Chcete mít domácí česnek? Sadba česneku na podzim se vyplatí!
Domácí česnek nic nepřekoná. Chutná, pořádně pálí a je zdravý! Ale hlavně znáte jeho původ a víte přesně, co jíte. Navíc ušetříte spoustu peněz, protože v obchodě je poctivý český česnek docela drahý. Pěstování se proto vůbec nebojte, není to nic náročného. A sadba česneku právě na podzim je ideální volbou.
Sadba česneku se může provádět jak na podzim, tak pochopitelně i na jaře. I když právě podzimní sadba česneku je mnohem výhodnější. Česnek budete mít dříve, a navíc je menší šance, že vám vaše pěstitelské úspěchy někdo nebo něco zhatí. Nevítaní hosté ani plísně nemají přes chladné měsíce roku o česnek v zemi příliš zájem. I tak je však nutné dodržovat určitá pravidla, aby se vše zadařilo a česnek vyrostl.
Sadba česneku: Je pro česnek lepší podzim nebo jaro?
Zasadíte-li česnek do země právě na podzim, můžete se v příštím roce těšit i na mnohem vyšší výnosy česneku. Takovou z jarní sadby nikdy mít nebudete. Nutno však také dodat, že podzimní česnek má kratší dobu skladovatelnosti. Oproti tomu jen jarní vydrží mnohem déle. Podzimní česnek je sice odolnější vůči hmyzu, broukům a plísním. Ale zase je méně odolnější proti houbovým chorobám. Podzimní česnek budete sklízet už velmi brzy, takže po zimě budete moci tělu rychle dodat pořádnou dávku vitamínů a dalších cenných látek. Máte-li možnost, přichystejte si záhon na sadbu česneku na podzim – tu příští rok zkonzumujete. A potom ještě jeden menší záhonek, kde začnete pěstovat od jara a využijete ji výhradně na uskladnění přes příští zimu.
Podlehněte kouzlu česneku. Poradíme, jak na jeho pěstování, sklizeň, i oblíbené recepty
Jak na nachlazení a chřipku? Vyzkoušejte tajnou zbraň našich prababiček - Cibuli a česnek
Sadba česneku: Kvalitní odrůda česneku na prvním místě
Pokud chcete mít skutečně dobrý a poctivý český česnek, sežeňte si nejprve vhodnou odrůdu. Sadba česneku musí mít kvalitní základ. Takový česnek seženete především u soukromníků nebo malopěstitelů. Zkuste se poptat i známých ve vašem okolí, třeba někdo z nich má česnek vhodný pro sadbu. Sadba česneku není vhodná z odrůd zakoupených v běžném obchodě. Z takového česneku by se vám nemuselo taky vůbec nic urodit. Hledejte proto kvalitní sadbový česnek, i kdyby pořizovací náklady měly být vyšší. Vyplatí se vám to.
Sadba česneku: Vhodný druh česneku
Paličák versus nepaličák. Jakmile se rozhodnete sázet česnek, pak se budete rozhodovat mezi těmito dvěma druhy. A který je lepší? To už je výhradně na vás. Paličák tvoří pochopitelně palice. Je to u nás nejčastěji pěstovaný druh. Stroužky paličáku jsou velké a nafialovělé. S nepaličákem je zase všechno jednodušší, i skladování. V Evropě je to nejčastěji pěstovaný česnek.
Pokud vás čeká sadba česneku, budete řešit i odrůdu. Mezi paličáky je nejpopulárnější česnek Anin, Bjetin, Blanin, Jovan, Džambul a Havran. Z nepaličáků můžete sáhnout třeba po Antonovi nebo Benátčanovi. K mání je i Lukan či Matin. Rozhodnutí, po kterém sáhnete, ovlivní i sklizeň. Podzimní česnek se sklízí zhruba koncem jara nebo začátkem léta. Česnek paličák je dobré sklízet, když jeho listy začnou žloutnout a křehnout. Česnek nepaličák se zase sklízí v době, kdy většina listů padne k zemi.
Sadba česneku: Jdeme na to!
Nejvhodnější období pro sázení česneku je zhruba půlka října až půlka listopadu. Říká se, že sadba česneku by vždy měla vyčkat až těsně před první mrazíky. Avšak už teď můžete záhon na česnek připravit. Zryjte jej, odpleveljte a zaryjte do půdy kompost. Až se rozhodnete, že půjde česnek do země, znovu záhon lehce okopejte motyčkou a můžete se pustit do práce. Jak taková sadba česneku probíhá? Jednotlivé stroužky dávejte do půdy zhruba 6-7 centimetrů hluboko. Česnek se sází v jednom řádku po cca deseti centimetrech. Jednotlivé řádky by od sebe pak měly být vzdálené ideálně 15-20 centimetrů.
Vyrobte si: Domácí česneková tinktura
Přísady:
- 300 g česneku
- 250 ml čistého lihu (například vodka)
Příprava:
Česnek oloupeme, omyjeme a rozdrtíme. Vhodíme do uzavíratelné sklenice a zalijeme připraveným alkoholem. Sklenici uzavřeme a vložíme ji na okenní parapet. Tady ji necháme stát alespoň týden až deset dní. Občas česnek protřepeme. Nakonec odvíčkujeme a přecedíme. Česnekovou tinkturu uchováváme v chladu a temnu. Může se užívat 3x denně před jídlem jako lék nebo lze i přidávat do některých pokrmů.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku