Dobromysl či majoránka? Zahradu ozdobí a můžete si z nich vyrobit vlastní kořenicí směsi
Jak majoránka, tak dobromysl patří mezi jedny ze základních koření, které najdeme téměř v každé domácnosti. Avšak tyto aromatické rostliny mají mnohem širší uplatnění. Najdete je v bylinkových čajích i ve směsích do koupelí. Jejich vůně a chuť příjemně pohladí po duši, zaženou chmury, ale stejně dobře se hodí ve chvílích, kdy nás trápí obtíže spojené s trávením.
Majoránka je oblíbená především jako koření do bramboračky, do bramboráků a je spojena i se zabijačkovými hody, protože právě v koření určeném na dochucení pokrmů z vepřového masa je zastoupena jako jedna z nejdůležitějších složek. Zažitého „klišé“ se dočkala i dobromysl obecná, jejíž nezaměnitelnou chuť a vůni poznáte snad v každém italském jídle.
Dobromysl nebo majoránka?
Zatímco dobromysl u nás roste na loukách a pastvinách, majoránku v české přírodě určitě nenajdete. Pochází totiž ze Středomoří a u nás se pěstuje jako jednoletá rostlina, kterou je třeba každý rok předpěstovat ve skleníku ze semen. O příbuznosti obou rostlin svědčí i lidové názvy. Dobromysli se lidově říkalo zimní majoránka a na Slovensku se setkáte s označením pamajorán obyčajný. Český název zase napovídá, k čemu se tato rostlina mimo jiné používá: použití dobromysli se totiž dočkáte „dobré mysli“, protože pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu a uklidňuje nervy. Dobromysl je také oblíbená i v okrasném zahradnictví. Na trhu seženete kultivary s bílými květy nebo se žlutými listy. Pro léčebné účely dejte přednost původnímu druhu, který obsahuje nejvíce léčivých látek.
Máta? Nejoblíbenější je máta peprná. Ochutnejte ale i netradiční druhy máty
Majoránka: Nenáročná bylina, kterou využijete v kuchyni i kosmetice
Dobromysl obecná alias oregano ve třech směsích domácího koření
Dobromysl v přírodní medicíně
Dobromysl dokáže skvěle zmírnit plynatost, stejně dobře ovšem podporuje trávení. A rovněž má schopnost tlumit křeče, i ty menstruační. Dobromysl se hodí také do bylinných čajů určených na léčbu kašle, čistí totiž zahleněné plíce i při nemocech, jako je černý kašel či při chorobách průdušek. Bývá častou součástí směsí na nervy a pro dobrý spánek, skvěle totiž uklidňuje. V koupelích se osvědčuje jako prostředek pro posílení slabých jedinců, zvláště pak malých dětí. Pozitivně působí také při revmatismu a různých typech kožních vyrážek. Z kvetoucí natě lze připravovat inhalační směsi proti rýmě, chřipce a nachlazení.
Majoránka na zahradě
Ve své domovině roste majoránka jako vytrvalá rostlina, u nás jí nesvědčí tuhé zimy, díky nimž ji řadíme do skupiny letniček nepravých. Dostala se k nám při křižáckých výpravách nejspíš z Jeruzaléma, od té doby se u nás hojně pěstuje.
Sbíráme ji v průběhu léta ve chvíli, kdy vytváří kulovitá poupata, nebo tehdy, když se už rozvinuly bílé, přesto ovšem nenápadné okvětní plátky. Podobně jako dobromysl mají mnozí majoránku zažitou jako chutné koření s výraznou vůní, přesto se s ní setkat i v jiných oblastech. Nemůže chybět v některých bylinkových směsích určených na přípravu léčivého čaje na podporu kojení nebo na dobré trávení.
Majoránka v lidové medicíně
Majoránka podporuje funkci střev a žaludku. Má také protizánětlivé a dezinfekční účinky, působí potopudně a močopudně, takže se hodí i do očistných bylinných směsí. Kojící matky majoránku ocení především díky podpoře laktace, proto bývá nedílnou součástí bylinkových čajů určených právě pro kojící ženy. Použití majoránky a dobromysli se mnohdy shoduje. I majoránka totiž skvěle uklidňuje. Pokud máte slabé poruchy spánku nebo se vám hůře usíná, pak si připravte čaj z natě majoránky. Nať také poslouží k inhalaci při rýmě a nachlazení nebo při slabších bolestech hlavy.
Dobromysl a majoránka v kuchyni
Kuchaři by se bez těchto bylin jen těžko obešli. Výrazná vůně a kořenitá chuť je předurčuje pro dochucení výrazných pokrmů. Vzhledem k tomu, že se dobromysl i majoránka používají na podporu trávení, protože stimulují funkci žaludku a střev, perfektně se hodí především do hůře stravitelných jídel. Dobrým příkladem je použití majoránky jako jedné z důležitých přísad do zabijačkové kořenící směsi. Dobromysl dodává chuť provensálské koření a spolu s majoránkou doplňuje italskou kořenící směs.
Ochutnejte: Dobromyslová kořenící směs na všechny druhy masa
- 2 díly kvetoucí natě dobromysli obecné
- 1 díl kvetoucí natě majoránky zahradní
- 1 díl kvetoucí natě tymiánu obecného
- 1 díl listů bazalky pravé
- 1 díl olistěné natě saturejky horské
- 1 díl olistěné natě yzopu lékařského
Všechny díly bylinek smíchejte a v hmoždíři nadrťte najemno. Koření uchovávejte nejlépe v uzavřené zavařovací sklenici, která uchová výraznou vůni. Tato směs je velmi aromatická, proto ji přidávejte do pokrmů z různých druhů mas po menších dávkách.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku