Víte, proč chodí Tři králové? A jaké tradice a zvyky jsou s tímto dnem spjaty?
Tři králové symbolicky zakončují vánoční čas. Dáváme pryč vánoční stromek, odstrojujeme výzdobu a všechno se opět vrací do všedních kolejí. V kalendáři je zapsán svátek Slavnost zjevení Páně. Lidové tradice připomínají Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří se vydali poklonit narozenému Ježíškovi.
A kdo vlastně jsou ti Tři králové? Mocní mudrcové, kteří se chtěli poklonit nově narozenému králi, Ježíškovi. Z dálky přijeli na velbloudech, aby jej mohli vidět na vlastní oči a přinést mu dary: zlato, kadidlo a myrhu. Tedy největší drahocennosti své doby. Cestu do Betléma jim přitom ukazovala kometa, kterou celou cestu sledovali. A co nám Tři králové přinášejí dnes? Rozhodně spoustu tradic a zvyků.
Tři králové a cenné dary
V souvislosti se Třemi králi se hovoří o největších cennostech tehdejší doby. A má to svůj smysl a význam. Kadidlo je pryskyřice z kmene kadidlovníku a symbolizuje duchovní sílu i oběť. Stoupající dým z kadidla je symbolem modliteb, které stoupají k Bohu. I myrha je vonnou pryskyřicí a představuje člověčenstvo a symbolizuje Ježíšovo utrpení. Užívala se hojně nejen jako vůně, ale i jako léčivý či tišící prostředek. Zlato jako drahý a vlastně nejhodnotnější kov značí královskou důstojnost, moc a bohatství. Jednoznačně uvádí, že Ježíš je král a vyjadřuje mu velkou úctu. O cenných darek se však poprvé v historii hovoří až ve 12. století a tehdy také Tři králové dostávají svá jména: Kašpar, Melichar, Baltazar.
Tři králové přicházejí. Upečte si s námi tříkrálový koláč
Veganuary: Zkuste být na měsíc vegan. Bezmasý leden má ulevit našemu zažívání i životnímu prostředí
Tři králové v minulosti
V dávných dobách se Tři králové slavili už v předvečer svátku Slavnosti zjevení Páně. Tento večer se označoval jako Svátek světel nebo Svatvečer svíček a bylo během něj zvykem věštit. Na venkově se prováděly podobné rituály jako na Štědrý den. Pouštěly se například svíčky v ořechových skořápkách po vodě a také se lilo olovo. Tentokrát však ve svěcené vodě. Věštit se dalo také ze svíčky. Ta se dala někam na rovný povrch, kde není průvan. Pak se zapálila a sledoval se plamen. Jestliže plápolal ze strany na stranu, značilo to cestování a změny.
Ostré světlo predikovalo prosperitu a štěstí. A jestli se naopak plamen nekoordinovaně kroutil, pak si měl dotyčný dát pozor na intriky a pomluvy. V případě, že plamen prskal, šlo o zklamání a pokud zhasnul, bylo to znamení velké smůly. Rovněž se věřilo, že pokud tato noc z 5. na 6. ledna byla hvězdná, věřilo se, že se narodí beránci, býci, kozlíci a chlapci.
Tři králové a označení K+M+B
Kromě tříkrálového průvodu a rovněž tradiční tříkrálové sbírky, je tradicí také označování domů písmeny KMB, za které se následně píše letopočet. Tušíte, co písmena znamenají? Nejde totiž o počáteční jména Tří králů, jak by se mohlo na první pohled zdát. V latině jde o označení CMB a znamená Christut mansionem benedicat (Kristus ať tomuto obydlí žehná). A křížky mezi písmeny jsou skutečně kříže na znamení svaté trojice (Otec, Syn, Duch svatý). Nejde tedy o znaménko plus, jak by se dalo usuzovat.
Zvyky a tradice na Tři krále
Je libo tříkrálovou koupel? Na teplou vanu zapomeňte. Vykoupat se je třeba v řece nebo v potoce. Mladé dívky se dříve také omývaly sněhem, mělo to zajistit zdravou pleť. A ti, kteří si netroufli na otužování, mohli jen nalačno vypít sklenku posvěcené vody z kostela. Ostatně také právě voda a rovněž i křída, kadidlo a další předměty se v tento den v kostele světí. Právě posvěcenou křídou by se měl nad dveře psát nápis K+M+B 2025.
I když to dnes tak časté není, dřív bylo tradicí tříkrálové koledování. Koledníci chodili s posvěcenou křídou a psali požehnání domů. Za to pak dostávali různé dobroty nebo i drobné peníze. V domácnostech se na Tři krále pekla zvláštní kynutá buchta z mazancového těsta. Šlo o kruh symbolizující královskou korunu. Hospodyně do něj navíc dala zapéct minci. Kdo ji našel, stal se “králem” a mohl kropit obydlí svěcenou vodou a psát písmena s křížky nad dveře domů i chlévů.
Tři králové a pranostiky
- Na Tři krále mrzne stále.
- Bude-li na Tři krále mnoho hvězd, urodí se mnoho brambor.
- Na Tři krále o hodinu dále.
- Je-li na Tři krále větrno, bude úrodno.
- Tři králové pouštějí vodu na pole.
- Je-li na Tři krále jasno, zdaří se pšenice.
- Třpytí-li se tříkrálové hvězdy, budou se hojně rodit bílé ovečky.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku