Dopřejte si pořádnou polévku na prohřátí těla

5 nápadů na polévky, které vás zahřejí a pomohou vám nabrat sílu

Se zimou se zase polévky vracejí do našich kuchyní. Zatímco v létě na ně nemáme obvykle chuť, přes chladné měsíce roku jsou polévky pokrmem, který nás dokáže perfektně zahřát. Navíc nás zasytí, dodá nám energii a přitom se po nich tolik nepřibírá. Tedy samá pozitiva, tak pojďme na to!

Už naše babičky říkaly, že “polévka je grunt” a dobře věděly, proč. Zvlášť v zimě si naše tělo žádná hodně energie, neboť musí čelit chladu, nedostatku slunečního svitu a také množícím se virům. Polévky, díky svému složení, umí tělu poskytnout potřebné živiny a antioxidanty. Polévky zabírají proti únavě, jsou antivirové, protiinfekční, zahřívací, fungují proti kašli, nachlazení a dokonce i proti depresivním stavům.

Zimní polévky: Polévka proti nachlazení

Kuřecí vývar je výborným prostředkem proti nachlazení. Pročišťuje a uvolňuje dýchací cesty. Prohřívá a likviduje případné viry, které by se pokoušely o naše zdraví. A jak si takový pořádný poctivý domácí kuřecí vývar připravit? Ve velkém hrnci osmahněte, na trošce oleje nebo na sádle, kousky kuřecího masa. Mohou to být i nakrájená kuřecí prsa. Přidejte vodu a na kousky nakrájenou mrkev, petržel, pórek, cibuli, česnek a řapíkatý celer. Vařte dlouho na mírném plameni nebo využijte služeb takzvaného pomalého hrnce. Jakmile je hotovo, přefiltruje polévku přes cedník vyložený utěrkou. Kuřecí maso a zeleninu snězte. Čistý vývar použijte jako základ pro další polévky nebo jej můžete po dobu několika dnů uchovávat v lednici. Budete-li chtít, aby vás polévka opravdu hodně zahřála, můžete přidat i trošku mletého nebo drceného chilli. Právě chilli papričky jsou totiž skvělým zdrojem antioxidantů a kapsaicinu. A je o nich známo, že zahřívají tělo, aniž by ve skutečnosti zvyšovaly tělesnou teplotu.

Čtěte také:

Nejlepší omáčky na těstoviny, které zvládne každý

Zeleninové polévky na mnoho způsobů. Chutnat budou i dětem a milovníkům masa

Zeleninové polévky 25x jinak: Doplňte díky nim vitamíny a porazte jarní únavu!

Zimní polévky: Polévka proti únavě

Dokonalou bylinou, která si umí poradit s únavou a nedostatkem energie, je kopřiva. Posiluje imunitní systém a pomáhá tak tělu uchránit se před virózami. A rozhodně je kopřivová polévka prospěšná i v zimním období, kdy musíme pro její přípravu využít kopřivu sušenou. Jako základ polévky se hodí kuřecí vývar, nejlépe domácí. Dále budete potřebovat cibuli a česnek, které společně orestujte na troše rostlinného oleje. Následně přidejte hrst nebo dvě sušených kopřivových listů a brambory nakrájené na malé kostky. Vše zalijte přichystaným kuřecím vývarem a povařte, dokud nejsou brambory zcela měkké. Před podáváním polévku zjemněte čerstvou smetanou.

Zimní polévky: Polévka pro zářivou pleť

Unavené a šedivé dny se mohou negativně promítat i na naší tváři. Vypadáme posmutněle, naše pleť je znavená a je vidět, že nemáme sílu ani energii na cokoliv. S tím nám můžete skvěle pomoci mrkvovo-kuřecí polévka s česnekovými krutony. Mrkev oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Ty povařte v kuřecím vývaru. Následně přidejte sůl, pepř a najemno nasekanou petrželku. Vše pak přelijte do mixéru a umixujte na jemný krém. Česnek oloupejte a nakrájejte na drobné kostky. Ty restujte na rostlinném oleji tak dlouho, dokud nezačnou hnědnout. Odstavte a posypte jimi polévku. Nakonec můžete pokrm ještě dozdobit zakysanou smetanou.

Hustá krémová polévka je v zimě ideálním pokrmem

Zimní polévky: Polévka potlačující chuť k jídlu

Přes zimní měsíce je těžké nepřibrat a přitom si udržet dostatek energie pro každodenní fungování. Naštěstí existují potraviny, které nám s tím mohou pomoci. Například luštěniny. Jsou ideálním spojencem pro tento účel. Dejte si tedy například polévku z čočky. Tu uvařte podle návodu. Poté sceďte a mějte si připravenou bokem. Oloupejte a na drobné kostky nakrájejte několik stroužků česneku a jednu cibuli. Zlehka orestujte na rostlinném oleji a zalijte, nejlépe zeleninovým, vývarem. Nakonec přidejte čočku, promíchejte a ještě chvíli povařte. Hotovou polévku pak přelijte do mixéru a připravte si z ní hladký krém. Před podáváním ozdobte na talíři například nasekanou petrželkou.

Zimní polévky: Polévka proti kašli

Skvělým prostředkem proti kašli je tymián. Dokáže utišit i ty nejodolnější záchvaty suchého kašle. Polévka s tymiánem je výraznější a například dětem nejspíš chutnat nebude. Tymián rovněž tělo krásně zahřívá, jde tedy o polévku, kterou oceníte po vycházce v třeskutých mrazech. Jak tymiánovou polévku připravit? V hrnci na másle orestujte česnek a cibuli. Přidejte domácí kuřecí vývar, oloupané brambory a celý svazek tymiánu. Snižte teplotu pod hrncem na minimum a nechte probublávat zhruba půl hodiny. Následně polévku přefiltrujte přes cedník vyložený utěrkou. Tymiánovou polévku podávejte s česnekovo-chlebovými krutony.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Restaurace Viktoria, Uherský Brod
Hledáte v Uherském Brodě…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...