o problém, který rozhodně patří do rukou lékaře.
Zima, chlad a tělesná konstituce
Je faktem, že hubení lidé ztrácejí teplo rychleji než kulatější jedinci. Je to dáno jednak tím, že hubení lidé mají menší vrstvu izolačního tuku. A druhým důvodem je to, že jejich plocha pro výměnu s okolním vzduchem je v poměru k jejich hmotnosti větší. Tudíž, zjednodušeně řečeno, snáze a rychleji prochladnou. Zima ale může být i silnějším jedincům, kteří se rozhodli hubnout. Aby naše tělo optimálně fungovalo, potřebuje teplotu okolo 37 stupňů. Zhruba polovina našeho denního výdeje kalorií je věnována udržování této stabilní tělesné teploty. Čím nižší je teplota venku, tím více musí zafungovat náš vnitřní termostat. Ten ale funguje jen v případě, že jej vyživujeme. Pokud jsme na drastické dietě, může nastat problém. A naše tělo najednou není schopno udržovat stálou tělesnou teplotu. Což se projeví jednoduše tak, že je nám zima.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku