Nasušte si bylinky do zásoby

Víte, jak na správné sušení bylinek? Udělejte si zásoby na celou zimu

Svoje oblíbené bylinky nemusíte přes zimu oplakávat, ani je těžce shánět v bylinkářství. Ke konci sezóny je jednoduše skliďte nebo vyrazte na sběr a nasušte si je. A nebojte se ničeho, sušení bylinek není žádná věda. Poradíme vám, jak nejlépe na to!

Jestliže jste se rozhodli, že se pustíte do sušení bylinek, měli byste si pospíšit. Je totiž už nejvyšší čas, pokud si ještě nějaké zásoby chcete vytvořit. Brzy přijde ochlazení, díky kterému už se bylinky začnou ukládat k zimnímu spánku. Tedy nyní je nejlepší doba pro sběr i sušení bylinek.

Pravidla pro sušení bylinek

Každá bylina má odlišná pravidla sběru i sušení. Přesto všechno však platí, že nejlepší je sbírat byliny vždy za slunného a suchého dne. Některé byliny se sbírají po ránu, jiné v poledne. Některé byliny je možné sbírat i později odpoledne nebo večer, u většiny se to však už nedoporučuje. Zároveň je nutné dodržet, abychom sbírali výhradně jen zdravé části rostlin. Sušení bylinek by pak mělo probíhat hlavně rychle. Přičemž některé byliny vyžadují nízkou teplotu, jiné zase musíme sušit na teplotu poměrně vysokou, aby vůbec proschly. Nízká teplota se týká všeobecně listů a jemných květů. Patří sem například jitrocel kopinatý nebo sléz maurský, teplota při sušení bylinek by v takovém případě neměla překročit 35 stupňů. Naopak měsíček lékařský nebo plody šípku vyžadují teplotu vyšší. Klidně 50-55 stupňů. A kořeny jsou kapitolou samostatnou. Ty je třeba pořádně prosušit klidně při teplotě 60 stupňů Celsia. Vždy pamatujte na to, že je byliny nutné dokonale prosušit, abychom předešli případnému plesnivění. Tím by celá sklizeň přišla vniveč.

Čtěte také:

Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Chřipková epidemie? Chřipka a nachlazení jsou nemoci, které lze zahnat bylinkami

Jak na sušení hub – v troubě, v sušičce, na slunci

Sběr a sušení bylinek v říjnu

V tento čas se již příroda začíná ukládat do klidu a spánku, tedy logicky sortiment bylinek ke sběru v přírodě rychle ubývá. V tento čas je ideální chvíle pro sběr plodů hlohu, jalovce nebo i šípku. Dá se sbírat také oddenek pýru, puškvorce nebo kozlíku. A na zahrádce si nezapomeňte sklidit veškeré bylinky, které se ještě pnou na záhonku. Především pak meduňku, mátu, bazalku nebo šalvěj. Jakmile je přejde první mráz, už je nebudete moci využít. Kuchyňské bylinky navíc nemusíte jen sušit, ale můžete je také zamrazit. Buď samostatně nebo například do másla, což může být hodně zajímavá alternativa uskladnění bylinek.

Ze sušených bylinek si můžete udělat směs koření nebo vlastní čajovou směs

Samostatnou kapitolou je pak sběr kořenů. To se provádí ideálně až v druhé půli října. Rostliny už musí být zcela uložené ke spánku, čímž se do kořenů přesune i veškerá jejich síla. Sbíráme zejména kořen pampelišky nebo čekanky (na výbornou rostlinnou kávu z kořenů), kořen kostivalu (pohmožděniny, naraženiny) nebo lopuchu (ekzémy a oplachy pro krásné vlasy) a nasbírat můžeme i kořen pupavy, která se hodí třeba na omývání končetin proti plísním. Sušení bylinek, respektive kořenů je samozřejmě o něco náročnější. Kořen je třeba nejprve důkladně očistit a omýt, následně pak nakrájet na jednocentimetrové plátky a následně pak sušit. Buď pozvolna na větraném, stinném místě, na prodyšných sušících sítech. Anebo rychle v troubě či sušičce.

Základní rady pro sušení bylinek:

  • sušení bylinek by mělo být rychlé
  • vždy sušíme na prodyšné ploše (sušička, sušící síta)
  • sušíme očištěné, čisté byliny
  • sušení musí proběhnout za přispění umělého tepla nebo ve stínu v průvanu, nikdy ne přímo na slunci
  • při sušení bylinek se rostliny nesmí pomačkat
  • usušené byliny nesmí navlhnout, jinak by se mohla objevit plíseň
  • po sušení bylinek ukládáme rostlinný materiál vždy do pevně uzavíratelné sklenice, kterou opatříme datem sběru a sušení
  • byliny skladujeme výhradně v suchu a temnu, maximálně při pokojové teplotě

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?