Láká vás bohémský život? Není složité mu propadnout. Ponořte se do nekonvenčního světa opravdovosti!
Pod pojmem „bohémský život“ se mnozí lidé vybaví především nezávislost, svobodomyslnost a možná i nespolehlivost a marnivost. Podstata tohoto životního stylu je ale v něčem docela jiném. Stojí totiž na základních principech, které jsou z podstaty vlastní každé lidské bytosti. Pojďte společně s námi znovuobjevit to, co jste možná kvůli každodennímu stresu, povinnostem a starostem dávno zapomněli.
V konzervativní společnosti nemá bohémský život příliš pevné místo, což je vlastně celkem paradox, protože právě v jeho souladu kdysi naši předkové žili. Bývali více ve spojení s přírodou, méně se stresovali výdobytky moderní doby a prožívali každý den, jako by měl být jejich poslední. Žili rozhodně svobodněji než kdejaký moderní člověk. Zajímá vás více? Pak čtěte dál.
Bohémský život a historie, která ho formovala
Slovo „bohémien“ se prvně objevilo ve Francii v 15. století a označovalo romské přistěhovalce, kteří žili svobodomyslným a kočovným životem. Právě tito lidé přišli do Paříže údajně z Českého království (latinsky Regnum Bohemiae) a představili se jako „Bohemi“. Tento výraz se pak v čase natolik ujal, že se jím začal skutečně označovat styl života plný svobody a kreativity, ale také chudoby. V 19. století byl s „bohémstvím“ spojován zejména spisovatel Henri Murger, jenž na toto téma také napsal knihu a mnozí jeho kolegové z branže jej také následovali. Bohémský život se pak stal jakousi pomyslnou mantrou básníků s beat generace (říkalo se jim také bítníci neboli blažená generace) nebo lidí prosazujících hippie styl v 60. letech minulého století. Ve všech případech mělo „bohémství“ vyjadřovat nekonvenčnost, mírumilovnost a snahu o vystoupení z materialismu.
Jaké hodnoty jsou pro bohémský život typické?
Pokud máte svobodomyslnou duši, jistě se vám zásady bohémského života budou líbit. Jde především o:
- opětovné spojení s přírodou (chovat se ekologičtěji a pobývat v přírodě s láskou a úctou)
- vyhýbání se materialismu (nenechat se pohltit penězi ale uvědomovat si jejich hodnotu)
- otevřenost mysli (nemít předsudky a mít větší nadhled nad situacemi)
- sebelásku a vytvoření vlastních pravidel (mít se bezpodmínečně rád/ráda a nenechat se ničím a nikým svazovat)
- kreativitu a praktikování/ctění jakéhokoliv umění (něco s láskou tvořit a obdivovat to krásné kolem)
- zkoušení nových koníčků, navštěvování nových destinací a objevování nových příležitostí (skočit do dobrodružství po hlavě, nebát se a jít si pro zážitky, které vám nikdo nevezme)
I přesto, že je bohémský život jiný než ty ostatní, určitě mu nepřísluší přívlastek „nezodpovědný“. Novodobí bohémové sice žijí v souladu s výše uvedenými zásadami, avšak nepřestávají si uvědomovat realitu každodennosti, tj. musí pracovat, aby si vydělali peníze na onu vytouženou svobodu a nezávislost. Proto, pokud se budete chtít stát „bohémem“, určitě to nechápejte tak, že vše opustíte a začnete od nuly. Všechny cesty mají nějaký začátek, prostředek a konec, je tedy potřeba uvažovat racionálně. Praktikovat bohémský styl života ale můžete i jinak – prostřednictvím vybavení domova nebo oblékání se.
Bohémský život můžete přijmout třeba hned. Jak se stylizovat v „bohéma“?
Přijmete-li bohémský život za vlastní, budete se jistě cítit daleko svobodnější a uvolněnější. Najednou se oprostíte od společenských dogmat či konvencí a začnete být konečně sami sebou. A právě to je hlavní podstata bohémství. Dejte vale přemíře stresu, nekonečnému seznamu věcí označených „musím“, plánování, manipulaci ze stran okolí i toxickým vztahům. Udělejte očistu a vneste do života světlo. Oblékněte se do toho, co je vám příjemné a neřešte reakce okolí. Zkuste být zkrátka kompletně jiní, než se od vás žádá, a přitom naslouchejte svému nitru.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku