Vánoce očima psychologů: Jsou Vánoce skutečně nejkrásnější svátky v roce nebo si to jen namlouváme?
Že jsou Vánoce nejkrásnější svátky? Nenechejte se mýlit. Během roku zažijete třeba i mnohem lepší chvíle a prožijete třeba i mnohem lepší svátky. Ale říká se to tak. A protože je volno a dáváme si dárky a všechno je zalité Sluncem, stoupá v našem mozku hladina dopaminu. Hormonu štěstí, který nám namlouvá, že Vánoce jsou tím nejkrásnějším, co můžeme v roce prožít.
Popularita společenských oslav, jakými Vánoce bezesporu jsou, je částečně připisována psychologii. Ta uvádí, že lidská mysl interaguje s energiemi a situacemi, které jsou kolem nás. Vůně svařeného vína, světelná výzdoba, vánoční melodie všude kolem nás… To vše v nás vzbuzuje emoce, vytahuje staré vzpomínky a vrací nás do dětství. Co tedy ve skutečnosti za nejkrásnějšími svátky v roce stojí a jak na nás emocionálně působí?
Vánoce a psychologie nákupů
Obchodní centra praskají ve všech. Lidé nakupují. Především tedy to, co vůbec nepotřebují. A často kupují i úplně nesmyslné dárky. Jen proto, že jim to přijde originální nebo zkrátka aby druhým “něco dali”. Tyto nákupy nám, oproti běžným nákupům v roce, dávají pocit potěšení. I za tento stav může dopamin. Tedy neurotransmiter, hormon štěstí. A čím víc dopaminu se vyplavuje, tím víc dalšího dopaminu chceme. A tak neustále nakupujeme. Prodejci o tomto chování dobře ví a podporují jej vánoční hudbou, vůněmi a patřičnou atmosférou. Nemohou proto chybět ani “speciální nabídky, vánoční edice, limitované zboží” atd. V tomto čase je pravděpodobnější, že zboží nakoupíme bez nějakého většího přemýšlení.
Vánoce - zvyky a tradice na Štědrý den
Vánoce za první republiky! České tradice, jídlo a dárky před 100 lety
Jak přežít vánoce o samotě? Psycholožka Jitka Bukáčková radí, jak si svátky sólo užít
Vánoce a psychologie dávání dárků
Všechno musí být dokonalé. Tedy i dárky, které našim blízkým dáváme. A čím víc dárků bude, tím lépe. Konzum nás dokonale pohltil. Průzkumy jednoznačně ukazují, že v období Vánoc utrácíme za jiné lidi mnohem více než za sebe. Pokud totiž dáváme dar, pak dané osobě podvědomě říkáme, jak ji máme rádi. A jak moc je pro nás důležitá. Podle psychologů nás dokonce utrácení peněz za jiné lidi činí šťastnějšími. I když na druhou stranu, pokud nemáme dostatek financí, můžeme následně řešit i finanční stres. Je proto důležité, především v období Vánoc, znát své limity a nepřekračovat je. Navíc výzkumy jednoznačně ukazují, že většina z nás dá přednost dárku, který si vyžádal náš čas či úsilí. Oproti dárku, který je jen drahý nebo velký.
Vánoce a psychologie pokerové tváře
Pro mnoho lidí mohou být Vánoce stresující, neboť se musí scházet s přáteli, s příbuznými nebo s rodinou. I s těmi, se kterými se třeba během roku běžně nevídají. Možná i proto, že se nechtějí vídat. Takové návštěvy pak mohou snadno vést k tomu, že se snažíme jednoduše “vydržet a přežít”. Takové nevítané návštěvy mohou z Vánoc udělat velmi nepříjemný čas. Abychom to zvládli a skryly své skutečné pocity, naučíme se “zatnout zuby, nasadit úsměv a vydržet”. Psychologové tento stav označují jako “sociální úsměv”.
Vánoce a psychologie tradic
Musíme pálit františky, v celém domě musí vonět purpura. Na Štědrý večer musí být k večeři obalovaný kapr a bramborový salát. Nesmí chybět cukroví. A hlavně, aby bylo naklizeno, jinak by k nám ani Ježíšek nemusel přijít… Je třeba si uvědomit, že žijeme ve společnosti, která formuje naše názory, naše přesvědčení a poskytuje nám psychologické přijetí a sounáležitost. A tradice jsou něčím, co přece dodržovat musíme. Od dětství nám to tak všichni říkají. Jenže ve výsledku se díky tomu můžeme cítit pod ještě větším tlakem. Jestliže s vámi tradice nesouzní, pak je nedodržujte. Nastavte si Vánoce podle svého a chcete-li vytvořte si své vlastní tradice nebo vánoční rituály. Do ničeho se nenuťte a na nic se neohlížejte. Jak prožijete Vánoce, je jen na vás samotných.
Vánoce a psychologie FOMO
FOMO jsou počáteční písmena anglického označení “fear of missing out”. V překladu jde tedy o strach z toho, že něco promeškáme, že nám něco uteče. V době, kdy jsou všichni zvyklí být online, se bohužel FOMO stává poměrně velkým problémem. Máme pocit, že ostatní lidé jsou šťastnější a více si všechno užívají. Srovnáváme svůj život s životy ostatních. O Vánocích máme pocit, že existuje nějaký ideál, kterému se nutně musíme přiblížit. Ostatní to zvládají, my ne. Nalaďte se proto na Vánoce podle svého a ostatní nechte, ať si užijí svátky tak, jak se zase líbí jim.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku