Březen – v hlavní roli žlučník
Žlučník hraje v březnu hlavní roli. Podle orientální medicíny je na jaře nejvíce oslabený meridián žlučníku a jater. A právě v březnu bychom se měli nejvíce zaměřit na očistu žlučníku, protože dysfunkce tohoto velice důležitého orgánu vede k celé řadě vážných potíží. Kterým zdravotním problémům je třeba v tomto období čelit a jak bychom měli správně pečovat o náš žlučník a další orgány, které s ním úzce souvisejí? Jak ulevit žlučníku pomocí bylinek?
Žlučník: Jak se projevují problémy meridiánu?
Právě na jaře, kdy všechno kvete a příroda se probouzí ze zimního spánku, nastává ideální čas k očistě organismu. Ta by se v tomto období především měla týkat žlučníku a jater. Žlučník představuje velice důležitý orgán, jehož práce je úzce propojena s játry, která jsou centrem detoxikace celého těla. Proto bychom ani péči o náš žlučník neměli zanedbávat. Jak vlastně poznáme oslabení dráhy žlučníku a jak se to projevuje na našem těle?
Žlučník je propojený se všemi orgány trávicí soustavy a je také důležitý pro naše klouby. Dráha žlučníku prochází přes spánky, krční páteř, ramena, lokty, kyčle a kolena. Pokud trpíte migrénami nebo bolestmi kloubů, může to souviset s poruchou funkce žlučníku. Dysfunkci žlučníku ale také poznáte podle trávicích potíží jako je nadýmání, sucho v ústech nebo pocit hořkosti v ústech, průjem, nechutenství a bolesti pod pravou lopatkou. Dále se mohou objevit ekzém a různé kožní problémy, lupénka, alergie, chrapot, potíže se spánkem, pocit, že člověka bolí vlasy, zvýšená kazivost špičáků, problémy s očima a napětí ve svalech.
Žlučník a psychické projevy oslabení jeho dráhy
Člověka, který má oslabený nebo nemocný žlučník, poznáte i podle jeho typického chování. Je neuvěřitelné, jak ovlivňuje naše fyzické zdraví a stav našich vnitřních orgánů, naše chování, náladu a duševní stav. Člověk s oslabeným žlučníkem bývá často podrážděný a vzteklý, bývá to typický cholerik, který má tyto dispozice. Kromě vzteku a agresivity lidé s nemocným žlučníkem patří mezi typické osoby, které si neustále na něco stěžují, všechno a všechny kolem kritizují, nemají rádi změny, jsou zahořklí, pyšní a zatvrzelí. Někdy se chovají příliš necitlivě a panovačně k druhým, jsou to pedanti, kteří potřebují mít nad vším kontrolu a ve všem pořádek.
Žlučník a jeho orgánové hodiny
Žlučník pracuje mezi 23. a 1. hodinou v noci. Pokud máte se žlučníkem potíže, obvykle v tuto dobu nemůžete usnout, anebo se probouzíte.
Žlučník: Strava při oslabení dráhy
Při oslabení dráhy žlučníku se doporučuje vynechat všechna tučná, smažená a dráždivá jídla, včetně ostrého koření. Na játra a žlučník působí negativně česnek, tuky, maso, mléko a vejce, sůl, cukr a různé drogy, léky a samozřejmě i alkohol.
Pro jarní detoxikaci si můžete připravit odvar z mladých, čerstvě natrhaných, kopřiv, klidně přidejte i sedmikrásky, které můžete v malém množství i rovnou konzumovat. Žlučníku může prospět i krátkodobý půst za ubývajícího měsíce, což jednoduše zjistíte podle lunárního kalendáře. Velice prospěšné je pití čerstvých zeleninových šťáv, konzumace uvařené rýže, pojídání čekankových puků nebo pití čaje z hořkých bylinek. Na detoxikaci žlučníku a jater pomáhá také ostropestřec mariánský, jehož semínka si můžete umlít v mlýnku na mák a přidávat si je do jídla.
Žlučník a bylinná léčba na jeho podporu
Kromě pojídání čerstvých čekankových puků vám rozhodně neuškodí ani takové bylinky jako je máta, řebříček, měsíček, hořká zeměžluč nebo kořen pampelišky či puškvorce. Dopřát si ale můžete i obilnou kávu, třeba z praženého kořene čekanky. Ideálně však hořkou a bez mléka, anebo třeba pouze s rýžovým mlékem a trochou medu.
Jaro je jako stvořené k pojídání čerstvých pampeliškových listů, které prokazují dobrou službu i játrům a žlučníku. Vybírejte si však zdravé a čisté listy, které nezapomeňte důkladně omýt.
Bylinná směs při poruchách funkce žlučníku
Připravte si po jednom dílu sušenou nať máty peprné, sušený květ měsíčku lékařského, sušené listy ostružiníku maliníku, půl dílu sušeného květu řebříčku a půl dílu sušené natě jablečníku. Směs nechte spařit vroucí vodou, stačí 1 vrchovatá polévková lžíce na větší, půllitrový, hrneček.
Diskuse k článku