Víte, jak na správné sušení bylinek? Udělejte si zásoby na celou zimu
Svoje oblíbené bylinky nemusíte přes zimu oplakávat, ani je těžce shánět v bylinkářství. Ke konci sezóny je jednoduše skliďte nebo vyrazte na sběr a nasušte si je. A nebojte se ničeho, sušení bylinek není žádná věda. Poradíme vám, jak nejlépe na to!
Jestliže jste se rozhodli, že se pustíte do sušení bylinek, měli byste si pospíšit. Je totiž už nejvyšší čas, pokud si ještě nějaké zásoby chcete vytvořit. Brzy přijde ochlazení, díky kterému už se bylinky začnou ukládat k zimnímu spánku. Tedy nyní je nejlepší doba pro sběr i sušení bylinek.
Pravidla pro sušení bylinek
Každá bylina má odlišná pravidla sběru i sušení. Přesto všechno však platí, že nejlepší je sbírat byliny vždy za slunného a suchého dne. Některé byliny se sbírají po ránu, jiné v poledne. Některé byliny je možné sbírat i později odpoledne nebo večer, u většiny se to však už nedoporučuje. Zároveň je nutné dodržet, abychom sbírali výhradně jen zdravé části rostlin. Sušení bylinek by pak mělo probíhat hlavně rychle. Přičemž některé byliny vyžadují nízkou teplotu, jiné zase musíme sušit na teplotu poměrně vysokou, aby vůbec proschly. Nízká teplota se týká všeobecně listů a jemných květů. Patří sem například jitrocel kopinatý nebo sléz maurský, teplota při sušení bylinek by v takovém případě neměla překročit 35 stupňů. Naopak měsíček lékařský nebo plody šípku vyžadují teplotu vyšší. Klidně 50-55 stupňů. A kořeny jsou kapitolou samostatnou. Ty je třeba pořádně prosušit klidně při teplotě 60 stupňů Celsia. Vždy pamatujte na to, že je byliny nutné dokonale prosušit, abychom předešli případnému plesnivění. Tím by celá sklizeň přišla vniveč.
Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky
Chřipková epidemie? Chřipka a nachlazení jsou nemoci, které lze zahnat bylinkami
Sběr a sušení bylinek v říjnu
V tento čas se již příroda začíná ukládat do klidu a spánku, tedy logicky sortiment bylinek ke sběru v přírodě rychle ubývá. V tento čas je ideální chvíle pro sběr plodů hlohu, jalovce nebo i šípku. Dá se sbírat také oddenek pýru, puškvorce nebo kozlíku. A na zahrádce si nezapomeňte sklidit veškeré bylinky, které se ještě pnou na záhonku. Především pak meduňku, mátu, bazalku nebo šalvěj. Jakmile je přejde první mráz, už je nebudete moci využít. Kuchyňské bylinky navíc nemusíte jen sušit, ale můžete je také zamrazit. Buď samostatně nebo například do másla, což může být hodně zajímavá alternativa uskladnění bylinek.
Samostatnou kapitolou je pak sběr kořenů. To se provádí ideálně až v druhé půli října. Rostliny už musí být zcela uložené ke spánku, čímž se do kořenů přesune i veškerá jejich síla. Sbíráme zejména kořen pampelišky nebo čekanky (na výbornou rostlinnou kávu z kořenů), kořen kostivalu (pohmožděniny, naraženiny) nebo lopuchu (ekzémy a oplachy pro krásné vlasy) a nasbírat můžeme i kořen pupavy, která se hodí třeba na omývání končetin proti plísním. Sušení bylinek, respektive kořenů je samozřejmě o něco náročnější. Kořen je třeba nejprve důkladně očistit a omýt, následně pak nakrájet na jednocentimetrové plátky a následně pak sušit. Buď pozvolna na větraném, stinném místě, na prodyšných sušících sítech. Anebo rychle v troubě či sušičce.
Základní rady pro sušení bylinek:
- sušení bylinek by mělo být rychlé
- vždy sušíme na prodyšné ploše (sušička, sušící síta)
- sušíme očištěné, čisté byliny
- sušení musí proběhnout za přispění umělého tepla nebo ve stínu v průvanu, nikdy ne přímo na slunci
- při sušení bylinek se rostliny nesmí pomačkat
- usušené byliny nesmí navlhnout, jinak by se mohla objevit plíseň
- po sušení bylinek ukládáme rostlinný materiál vždy do pevně uzavíratelné sklenice, kterou opatříme datem sběru a sušení
- byliny skladujeme výhradně v suchu a temnu, maximálně při pokojové teplotě
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku