Dlabání dýně – jak vydlabat dýni, aby dlouho vydržela?
Nejčastějším důvodem, proč řešíme dlabání dýně, je její použití na podzimní výzdobu. Nejen děti si oblíbily svátek Halloween, ke kterému vydlabaná strašidelná dýně neodmyslitelně patří. Podíváme se, jak vydlabat dýni, abychom její obsah mohli použít i v kuchyni a zároveň jsme si pohled na ni užili co nejdéle.
Dýně Hokaido – recepty: 12 skvělých receptů z dýně Hokaido, které z vás udělají mistry kuchaře!
Jak vydlabat dýni – první kroky
Základem pro dlabání dýně je mít hezkou souměrnou, nebo naopak schválně nesouměrnou dýni. Tu si můžete vypěstovat (přečtěte si, jak na pěstování dýní) nebo vám ji na podzim prodají nejen v klasickém obchodě s potravinami, ale třeba také v zahradnictví, obchodě s dekoracemi a dalších. Na dlabání dýně můžete použít také okrasné dýně. Připomeňte si také, jaké máme druhy dýní.
Na vyřezávání dále budete potřebovat nůž, stačí kratší kuchyňský, dobře naostřený. Na dlabání dýně si vezměte nejtvrdší lžíci, použít můžete ale třeba i nabírací lžíci na zmrzlinu.
- Nejprve si vzor k vyřezávání nakreslete na papír, abyste si promysleli, jak se na dýni vejde. Poté překreslete svůj návrh na dýni tužkou nebo fixem. Vyřezávání dýně začněte poklopem v horní části. Je důležité poklop vyřezat tak, aby měl šikmé okraje a později do dýně nepropadával.
- Dalším krokem je vyčištění dýně. Nejjednodušší je vybrat nejprve měkká vlákna se semeny, a to nejen z hlavní části dýně, ale také z víka. Semena ani vlákna nevyhazujte, můžete je využít v kuchyni.
- Ve finále dojde na samotné dlabání dýně, tedy její pevnější dužiny. Postupujte opatrně. Cílem je vydlabat co nejvíce dužiny, aby později hezky svítila. Na druhou stranu by výsledkem neměla být příliš tenká slupka, aby vydlabaná dýně dlouho vydržela.
Dlabání dýně – tipy na vyřezávání a nasvícení dýně
- Na vyřezávání obličeje a dalších prvků na dýni je ideální krátký nožík, například ten na zeleninu. Opatrně viklavými pohyby zakrajujeme nůž zvenku do dýně. Pokud vyřezáváme dýni poprvé, je lepší neplánovat si na vyřezávání příliš malé detaily. Až získáme potřebný cvik, můžeme se pouštět do složitějších vzorů. Vyřezané dílky opatrně vyjmeme a opět nevyhazujeme.
- Pokud nás dlabání dýně nadchne, můžeme na něj pořídit i speciální nožíky, které snadno využijeme například i na ozdobné vyřezávání melounů. Poněkud nezvyklým, ale možným způsobem zdobení dýně je použití vrtačky k vyvrtávání různě velkých otvorů. Může tak vzniknout třeba decentní krajkovaný vzor.
- K nasvícení dýně můžeme použít klasické svíčky. Vosková svíčka by neměla být příliš vysoká, aby nám dýně uvnitř neohořela. To by velmi zkrátilo její životnost. Ještě lepším způsobem nasvícení dýně je využít LED svíček nebo světýlek, jako jsou třeba ta vánoční. Nemusíte se bát požáru a využití je i pohodlné – stačí čas od času vyměnit v LED světle/svíčce baterie.
- Pokud chcete, aby vám dýně dlouho vydržela pěkná, ošetřete všechny řezy na ní vazelínou, to je zakonzervuje. Další doporučovanou metodou je ponoření celé vydlabané dýně na několik hodin do studené vody, aby příliš rychle neseschnula. Vydlabaná dýně vydrží déle v chladu – v teple rychleji zplesniví.
- Důležitým tipem pro ty, kteří budou chtít použít klasickou svíčku, je při dlabání dýně nevydlabávat příliš víko dýně – působením horka bude sesychat rychleji než zbytek dýně a mohlo by se tak zmenšit a propadnout dovnitř dýně.
Dlabání dýně – jak využít dýni na 100 %
Jistě víte, že dýňová semínka lze konzumovat – ať již samotná nebo třeba jako součást pečiva. Použít se dají i do salátů. Semínka z vydlabané dýně pro tyto účely omyjte a nechte usušit. Pro ještě lepší chuť je můžete opražit. Před pražením semínka promícháme s malým množstvím olivového oleje a koření. Poté je vložíme asi na 45 minut na plech s pečícím papírem do trouby a občas promícháme. Přečtěte si, jak využít dýňová semínka.
Z dužiny získané při dlabání dýně můžete po odstranění slupky připravit polévku nebo třeba štrúdl. Stejně tak je z dýně skvělý kompot nebo džem. Přečtěte si, jak na dýňovou polévku 5x jinak nebo se inspirujte recepty z dýně hokaido.
Diskuse k článku