Sledování televize a zajímavá psychologická fakta, o kterých jste možná ani netušili
Sledování televize nebylo vždy samozřejmostí. Například v Česku zhlédli diváci první veřejné zkušební vysílání až v roce 1953! Od té doby však uplynula značná řádka let a moderní technologie v tomto ohledu pokročily. Dnes platí televizor za nedílnou součást mnoha domácností a leckdo si bez něj neumí představit svůj život. Víte, jak působí na naše smysly z psychologického hlediska?
Celosvětově vlastní televizor více než 4 miliardy lidí. Když k tomu vezmeme fakt, že na planetě Zemi žije přes 8 miliard lidí, je to více jak polovina! Také patříte mezi milovníky sledování televize, nebo jste zarytí odpůrci? Ať je to, jak chce, jistě vás zaujme několik pozoruhodných faktů.
1. Sledování televize může do jisté míry ovlivňovat naše myšlení a pohled na svět. Dle odborníků je dokonce srovnatelné s mezilidskými interakcemi, díky nimž si tvoříme názory. Záleží samozřejmě také na tom, jaké pořady v televizoru preferujete. Televizní vysílání totiž může podporovat i nebezpečné stereotypy.
2. Sledování televize snadno zvýší produkci dopaminu v mozku. Tato chemická látka způsobuje pocity potěšení a spokojenosti. Proto, pokud někdo sleduje televizor velmi intenzivně, může se na něm stát závislý.
3. Nadměrné sledování televize může u člověka zhoršit kognitivní (poznávací) funkce. To je dané především úbytkem šedé hmoty mozkové, která je zodpovědná za zpracovávání informací, vnímání, rozhodování a celou řadu fyziologických procesů – skládá se z obrovského množství nervových buněk.
4. Časté sledování televize může též přispět k rozvoji deprese, úzkosti, poruchám nálad, nespavosti či únavě.
5. Sledování televize může mít i velký přínos, co se týká vzdělávání. Naučné vzdělávací pořady mohou například zlepšit postoj k učení a zvýšit motivaci k tomu, něco si osvojit.
6. Pokud rodiče umožní sledování televize dětem do 18 měsíců věku, mohou v nich podnítit negativní vývoj. Dítko tak může později bojovat s rozvojem řeči, neschopností číst, se zhoršenou krátkodobou pamětí a udržením koncentrace.
7. Časté sledování televize není přínosné ani pro starší děti, neboť u nich může dojít k nezdravému nárůstu hmotnosti, nedostatečnému rozvoji sociálních dovedností, poruchám pozornosti a zhoršeným jazykovým dovednostem.
8. Jistě jste si všimli, že sledování televize ve vás někdy vyvolává nepříjemné pocity – zejména během vysílání zpravodajských pořadů. Negativní a emočně intenzivní zprávy totiž skutečně působí na naši duševní pohodu. Pokud je tedy neeliminujete nebo nevyloučíte ze svého života, je možné, že se budete potýkat s výkyvy nálad, zvýšenou úzkostlivostí, agresivním chováním, nepřátelskostí či srdečními problémy. Raději se tedy věnujte něčemu přínosnějšímu s optimistickým nábojem.
9. Mnozí lidé s oblibou sledují různé reality show, neboť tak mají pocit sounáležitosti. Někdy mají dokonce pocit, že účastníky dobře znají a vidí se v nich.
10. Možná jste u sebe někdy zaregistrovali potřebu dívat se opakovaně na svůj oblíbený seriál nebo film. To je dané dle psychologů zejména tím, že ve vás daný pořad vyvolává příjemné pocity. Dokonce můžete pociťovat v určitou dobu dobití "baterek" a úlevu od stresu.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku