Majoránka je oblíbenou bylinkou v české kuchyni

Dobromysl či majoránka? Zahradu ozdobí a můžete si z nich vyrobit vlastní kořenicí směsi

Jak majoránka, tak dobromysl patří mezi jedny ze základních koření, které najdeme téměř v každé domácnosti. Avšak tyto aromatické rostliny mají mnohem širší uplatnění. Najdete je v bylinkových čajích i ve směsích do koupelí. Jejich vůně a chuť příjemně pohladí po duši, zaženou chmury, ale stejně dobře se hodí ve chvílích, kdy nás trápí obtíže spojené s trávením.

Majoránka je oblíbená především jako koření do bramboračky, do bramboráků a je spojena i se zabijačkovými hody, protože právě v koření určeném na dochucení pokrmů z vepřového masa je zastoupena jako jedna z nejdůležitějších složek. Zažitého „klišé“ se dočkala i dobromysl obecná, jejíž nezaměnitelnou chuť a vůni poznáte snad v každém italském jídle. 

Dobromysl nebo majoránka? 

Zatímco dobromysl u nás roste na loukách a pastvinách, majoránku v české přírodě určitě nenajdete. Pochází totiž ze Středomoří a u nás se pěstuje jako jednoletá rostlina, kterou je třeba každý rok předpěstovat ve skleníku ze semen. O příbuznosti obou rostlin svědčí i lidové názvy. Dobromysli se lidově říkalo zimní majoránka a na Slovensku se setkáte s označením pamajorán obyčajný. Český název zase napovídá, k čemu se tato rostlina mimo jiné používá: použití dobromysli se totiž dočkáte „dobré mysli“, protože pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu a uklidňuje nervy. Dobromysl je také oblíbená i v okrasném zahradnictví. Na trhu seženete kultivary s bílými květy nebo se žlutými listy. Pro léčebné účely dejte přednost původnímu druhu, který obsahuje nejvíce léčivých látek.

Čtěte také:

Máta? Nejoblíbenější je máta peprná. Ochutnejte ale i netradiční druhy máty

Majoránka: Nenáročná bylina, kterou využijete v kuchyni i kosmetice

Dobromysl obecná alias oregano ve třech směsích domácího koření

Dobromysl v přírodní medicíně

Dobromysl dokáže skvěle zmírnit plynatost, stejně dobře ovšem podporuje trávení. A rovněž má schopnost tlumit křeče, i ty menstruační. Dobromysl se hodí také do bylinných čajů určených na léčbu kašle, čistí totiž zahleněné plíce i při nemocech, jako je černý kašel či při chorobách průdušek. Bývá častou součástí směsí na nervy a pro dobrý spánek, skvěle totiž uklidňuje. V koupelích se osvědčuje jako prostředek pro posílení slabých jedinců, zvláště pak malých dětí. Pozitivně působí také při revmatismu a různých typech kožních vyrážek. Z kvetoucí natě lze připravovat inhalační směsi proti rýmě, chřipce a nachlazení. 

Majoránka na zahradě

Ve své domovině roste majoránka jako vytrvalá rostlina, u nás jí nesvědčí tuhé zimy, díky nimž ji řadíme do skupiny letniček nepravých. Dostala se k nám při křižáckých výpravách nejspíš z Jeruzaléma, od té doby se u nás hojně pěstuje.

Z dobromysli nebo majoránky si můžete namíchat vlastní kořenící směs

Sbíráme ji v průběhu léta ve chvíli, kdy vytváří kulovitá poupata, nebo tehdy, když se už rozvinuly bílé, přesto ovšem nenápadné okvětní plátky. Podobně jako dobromysl mají mnozí majoránku zažitou jako chutné koření s výraznou vůní, přesto se s ní setkat i v jiných oblastech. Nemůže chybět v některých bylinkových směsích určených na přípravu léčivého čaje na podporu kojení nebo na dobré trávení. 

Majoránka v lidové medicíně

Majoránka podporuje funkci střev a žaludku. Má také protizánětlivé a dezinfekční účinky, působí potopudně a močopudně, takže se hodí i do očistných bylinných směsí. Kojící matky majoránku ocení především díky podpoře laktace, proto bývá nedílnou součástí bylinkových čajů určených právě pro kojící ženy. Použití majoránky a dobromysli se mnohdy shoduje. I majoránka totiž skvěle uklidňuje. Pokud máte slabé poruchy spánku nebo se vám hůře usíná, pak si připravte čaj z natě majoránky. Nať také poslouží k inhalaci při rýmě a nachlazení nebo při slabších bolestech hlavy

Dobromysl a majoránka v kuchyni

Kuchaři by se bez těchto bylin jen těžko obešli. Výrazná vůně a kořenitá chuť je předurčuje pro dochucení výrazných pokrmů. Vzhledem k tomu, že se dobromysl i majoránka používají na podporu trávení, protože stimulují funkci žaludku a střev, perfektně se hodí především do hůře stravitelných jídel. Dobrým příkladem je použití majoránky jako jedné z důležitých přísad do zabijačkové kořenící směsi. Dobromysl dodává chuť provensálské koření a spolu s majoránkou doplňuje italskou kořenící směs. 

Ochutnejte: Dobromyslová kořenící směs na všechny druhy masa

  • 2 díly kvetoucí natě dobromysli obecné
  • 1 díl kvetoucí natě majoránky zahradní
  • 1 díl kvetoucí natě tymiánu obecného 
  • 1 díl listů bazalky pravé 
  • 1 díl olistěné natě saturejky horské 
  • 1 díl olistěné natě yzopu lékařského 

Všechny díly bylinek smíchejte a v hmoždíři nadrťte najemno. Koření uchovávejte nejlépe v uzavřené zavařovací sklenici, která uchová výraznou vůni. Tato směs je velmi aromatická, proto ji přidávejte do pokrmů z různých druhů mas po menších dávkách.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 13. 01. 2025
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je úplněk. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý a snáze dnes přibíráme na váze. Věnujte se partnerovi a…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 01. 2025
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!