„Bonzáctví“ v Česku bylo, je a bude aneb hříšníky s covidem si hygiena najde!
Říká se, že „bonzáctví“ je v tuzemsku jakýmsi národním sportem. Vypadá to, jakoby lidé neměli nic jiného na práci, než jen sledovat okolí, zda dodržuje karanténu či proticovidová opatření. Hygienická stanice provedla již řadu kontrol, které měly souvislost s udáním.
Nepřítel covidového hříšníka může být jak zasmušilý a žárlivý soused, tak třeba i Facebook. Na něm není radno cokoliv zveřejňovat, co se týká porušování karanténních opatření během nemoci covid-19. Lidé by měli mít na paměti, že nedodržování režimu především v případě nakažlivé nemoci, je vlastně trestné.
Kdo bude záměrně nemoc šířit, může být potrestán!
Za nedodržování karantény anebo protiepidemických opatření při nemoci covid-19 hrozí pokuta. Ovšem za záměrné šíření nakažlivé nemoci si může dotyčný koledovat i o odnětí svobody. Hovoří o tom paragraf 152 trestního zákoníku.
Je potřeba zapojit selský rozum
Hygienické stanice uvádí, že na základě podnětu od okolí provedly již stovky kontrol. Nejčastěji lidé nedodržují tzv. samoizolaci po návratu ze zahraničí (ze země s vysokým rizikem nákazy) a další nezbytné kroky, jako je např. vyplnění příjezdového formuláře. Zde dotyčnému hrozí pokuta až do výše 20 tisíc korun. Proto je vhodné zapojit selský rozum a pár dní doma skutečně vydržet. Současně není rozumné se porušováním opatření chvástat na sociálních sítích.
Diskuse k článku