Pupečník asijský - zdraví prospěšná rostlina, kterou snadno vypěstujete doma
Pupečník asijský, drobná tropická bylina
Pupečník asijský (cantella asiatica), známý také pod názvem gotu kola, je tropická vytrvalá rostlina. Pochází z jihovýchodní Asie, ale roste v subtropech a tropech téměř po celém světě. Nejvíce je rozšířena na Srí Lance, ale objevuje se také v Indii, Austrálii a jižní Africe. Pupečníku asijskému se daří v zamokřené půdě a na mírně zastíněných místech. Proto roste často na okrajích řek, v bažinatých oblastech a mokřadech, ale také na pastvinách.
Rostlinka je to poměrně nenápadná. Pupečník asijský má plazivý oddenek, který zakořeňuje v uzlech a dosahuje délky i přes metr a půl. Rychle se rozrůstá a je schopný brzy pokrýt velké plochy. Pupečník má okrouhlé listy, které jsou na líci hladké a na rubu mírně chlupaté. Květy jsou zbarvené růžově až červeně.
Zázračný elixír mládí s tisíciletou tradicí
Pupečník asijský má mnohé léčivé účinky, proto není divu, že patří mezi tradiční léčivé byliny asijské medicíny. Jako léčivo se už tisíce let používá například v indické ajurvédě. Pupečníku je připisován zejména vliv na dlouhověkost, na Srí Lance se proto odjakživa používal jako prostředek k prodloužení života. Stejně tak pupečník využívalo i starobylé čínské a vietnamské lékařství.
Kromě toho tato bylina rozvíjí duchovní schopnosti, regeneruje nervovou soustavu. Využití tak nacházela a stále nachází při meditacích. V historii se používala také schopnost pupečníku podporovat hojení a povzbuzovat tělo v náhradě poškozené tkáně, proto byl prostředkem k léčbě malomocenství.
Tropický pupečník asijský můžete pěstovat i doma
Ačkoli je pupečník asijský tropickou rostlinou, nic vám nebrání v tom, abyste si ho pěstovali u vás doma v květináči jako pokojovou rostlinu. Dařit se mu bude i v truhlíku na okně či na balkóně. Semena i sazenice pupečníku lze dnes už běžně sehnat v zahradnictvích a jeho pěstování není nic složitého. Vyžaduje však hodně světla a vody. Nejlépe mu tak bude vyhovovat slunné nebo polostinné stanoviště a humózní substrát s příměsí písku, jehož vlhkost bude třeba neustále udržovat. Pupečník má rád i vzdušnou vlhkost, proto je dobré jej mírně vlhčit vodou z rozprašovače.
Pokud budete pupečník asijský pěstovat na balkóně či jinde venku, myslete na to, že jako tropická rostlina není mrazuvzdorný. Jakmile začnou venkovní teploty klesat pod 10 °C, je nutné jej zazimovat v mírně vytápěné místnosti s dostatkem světla. Během zimy se pupečník zalévá jen občas.
Drobná rostlinka s velkými účinky
Pupečník asijský je plazivá rostlina, která bude dobře vypadat v květináči i závěsném truhlíku, ze kterého budou volně splývat její výhonky. Pěstovat byste ji však měli nejen pro vzhled, ale zejména pro její léčivé schopnosti. Přímo doma v květináči totiž díky pupečníku můžete mít vždy po ruce čerstvou přírodní medicínu.
Pokud si na pěstování pupečníku netroufáte, nevěšte hlavu. Ve specializovaných prodejnách seženete kapsle či tinktury z pupečníku, ale také třeba mleté listy či celé natě. Blahodárné účinky gotu kola si tedy můžete užívat i bez zahradničení.
Pupečník je dobrý na nervy i paměť
V čem je tedy pupečník asijský tak úžasný? Má například příznivé účinky na funkci nervové soustavy, dokonce ji regeneruje po nemocích a poraněních. Pomáhá tedy při nejrůznějších nervových onemocněních, při depresích, úzkostech a jiných psychických problémech, ale také při epilepsii. Ideální je také pro rekonvalescenci po mozkové příhodě, protože regeneruje nervový systém a zmírňuje svalové obrny.
Pupečník byste určitě měli začít užívat, pokud vás trápí zapomětlivost. Tato rostlinka totiž zlepšuje paměť a obecně činnost mozku, posiluje také schopnost soustředění a používá se při nejrůznějších poruchách učení. Gotu kola podporuje duševní klid a jasnost uvažování, zklidňuje a pročišťuje mysl, takže jej využívají například jogíni před meditací. Pomáhá snižovat stres a zvyšovat odolnost těla vůči němu.
V neposlední řadě je pupečník asijský skutečný elixír mládí, protože může pomoci zmírňovat projevy senility a zlepšovat příznaky Alzheimerovy choroby.
Posila imunity i zlepšení hojení
Kromě účinků na duševní pohodu a činnost mozku je známá také schopnost pupečníku pročišťovat a regenerovat imunitní systém. Dále gotu kola čistí krev a zlepšuje chronické kožní nemoci, jako jsou ekzémy nebo i lupénka, pomáhá při silném loupání kůže i při svědění. Pupečník asijský obecně zvyšuje pružnost kůže, je také ceněný pro svou schopnost podporovat růst kůže a její regenerační schopnosti, hojení ran, popálenin, jizev, vředů a podobně. Působí antibakteriálně a přidává se do pleťových vod i mastí na ochranu kůže.
Výrazně také zlepšuje elasticitu kůže a jemnost pleti. Zpomaluje tak stárnutí pokožky a působí preventivně proti vzniku celulitidy. Pupečník asijský podporuje růst vlasů a nehtů, ale i tvorbu kolagenu v kloubech, takže ulevuje od revmatických bolestí.
I proti zánětům a oběhovým potížím poslouží pupečník
Výčet blahodárných účinků pupečníku už je poměrně rozsáhlý, ale stále to není všechno. Pupečník asijský působí protizánětlivě. Pomáhá tak léčit záněty v ústech, hltanu i dýchacích cest, ale obecně kdekoli v organismu, například i zánět močových cest. Rovněž může pomoci při léčbě tropických horečnatých onemocnění, jako je malárie.
Zlepšuje periferní krevní oběh, takže se používá také při léčbě nedostatečného prokrvení a studených končetin. Vliv má také na stav celého cévního systému. Regeneruje cévy, zpevňuje je a podporuje jejich pružnost. Pomáhá při nemocích cév a oslabení žil, takže se předepisuje na bércové vředy, křečové a nitkové žíly. Dále zabraňuje zúžení tepen a předchází tak infarktu i mrtvici.
Pupečník asijský pomůže k celkové regeneraci
K dalším pozitivním účinků pupečníku patří to, že zlepšuje zažívání. Používá se též při léčbě cirhózy jater a dalších problémech s játry nebo třeba ledvinami. Ženám pomáhá tlumit potíže v klimakteriu. Příznivě ovlivňuje zrak a osvědčuje se i při léčení alergií nebo dokonce závislostí na cukru, cigaretách či alkoholu.
Pupečník asijský má zkrátka blahodárný vliv na celé tělo, podporuje regeneraci a hodí se k doléčování vleklých nemocí. Celkově zlepšuje vitalitu a odolnost organismu.
Jak používat pupečník? Připravte si čaj nebo salát
Pupečník lze užívat v různých podobách. Z čerstvě natrhaných či sušených listů si můžete připravit čaj. Vroucí vodou zalijete lístky pupečníku a necháte 15 minut luhovat. Doporučuje se pít čaj třikrát denně po dobu tří týdnů, poté je vhodné udělat týden pauzu. Výluh z pupečníku se dá používat také jako kloktadlo, případně si jím omývat postižená místa.
Čerstvé listy pupečníku můžete zkusit přidat do zeleninových salátů nebo krátce podusit a podávat jako přílohu k jídlu. Z pupečníku asijského se připravuje také tinktura. Čerstvé byliny vložíte do alkoholu, necháte tři týdny macerovat a poté scedíte. Tinktura se hodí na vnější i vnitřní použití. Podávat ji můžete třikrát denně jednu lžičku po dobu tří týdnů a poté udělat týden přestávku, podobně jako u popíjení pupečníkového čaje. Po naředění vodou lze tinkturu použít jako kloktadlo, naopak nezředěnou tinkturou si můžete mazat pokožku.
Tinktura, zásypy i olej z pupečníku na vnější potíže
Lze také používat samotné listy jako obklady. Nadrcením usušené rostliny vznikne prášek, který můžete používat jako zásyp na ekzémy a špatně se hojící rány. Nebo můžete zkusit z pupečníku připravit mast uvařením v sádle nebo vazelíně. Směs podlijete trochou vody a na mírném plamenu povaříte asi půl hodiny. Odstavíte, necháte do druhého dne vychladnout, poté opět mírně zahřejete a scedíte zbytky rostlin. Po ztuhnutí získáte čistou mast.
Z pupečníku lze vyrobit také olej, a to vyluhováním rostliny ve vhodném oleji. Olej se hodí k masážím, které mají regenerovat tělo i ducha, ale také k léčbě kožních nemocí, včetně lupénky.
Možností, jak využít pupečník asijský, je mnoho. Ještě více je ale jeho pozitivních účinků na vaše tělo, organismus, nervy i mozek. Proto určitě neváhejte a s pěstováním a užíváním této jedinečné léčivé bylinky začněte co nejdřív!
Diskuse k článku