Majoránka je oblíbenou bylinkou v české kuchyni

Dobromysl či majoránka? Zahradu ozdobí a můžete si z nich vyrobit vlastní kořenicí směsi

Jak majoránka, tak dobromysl patří mezi jedny ze základních koření, které najdeme téměř v každé domácnosti. Avšak tyto aromatické rostliny mají mnohem širší uplatnění. Najdete je v bylinkových čajích i ve směsích do koupelí. Jejich vůně a chuť příjemně pohladí po duši, zaženou chmury, ale stejně dobře se hodí ve chvílích, kdy nás trápí obtíže spojené s trávením.

Majoránka je oblíbená především jako koření do bramboračky, do bramboráků a je spojena i se zabijačkovými hody, protože právě v koření určeném na dochucení pokrmů z vepřového masa je zastoupena jako jedna z nejdůležitějších složek. Zažitého „klišé“ se dočkala i dobromysl obecná, jejíž nezaměnitelnou chuť a vůni poznáte snad v každém italském jídle. 

Dobromysl nebo majoránka? 

Zatímco dobromysl u nás roste na loukách a pastvinách, majoránku v české přírodě určitě nenajdete. Pochází totiž ze Středomoří a u nás se pěstuje jako jednoletá rostlina, kterou je třeba každý rok předpěstovat ve skleníku ze semen. O příbuznosti obou rostlin svědčí i lidové názvy. Dobromysli se lidově říkalo zimní majoránka a na Slovensku se setkáte s označením pamajorán obyčajný. Český název zase napovídá, k čemu se tato rostlina mimo jiné používá: použití dobromysli se totiž dočkáte „dobré mysli“, protože pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu a uklidňuje nervy. Dobromysl je také oblíbená i v okrasném zahradnictví. Na trhu seženete kultivary s bílými květy nebo se žlutými listy. Pro léčebné účely dejte přednost původnímu druhu, který obsahuje nejvíce léčivých látek.

Čtěte také:

Máta? Nejoblíbenější je máta peprná. Ochutnejte ale i netradiční druhy máty

Majoránka: Nenáročná bylina, kterou využijete v kuchyni i kosmetice

Dobromysl obecná alias oregano ve třech směsích domácího koření

Dobromysl v přírodní medicíně

Dobromysl dokáže skvěle zmírnit plynatost, stejně dobře ovšem podporuje trávení. A rovněž má schopnost tlumit křeče, i ty menstruační. Dobromysl se hodí také do bylinných čajů určených na léčbu kašle, čistí totiž zahleněné plíce i při nemocech, jako je černý kašel či při chorobách průdušek. Bývá častou součástí směsí na nervy a pro dobrý spánek, skvěle totiž uklidňuje. V koupelích se osvědčuje jako prostředek pro posílení slabých jedinců, zvláště pak malých dětí. Pozitivně působí také při revmatismu a různých typech kožních vyrážek. Z kvetoucí natě lze připravovat inhalační směsi proti rýmě, chřipce a nachlazení. 

Majoránka na zahradě

Ve své domovině roste majoránka jako vytrvalá rostlina, u nás jí nesvědčí tuhé zimy, díky nimž ji řadíme do skupiny letniček nepravých. Dostala se k nám při křižáckých výpravách nejspíš z Jeruzaléma, od té doby se u nás hojně pěstuje.

Z dobromysli nebo majoránky si můžete namíchat vlastní kořenící směs

Sbíráme ji v průběhu léta ve chvíli, kdy vytváří kulovitá poupata, nebo tehdy, když se už rozvinuly bílé, přesto ovšem nenápadné okvětní plátky. Podobně jako dobromysl mají mnozí majoránku zažitou jako chutné koření s výraznou vůní, přesto se s ní setkat i v jiných oblastech. Nemůže chybět v některých bylinkových směsích určených na přípravu léčivého čaje na podporu kojení nebo na dobré trávení. 

Majoránka v lidové medicíně

Majoránka podporuje funkci střev a žaludku. Má také protizánětlivé a dezinfekční účinky, působí potopudně a močopudně, takže se hodí i do očistných bylinných směsí. Kojící matky majoránku ocení především díky podpoře laktace, proto bývá nedílnou součástí bylinkových čajů určených právě pro kojící ženy. Použití majoránky a dobromysli se mnohdy shoduje. I majoránka totiž skvěle uklidňuje. Pokud máte slabé poruchy spánku nebo se vám hůře usíná, pak si připravte čaj z natě majoránky. Nať také poslouží k inhalaci při rýmě a nachlazení nebo při slabších bolestech hlavy

Dobromysl a majoránka v kuchyni

Kuchaři by se bez těchto bylin jen těžko obešli. Výrazná vůně a kořenitá chuť je předurčuje pro dochucení výrazných pokrmů. Vzhledem k tomu, že se dobromysl i majoránka používají na podporu trávení, protože stimulují funkci žaludku a střev, perfektně se hodí především do hůře stravitelných jídel. Dobrým příkladem je použití majoránky jako jedné z důležitých přísad do zabijačkové kořenící směsi. Dobromysl dodává chuť provensálské koření a spolu s majoránkou doplňuje italskou kořenící směs. 

Ochutnejte: Dobromyslová kořenící směs na všechny druhy masa

  • 2 díly kvetoucí natě dobromysli obecné
  • 1 díl kvetoucí natě majoránky zahradní
  • 1 díl kvetoucí natě tymiánu obecného 
  • 1 díl listů bazalky pravé 
  • 1 díl olistěné natě saturejky horské 
  • 1 díl olistěné natě yzopu lékařského 

Všechny díly bylinek smíchejte a v hmoždíři nadrťte najemno. Koření uchovávejte nejlépe v uzavřené zavařovací sklenici, která uchová výraznou vůni. Tato směs je velmi aromatická, proto ji přidávejte do pokrmů z různých druhů mas po menších dávkách.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.