Poruchy koncentrace a jejich řešení
Poruchy koncentrace mohou potkat kohokoliv, v kterémkoliv věku. Nejčastějším důvodem bývá celkové přetížení organismu v důsledku nahromaděného stresu. V dnešní hektické době je totiž člověk obecně vystaven větším vnějším tlakům, než tomu bylo kdysi. Narušené soustředění může způsobit v životě poměrně dost obtíží, jelikož většina běžných denních činností vyžaduje naši plnou pozornost.
Zapomínáte? Lecitin posiluje paměť a zlepšuje soustředění
Dýchání do břicha zlepšuje koncentraci, podporuje srdeční činnost a slouží i k relaxaci
Pakliže jste na sobě zpozorovali poruchy koncentrace, je potřeba si nejprve uvědomit, kde může být příčina. Za narušenou pozorností se může skrývat totiž ledacos. Nejen pouhá únava, ale i závažnější zdravotní komplikace.
Poruchy koncentrace a jejich příčiny
Poruchy koncentrace mohou zapříčinit i jiné stavy, nežli jen stres a únava. Jaké to jsou?
- Neurologická onemocnění: poruchy koncentrace se mohou objevit i v důsledku jakýchsi patologií na mozku, jako je například cévní mozková příhoda, nebo nádor. Určitý vliv má i otřes mozku, nebo epilepsie v anamnéze.
- Hypotenze: lidé s velmi nízkým tlakem se rovněž mohou potýkat s tím, že na sobě zpozorují poruchy koncentrace.
- Anémie: pokud jste chudokrevní a bojujete s nedostatkem železa v krvi, mohou vás rovněž poruchy koncentrace potkat.
- Hyperaktivita: týká se hlavně malých dětí. Poruchy koncentrace jsou jedním z jejich příznaků.
- Psychiatrická onemocnění: poruchy koncentrace lze vypozorovat i u lidí, kteří se léčí například s depresí, schizofrenií, nebo bipolární poruchou. Také jsou problémy se soustředěním časté u jedinců se stařeckou demencí.
I lidé, kteří se léčí ze závislosti na alkoholu a drogách mohou pozorovat poruchy koncentrace v rámci abstinenčních příznaků. Obtíže se soustředěním jsou často spojené i s narušenou funkcí štítné žlázy.
Poruchy koncentrace a příznaky
Mezi základní příznaky, díky kterým lze rozpoznat poruchy koncentrace, patří: neschopnost se plně soustředit na konkrétní úkol, roztržitost a roztěkanost, zapomnětlivost, celkový úbytek energie a zvýšená unavitelnost. Lidé, kteří mají potíže se soustředěním mohou na sobě zpozorovat i zhoršené mentální funkce.
Poruchy koncentrace a jejich řešení
I když se z počátku potíže nemusí jevit jako závažné, je zapotřebí efektivně poruchy koncentrace řešit. Jestliže se projevují pouze v důsledku nadměrného duševního a fyzického vyčerpání, pak je nasnadě zaměřit se především na praktické plánování denního harmonogramu, neopomenout i odpočinek a relaxaci, nepřetěžovat se, pobývat co nejčastěji v klidném prostředí a také svou mysl nastavit na optimistickou vlnu. V případě, že jsou problémy s koncentrací spojené i s jinými příznaky, jako je například brnění končetin, bolesti v různých oblastech těla, migrény, nebo náhlá ztráta paměti, pak vyhledejte pro jistotu lékařskou pomoc k vyloučení závažnějších příčin.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku