Březen – v hlavní roli žlučník

Březen – v hlavní roli žlučník

Žlučník hraje v březnu hlavní roli. Podle orientální medicíny je na jaře nejvíce oslabený meridián žlučníku a jater. A právě v březnu bychom se měli nejvíce zaměřit na očistu žlučníku, protože dysfunkce tohoto velice důležitého orgánu vede k celé řadě vážných potíží. Kterým zdravotním problémům je třeba v tomto období čelit a jak bychom měli správně pečovat o náš žlučník a další orgány, které s ním úzce souvisejí? Jak ulevit žlučníku pomocí bylinek?

Čtěte také:

Meridián žlučníku ovlivňuje nerozhodnost a vztek

Žlučník: Jak se projevují problémy meridiánu?

Právě na jaře, kdy všechno kvete a příroda se probouzí ze zimního spánku, nastává ideální čas k očistě organismu. Ta by se v tomto období především měla týkat žlučníku a jater. Žlučník představuje velice důležitý orgán, jehož práce je úzce propojena s játry, která jsou centrem detoxikace celého těla. Proto bychom ani péči o náš žlučník neměli zanedbávat. Jak vlastně poznáme oslabení dráhy žlučníku a jak se to projevuje na našem těle?

Žlučník je propojený se všemi orgány trávicí soustavy a je také důležitý pro naše klouby. Dráha žlučníku prochází přes spánky, krční páteř, ramena, lokty, kyčle a kolena. Pokud trpíte migrénami nebo bolestmi kloubů, může to souviset s poruchou funkce žlučníku. Dysfunkci žlučníku ale také poznáte podle trávicích potíží jako je nadýmání, sucho v ústech nebo pocit hořkosti v ústech, průjem, nechutenství a bolesti pod pravou lopatkou. Dále se mohou objevit ekzém a různé kožní problémy, lupénka, alergie, chrapot, potíže se spánkem, pocit, že člověka bolí vlasy, zvýšená kazivost špičáků, problémy s očima a napětí ve svalech.

Žlučník a psychické projevy oslabení jeho dráhy 

Člověka, který má oslabený nebo nemocný žlučník, poznáte i podle jeho typického chování. Je neuvěřitelné, jak ovlivňuje naše fyzické zdraví a stav našich vnitřních orgánů, naše chování, náladu a duševní stav. Člověk s oslabeným žlučníkem bývá často podrážděný a vzteklý, bývá to typický cholerik, který má tyto dispozice. Kromě vzteku a agresivity lidé s nemocným žlučníkem patří mezi typické osoby, které si neustále na něco stěžují, všechno a všechny kolem kritizují, nemají rádi změny, jsou zahořklí, pyšní a zatvrzelí. Někdy se chovají příliš necitlivě a panovačně k druhým, jsou to pedanti, kteří potřebují mít nad vším kontrolu a ve všem pořádek.

Žlučník a jeho orgánové hodiny

Žlučník pracuje mezi 23. a 1. hodinou v noci. Pokud máte se žlučníkem potíže, obvykle v tuto dobu nemůžete usnout, anebo se probouzíte.

Žlučník: Strava při oslabení dráhy 

Při oslabení dráhy žlučníku se doporučuje vynechat všechna tučná, smažená a dráždivá jídla, včetně ostrého koření. Na játra a žlučník působí negativně česnek, tuky, maso, mléko a vejce, sůl, cukr a různé drogy, léky a samozřejmě i alkohol.

cekanka kava

Pro jarní detoxikaci si můžete připravit odvar z mladých, čerstvě natrhaných, kopřiv, klidně přidejte i sedmikrásky, které můžete v malém množství i rovnou konzumovat. Žlučníku může prospět i krátkodobý půst za ubývajícího měsíce, což jednoduše zjistíte podle lunárního kalendáře. Velice prospěšné je pití čerstvých zeleninových šťáv, konzumace uvařené rýže, pojídání čekankových puků nebo pití čaje z hořkých bylinek. Na detoxikaci žlučníku a jater pomáhá také ostropestřec mariánský, jehož semínka si můžete umlít v mlýnku na mák a přidávat si je do jídla.

Žlučník a bylinná léčba na jeho podporu

Kromě pojídání čerstvých čekankových puků vám rozhodně neuškodí ani takové bylinky jako je máta, řebříček, měsíček, hořká zeměžluč nebo kořen pampelišky či puškvorce. Dopřát si ale můžete i obilnou kávu, třeba z praženého kořene čekanky. Ideálně však hořkou a bez mléka, anebo třeba pouze s rýžovým mlékem a trochou medu.

Jaro je jako stvořené k pojídání čerstvých pampeliškových listů, které prokazují dobrou službu i játrům a žlučníku. Vybírejte si však zdravé a čisté listy, které nezapomeňte důkladně omýt.

Bylinná směs při poruchách funkce žlučníku

Připravte si po jednom dílu sušenou nať máty peprné, sušený květ měsíčku lékařského, sušené listy ostružiníku maliníku, půl dílu sušeného květu řebříčku a půl dílu sušené natě jablečníku. Směs nechte spařit vroucí vodou, stačí 1 vrchovatá polévková lžíce na větší, půllitrový, hrneček.

Čtěte další díly seriálu:

Leden – v hlavní roli močový měchýř

Únor - v hlavní roli ledviny



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...