Stres útočí! Sáhněte po přírodních prostředcích, které vás zklidní a zbaví stresu
Dříve plnil stres svůj účel. Pomáhal našim předkům při lovu, v boji a také při útěku. Jenže my dnes nelovíme a nebojujeme. Avšak stres zůstal a ničí nás. Doslova. Má totiž na svědomí spoustu nemocí i jiných obtíží. Náš úkol je tedy jasný – musíme se naučit stres ve svém životě eliminovat.
Stres je slovo, které slýcháme dnes a denně. Vůbec si už neuvědomujeme jeho sílu. A to, jak moc nám může ublížit. Stres je vlastně tlak na nás samotné. Stres nám přináší psychickou nepohodu, přepracování i nervozitu. Jsme s ním denně. Stres se stal naším společníkem. Ovšem nevítaným.
Stres nelze odnaučit, snažte se mu vyhýbat
Jsme unavení a věčně nestíháme. Být ve stresu není v dnešní době vůbec složité. Spíš je náročné být v naprostém klidu a udržet si duševní zdraví a pohodu. Stres je vlastně reakce organismu. A tu jen tak nezastavíme. Ani odnaučit tělo takto reagovat nelze. Jediné co můžeme, je naučit se stresu předcházet. V pravěku po stresu vždy následoval nějaký fyzický výkon a využil tak vše, co tělo nachystalo – pak zůstával bez následků (samozřejmě pokud bylo čím doplnit energii). I v moderní době je dobré nabídnout fyzickou kompenzaci – a je jedno, jestli to bude návštěva posilovny, vyběhnutí schodů, jízda na kole nebo svižná chůze. Posloužit může i důkladný úklid domácnosti a podobně. Nejde ani o to jak, ale důležité je, že vůbec. Ovšem stejně jako kdysi je dobré tyto aktivity pak vystřídat odpočinkem, relaxací či spánkem, a to v takové míře, aby tělo mělo dost času na doplnění energie a zklidnění. Aby se na nás stres nepodepisoval ve zlém, je tedy třeba ho vyvážit – aktivitou na straně jedné a relaxací na druhé.
Adaptogeny - bojovníci proti stresu, únavě i spoustě nemocí
Stres a prevence? Jde to!
Protože stres je přirozenou reakcí na nějaký tlak, pocit nebezpečí nebo strachu, nezbavíme se ho. Tím spíš, že moderní doba je takových situací plná a jen málokdo se naučí je vnímat tak, aby v něm obranné mechanismy nespouštěly.
Je lepší tělo na stres připravit, a až nastane, tak se s ním vyrovnat co nejlépe. Příprava spočívá hlavně v tom, že své tělo udržujeme v dobré fyzické kondici, dopřejeme mu kvalitní, vyváženou a zdravou stravu s dostatkem vitamínů, minerálů a všech ostatních potřebných látek. Že ho nebudeme zatěžovat zbytečnou chemií a dopřejeme mu v pravý čas pohyb a v pravý čas klid.
Paradoxně může být největším problémem najít pro sebe metodu, která nechá odpočinout nejen tělu, ale i hlavě – tedy psychice. Někomu v tom skvěle poslouží jóga či jiné protahovací cvičení, někdo si nejlépe odpočine na masáži nebo ve vířivce. Spoustě lidí se psychicky uleví na koncertě, u dobrého filmu nebo s kamarády. Rozhodně zabírá i kvalitní spánek v místnosti, kde je klid, tma, dostatek kyslíku a neruší vás žádné mobily, televize a podobně. Pomocnou ruku nabízí samozřejmě i příroda.
Bylinky, které zaženou stres
Nic asi jen tak nenahradí procházku v lese, posezení u šumícího splavu nebo pohled na hlubokou noční oblohu. Pobyt v přírodě je jako osvěžující koupel – dodá tělu kyslík, vyčistí hlavu a doslova nabije baterky. Ovšem příroda může pomoci i jinak.
Meduňka lékařská je vlastně přírodním sedativem, které funguje při úzkosti, nespavosti a rozrušení. Díky ní usneme, ale také zklidníme zažívání, prospějeme srdci i nervům. Výhodou je, že si ji můžeme dopřát pravidelně – například ve formě čaje, ať už samostatně, nebo ve směsi s dalšími bylinkami. Její vůně navozuje stejně libé pocity.
Andělika lékařská má podobný efekt jako meduňka. Uklidní, přivolá dobrou náladu, ale podle lidových léčitelů i očistí a zbaví negativní energie. Je skvělá pro ty, kdo na sobě pozorují následky dlouhodobého stresu. Výhodou je, že si z anděliky můžeme připravit i víno – stačí do litru červeného vína nasekat asi pět lžic jejího kořene a nechat vše louhovat při pokojové teplotě alespoň den. Pak slijeme a dopřáváme si ho nalačno až třikrát denně.
Třezalka tečkovaná je také lepší než tabletka na nervy. Kromě úlevy od stresu uklidní i žaludeční neurózy, které stres mohou doprovázet, a pomáhá léčit deprese – na to je ale zapotřebí třezalku užívat delší dobu, asi měsíc. Jen pozor – látky v ní obsažené mohou oslabovat účinek některých léků a antikoncepce. Třezalka také způsobuje vyšší citlivost kůže na slunce, takže rozhodně není dobrou volbou při letní dovolené u moře.
Stres se dává do souvislosti i s pocitem vyhoření, tedy ztrátou chuti do života, pesimismem, pocitem bezmoci a nedostatkem energie. Právě takové příznaky pomůže zvládnout měsíček lékařský. Ten najdeme snad na každé zahrádce. Tomu dosud přisuzujeme především schopnost léčit záněty kůže a podobně, rozhodně ale patří i do čajových směsí proti následkům stresu.
Jestli vám k uklidnění slouží i jídlo – okořeňte ho majoránkou zahradní. Na nervy působí jako balzám, uklidní, utlumí depresi a pocit bezmoci či slabosti. Můžeme si z ní udělat i čaj – do hrnku vroucí vody stačí přidat dvě lžičky sušené bylinky a nechat do vychladnutí louhovat. Denně stačí právě tento jeden šálek.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku