Prokrastinujete?

Konec prokrastinace! Účinné tipy, jak zatočit s chronickým odkládáním úkolů

Prokrastinace. Slovo, které je v posledních letech značně skloňované a týká se velké části populace. I když někoho méně, jiného více. A co to vlastně prokrastinace je? Odložili jste někdy práci jednoduše jen proto, že vám nechtělo nebo jste neměli náladu ji zrovna teď dělat? Tak přesně to je prokrastinace.

Prokrastinace neboli také chorobné odkládání úkolů je novodobá “civilizační nemoc”. Zjednodušeně řečeno, je prokrastinace touha uspokojit momentální potřeby a ty, které nepospíchají odložit. Když odsouváme konkrétní úkol, odsouváme i pocity a emoce, které jsou s ním spojené. Tedy například v případě pracovních úkolů je to stres, nuda nebo dokonce i pochybnosti o sobě samém. Vlastně se sami sebe ptáme: Chci toto vůbec dělat?

Prokrastinace nebo lenost?

Prokrastinace sice výhody má, bohužel jen ty krátkodobé. Můžete se v danou chvíli vyhnout práci, která je pro vás zrovna frustrující. A můžete si odpočinout. Nevýhodou však je, že odsunuté úkoly nemůžete ignorovat donekonečna. Brzy bude v situaci, kdy bude nutné úkol rychle dokončit. Možná se jich nakupí už i víc. A nejspíš se vám to opět nebude chtít a budete mít tendence odkládat. 

Čtěte také:

Prokrastinace: Přestaňte už odkládat!

Stala se pro vás práce noční můrou? Profesní koučink vám vrátí pracovní nadšení

Nabídka práce k vám nepřijde jen tak. Jak si najít vysněnou práci?

Prokrastinace a její neblahý vliv na zdraví

I když vám se vám při odložení úkolů na chvíli uleví, brzy na vás dopadnou právě i negativa proskrastinace. Chorobné odkládání úkolů neblaze ovlivňuje i duševní a emoční zdraví. Nemluvě o tom, že odkládáním se nám staví do řady další úkoly a časem nebudeme stíhat. Je tedy důležité, abychom si nastavili nějakou hranici, kterou už nepřekročíme. Pokud jednou úkol odložíme, nic se nestane, ale když to budeme dělat pravidelně, lze už hovořit o tom, že si svým způsobem i ubližujeme.

Bude-li prokrastinace pravidelnou součástí vašeho života, začne vám brzy zasahovat i do jiných oblastí. V práci se vám nebude dařit dodržovat termíny. Doma nebudete nic stíhat, nebudete mít čas na přátele. Může to tedy ovlivnit vztahy s vašimi blízkými. Budete více ve stresu, což může narušit i spánek nebo dokonce vést i k depresi. A pokud jde o každodenní odkládání úkolů, pak vám brzy přeroste prokrastinace přes hlavu.

Prokrastinace má i pozitiva

I když není prokrastinace nic, co bychom chtěli pravidelně dělat, tak občasné odložení úkolů nemusí být nutně na škodu. Například ve chvíli, kdy jsme opravdu přepracovaní a víme, že druhý den budeme schopni odložený úkol dokončit a skutečně se do něj pustíme, pak může být prokrastinace naopak přínosem. 

Prokrastinace nebo nemoc?

Pokud je pro někoho prokrastinace denním chlebem, pak se možná jedná o jedince, který trpí poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Tito lidé mají všeobecně problém své úkoly včas zvládat. Mimo to se pak chronická prokrastinace může týkat lidí, kteří mají nalomené duševní zdraví nebo jsou emocionálně unavení. Zde je však rozhodně na místě, aby pomohl odborník. Tedy psycholog nebo psychiatr. Podle expertů rozhodně není chorobná prokrastinace jen lenost, ale vždy za ní stojí nějaký hlubší problém. 

Nuda, lenost nebo prokrastinace?

Jak se zbavit prokrastinace?

Jestliže se vás chorobné odkládání úkolů (prokrastinace) týká, pak je vhodné: 

  • Naučit se odpočívat a nepřetěžovali se.
  • Naučte se říkat i slůvko NE. 
  • Pracovních úkolů si berte jen tolik, kolik jste reálně schopni zvládnout
  • Pokud nestíháte, pak o tom informujte toho, kdo vám úkol zadal a pokuste se společně najít nějaké řešení
  • Rozdělte si práci na několik menších dílčích úkolů a dělejte si pravidelné přestávky.
  • Odměňte se. Za splněný úkol si pořiďte nějakou drobnost, která vás potěší.
  • Dobře plánujte. Kdy se vám nejlépe pracuje? Ráno, odpoledne nebo večer?
  • Pokud to stále nejde, domluvte si sezení s koučem. Ten vám pomůže najít, kde je problém a pomůže vám i vymyslet, jak jej odstranit. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!