Co platí na křečové žíly?
Počty lidí, kteří trpí na křečové žíly, neustále stoupají. Zajímavou informací ze statistik je, že nejvíce se tato choroba týká slovanských národů, ale třeba Asiaté nebo černoši ji víceméně neznají. Medicína naštěstí hledá stále nové způsoby a cesty, jak proti této nemoci úspěšně bojovat. Moderní technologie umožňují bezbolestné ambulantní zákroky s výbornou prognózou, takže pokud i vás varixy, jak se odborně křečové žíly nazývají, postihly, nezoufejte. Můžete se jich zbavit. Pravdou ale je, že léčba musí být komplexní. Je třeba odhalit příčinu vzniku a snažit se případnému budoucímu rozvoji vyvarovat lepšími návyky.
Proč a jak křečové žíly vznikají?
Vznik křečových žil ovlivňuje několik stěžejních faktorů. Výskyt stoupá úměrně se zvyšujícím věkem, ohrožení jsou především obézní lidé a ti, kteří mají nevhodné návyky, kam lze především zařadit nedostatek pohybové aktivity a konzumaci nezdravých jídel, což je stav vedoucí právě k obezitě. Často varixy trpí i lidé, kteří, například v práci, dlouho sedí či stojí. Není také nic neobvyklého, když se křečové žíly objeví u těhotné ženy. Nutno také zmínit, že pokud mají křečové žíly oba rodiče, pak existuje zhruba 70% předpoklad, že se vyskytnou i u jejich potomka. Dědičnost tedy sehrává jednu z hlavních rolí. Jak už bylo nastíněno v úvodu tohoto článku, výskyt u žen je častější, ani u mužů však není vyloučen, odborníci uvádí poměr 3:1. Co se týče progrese onemocnění a intenzity projevů, je to velice individuální. Někoho mohou varixy dostat na operační stůl během několika měsíců, jiného až po letech.
Varixy jsou poměrně snadno rozpoznatelné, protože jsou hodně vidět, zvláště v pokročilejších stádiích. Což je taky důvod, proč jsou ženami vnímány tak negativně. Mnoho zástupkyň něžného pohlaví se kvůli nim stydí nosit krátké kalhoty a sukně a jejich sebevědomí velice trpí. Pokud bychom je měli popsat, pak si je lze představit jako malé i větší zduřené nafialovělé či modré uzlíky (hrudky) prosvítající pod kůží, které jsou na dotyk hodně bolestivé. Tyto žilní uzlíky vznikají, protože se začne hromadit a městnat krev v tzv. kapsičkách (původně jsou pružné a zachycují krev, co putuje do srdce, aby se nevracela zpět. Jestliže se jejich pružnost omezí, pak jimi už krev neproudí a zůstává stát) a na dalších místech v žilách, které tak vytváří pod tlakem krve další záhyby a různě se deformují. Z důvodů rozšiřování se také tenčí jejich stěny. Žíly tak samozřejmě už nedokážou stoprocentně plnit svou funkci. Postižen může být povrchový žilní systém i hluboký, v druhém případě je situace velice závažná.
Základní rozdělení: primární a sekundární varixy
Křečové žíly je možné rozlišit. Na řádcích výše bylo vzpomenuto, že může být zasáhnut povrchový nebo hluboký žilní systém, s tím souvisí i základní rozdělení na primární a sekundární varixy. Primární tedy náleží k povrchovému systému, sekundární k hlubokému. Prvně jmenovaný typ vzniká především na základě oslabení žilní stěny, u druhé možnosti jsou křečové žíly projevem určitého žilního onemocnění, které je důvodem lokální neprůchodnosti a vytáčení žil k povrchu.
Křečové žíly – příznaky
O tom, že se s vaším žilním systémem v nohách děje něco špatného, se dozvíte nejen z přítomnosti výše vzpomínaných uzlíků, které vystupují těsně pod kůži. Křečové žíly mají i další příznaky, bohužel hodně nepříjemné a bolestivé. Jedná se především o:
- celkový pocit „těžkých nohou“ (Na unavené nohy doporučujeme osvěžující gel ZDE)
- bolest a únava svalů
- různě lokalizovatelné křeče, případně mravenčení
- otoky lýtek a kotníků
- nepříjemné pocity, bolesti a křeče při dlouhém sezení nebo stání
Léčbu křečových žil musíte zahájit co nejdříve
Aby byla léčba úspěšná, je samozřejmě nutné s ní co nejdříve začít, a tak podchytit křečové žíly v počátečních fázích rozvoje. Podle míry postižení doktor zvolí vhodnou terapii. Ta může být konzervativní i chirurgická.
- Konzervativní léčba křečových žil
Jestliže lékař zjistí, že se varixy teprve rozvíjí, pak doporučí příznivá režimová opaření a kompresní metody (pomocí speciálních stahovacích punčoch), kdy zvýšený tlak působící na žíly může jejich funkčnost obnovit. V některých případech se navíc podávají léky podporující regeneraci a pevnost žilního systému. Nutno podotknout, že léčba nezajistí, že varixy zmizí, pouze zabrání rozvoji a dalším komplikacím. Je velice důležité, aby pacient dodržoval zdravý životní styl a podpořil terapii chůzí a celkovým pohybem. Často se také doporučuje sprchovat nohy střídavě teplou (ne horkou) a studenou vodou. Tyto změny teplot totiž „trénují“ flexibilitu žil, kterou varixy omezují.
- Chirurgická léčba křečových žil a další metody
Pokud konzervativní léčba nezabere, nebo přijdete k lékaři s již hodně rozvinutými varixy, které zasahují hluboko do žilního systému, pak často nezbývá nic jiného, než je odstranit. Díky moderním technologiím a pokroku medicíny existuje několikero způsobů této léčby. O tom, co který postup obnáší, informuje následující přehled v tabulce:
Metoda |
Jak se provádí? |
|
- skrze dva malé řezy (v tříslech a u kolene či kotníku) se do žíly zavede speciální vodič, s jehož pomocí se poškozený žilní kmen odstraní - volí se u větších žil a hlubšího postižení - je nutná hospitalizace |
|
- přesně stanovenými místy se provede řez nebo vpich, poté se žíly podvážou, zkrátí nebo se daný úsek odstraní - odstraňuje pouze postižená místa - volí se u menších žil - ambulantní ošetření |
|
- světlo laserového paprsku se v dané žíle promění na teplo, čímž dojde k zatavení konkrétní oblasti a smrštění - umožňuje přesné zamíření - nepoškozuje okolní struktury - volí se u žil do 1 mm - ambulantní ošetření |
|
- do žil se aplikuje radiofrekvenční energie, která postiženou oblast teplem uzavře, žíla se zmenší a není pod kůží vidět - volí se pro léčbu žilních kmenů - ambulantní ošetření |
|
- pomocí jehly je do žil vpravena látka, která chemicky poškodí strukturu v dané oblasti, čímž se žilní stěny slepí - po zákroku je nutné přiložit kompresivní bandáž, aby se varixy přeměnily na vazivo a vstřebaly do organismu - volí se u malých žilek a metliček do 3 mm - ambulantní ošetření |
Přírodní a doplňková léčba křečových žil
Všechny popisované klasické formy léčby je příhodné doplnit i stravou bohatou na vitaminy a minerály. Chcete-li pro sebe udělat něco víc, pak můžete využívat i níže zmíněné rostliny a potravinové doplňky, které nejen zlepší stav žil, ale také mohou zmírňovat otoky, bolesti a křeče a celkově se starat o krevní oběh.
- kostival lékařský – obklady ze syrového nastrouhaného kořene
- jírovec maďal – masti, oleje, tinktury a mléka s výtažkem
- pohanka – odvar ze slupek
- bílý dub – odvar z kůry
- rozmarýn lékařský – odvar z lístků
- lecitin
- vitamin E
- vitamin C
- zinek
Určitě také vyzkoušejte domácí recepty na nohy a žíly, které najdete ZDE.
Jak na prevenci?
Nechcete-li, aby křečové žíly trápily i vás jako spoustu ostatních, musíte dodržovat zdravý životní styl a věnovat svým nohám odpovídající péči. Na předcházejících řádcích jsme již zmiňovali doporučení na střídání teplé a studené vody na závěr každodenního sprchování, další tipy, které vám pomohou snížit riziko vzniku křečových žil, jsem připravili v tabulce níže:
|
|
|
|
|
|
|
|
Dále můžete v rámci prevence i léčby provádět cviky, které dokážou ulevit od bolesti přetěžených nohou :
- lehněte si na záda a pomalu zvedejte nohy nahoru, abyste udělali svíčku, vydržte několik sekund a položte je zpět na zem
- lehněte si na záda a napodobujte jízdu na kole, nejprve 5 minut na jednu stranu, poté 5 minut na druhou
Tip: Jogurtový zábal na nohy
Ingredience:
- 1 bílý jogurt
- půl hrnku silného mátového čaje
Postup přípravy: Jogurt rozšleháme se 3 kávovými lžičkami čaje. Poté jím potřeme celá chodidla od paty až k prstům a zabalíme je do froté ručníku. Nohy pak položíme nahoru a 30 minut v této poloze relaxujeme, poté můžeme zábal sundat a nohy omýt.
Tento článek je uveden nadpisem, který obsahuje zásadní otázku, tedy co platí na křečové žíly. Nejúčinnější je určitě prevence. Pokud se tomuto nepříjemnému onemocnění svými návyky, chováním a postoji vyvarujete, uděláte pro sebe to nejlepší, co jste mohli. I když někteří lékaři zastávají názor, že křečové žíly jsou dány pouze geneticky, není vhodné rizika podceňovat, zvláště vykonáváte-li povolání, kde celý den stojíte na jednom místě, nebo sedíte u stolu.
Diskuse k článku
Pluto Trust Corporation
EMAIL: plutocreditfinancier@gmail.com
Whatsapp: +1 (847) 453 9904
Aleš Rymeš
křečové žíly je problém, z naší zkušenosti je to opravdu tzv. špatnou krví a ta má vliv na celý organismus (z výzkumu 80% všech nemocí). Na krev, má vliv stres, strava, pitný režim, pohyb, mobilní telefon, wifi atd... Úpravou těchto věcí se to dá změnit, ale je to dlouhá cesta a upřimně, kdo to zvládne. Laser Laspot tuto cestu výrazně zkracuje, krev upravuje téměř okamžitě, tvorba křečových žil se zastaví a postupně mizí i zdravotní problémy a neduhy se kterými musíme (jsme se naučili) žít.
Pokud budete chtít, blíže vysvětlit nebo se na něco zeptat, napište nebo zavolejte info@nuovotherapy.cz, 775058022
S pozdravem Rymeš
Romana Sejkorova
Petra Bejblová
karafiatek
Marie
Marie
karafiatek
HanaNova