Česnek můžete pěstovat právě teď, vyzkoušejte to

Chcete mít domácí česnek? Sadba česneku na podzim se vyplatí!

Domácí česnek nic nepřekoná. Chutná, pořádně pálí a je zdravý! Ale hlavně znáte jeho původ a víte přesně, co jíte. Navíc ušetříte spoustu peněz, protože v obchodě je poctivý český česnek docela drahý. Pěstování se proto vůbec nebojte, není to nic náročného. A sadba česneku právě na podzim je ideální volbou.

Sadba česneku se může provádět jak na podzim, tak pochopitelně i na jaře. I když právě podzimní sadba česneku je mnohem výhodnější. Česnek budete mít dříve, a navíc je menší šance, že vám vaše pěstitelské úspěchy někdo nebo něco zhatí. Nevítaní hosté ani plísně nemají přes chladné měsíce roku o česnek v zemi příliš zájem. I tak je však nutné dodržovat určitá pravidla, aby se vše zadařilo a česnek vyrostl.

Sadba česneku: Je pro česnek lepší podzim nebo jaro?

Zasadíte-li česnek do země právě na podzim, můžete se v příštím roce těšit i na mnohem vyšší výnosy česneku. Takovou z jarní sadby nikdy mít nebudete. Nutno však také dodat, že podzimní česnek má kratší dobu skladovatelnosti. Oproti tomu jen jarní vydrží mnohem déle. Podzimní česnek je sice odolnější vůči hmyzu, broukům a plísním. Ale zase je méně odolnější proti houbovým chorobám. Podzimní česnek budete sklízet už velmi brzy, takže po zimě budete moci tělu rychle dodat pořádnou dávku vitamínů a dalších cenných látek. Máte-li možnost, přichystejte si záhon na sadbu česneku na podzim – tu příští rok zkonzumujete. A potom ještě jeden menší záhonek, kde začnete pěstovat od jara a využijete ji výhradně na uskladnění přes příští zimu.

Čtěte také:

Podlehněte kouzlu česneku. Poradíme, jak na jeho pěstování, sklizeň, i oblíbené recepty

Jak na nachlazení a chřipku? Vyzkoušejte tajnou zbraň našich prababiček - Cibuli a česnek

Sadba česneku: Kvalitní odrůda česneku na prvním místě

Pokud chcete mít skutečně dobrý a poctivý český česnek, sežeňte si nejprve vhodnou odrůdu. Sadba česneku musí mít kvalitní základ. Takový česnek seženete především u soukromníků nebo malopěstitelů. Zkuste se poptat i známých ve vašem okolí, třeba někdo z nich má česnek vhodný pro sadbu. Sadba česneku není vhodná z odrůd zakoupených v běžném obchodě. Z takového česneku by se vám nemuselo taky vůbec nic urodit. Hledejte proto kvalitní sadbový česnek, i kdyby pořizovací náklady měly být vyšší. Vyplatí se vám to.

Sadba česneku: Vhodný druh česneku

Paličák versus nepaličák. Jakmile se rozhodnete sázet česnek, pak se budete rozhodovat mezi těmito dvěma druhy. A který je lepší? To už je výhradně na vás. Paličák tvoří pochopitelně palice. Je to u nás nejčastěji pěstovaný druh. Stroužky paličáku jsou velké a nafialovělé. S nepaličákem je zase všechno jednodušší, i skladování. V Evropě je to nejčastěji pěstovaný česnek.

Česnek paličák je nejpopulárnější česnek u nás

Pokud vás čeká sadba česneku, budete řešit i odrůdu. Mezi paličáky je nejpopulárnější česnek Anin, Bjetin, Blanin, Jovan, Džambul a Havran. Z nepaličáků můžete sáhnout třeba po Antonovi nebo Benátčanovi. K mání je i Lukan či Matin. Rozhodnutí, po kterém sáhnete, ovlivní i sklizeň. Podzimní česnek se sklízí zhruba koncem jara nebo začátkem léta. Česnek paličák je dobré sklízet, když jeho listy začnou žloutnout a křehnout. Česnek nepaličák se zase sklízí v době, kdy většina listů padne k zemi.

Sadba česneku: Jdeme na to!

Nejvhodnější období pro sázení česneku je zhruba půlka října až půlka listopadu. Říká se, že sadba česneku by vždy měla vyčkat až těsně před první mrazíky. Avšak už teď můžete záhon na česnek připravit. Zryjte jej, odpleveljte a zaryjte do půdy kompost. Až se rozhodnete, že půjde česnek do země, znovu záhon lehce okopejte motyčkou a můžete se pustit do práce. Jak taková sadba česneku probíhá? Jednotlivé stroužky dávejte do půdy zhruba 6-7 centimetrů hluboko. Česnek se sází v jednom řádku po cca deseti centimetrech. Jednotlivé řádky by od sebe pak měly být vzdálené ideálně 15-20 centimetrů.

Vyrobte si: Domácí česneková tinktura

Přísady:

Příprava:

Česnek oloupeme, omyjeme a rozdrtíme. Vhodíme do uzavíratelné sklenice a zalijeme připraveným alkoholem. Sklenici uzavřeme a vložíme ji na okenní parapet. Tady ji necháme stát alespoň týden až deset dní. Občas česnek protřepeme. Nakonec odvíčkujeme a přecedíme. Česnekovou tinkturu uchováváme v chladu a temnu. Může se užívat 3x denně před jídlem jako lék nebo lze i přidávat do některých pokrmů.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...