Polévky na zahřátí, které přijdou v zimě vhod. A jsou tak hutné, že vydají za celé jídlo
Polévky na zahřátí přijdou v zimě rozhodně vhod. Co si budeme povídat, v chladných zimních dnech nezahřeje nic lépe. Navíc v polévkách, které vám servírujeme, jsou použity i suroviny, které tělo samo o sobě zahřívají. Ručíme vám za to, že vás zasytí a budete se po nich cítit dobře!
Polévky na zahřátí: Kapustová polévka s naklíčenou brokolicí
Přísady:
- 1 l vody
- kostka zeleninového bujónu
- 1 menší hlávka kapusty
- 200 g brambor
- 120 ml smetany ke šlehání
- 1 lžička nastrouhaného čerstvého zázvoru
- naklíčená semena brokolice
- sůl
Příprava:
Brambory oloupeme a nakrájíme na menší kostky. Kapustu zbavíme tvrdých vnějších listů, omyjeme ji, rozkrojíme a nadrobno nasekáme. Obojí dáme do většího hrnce, zalijeme vodou, přidáme kostku zeleninového bujónu a vaříme doměkka. Jakmile jsou brambory i kapusta měkké, odstavíme je z plotny a tyčovým mixérem rozmixujeme na jemné pyré. Do polévky přidáme smetanu, zázvor (pokud nemáme čerstvý, je možné použít lžičku sušeného) a podle chuti osolíme. Na talíři pak ozdobíme čerstvě naklíčenými výhonky brokolice.
Polévky na zahřátí: Kuřecí vývar s houbovo-jáhlovými noky
Přísady:
Kuřecí vývar:
Zeleninové polévky na mnoho způsobů. Chutnat budou i dětem a milovníkům masa
Staročeské polévky 3x jinak: Uvařte si je levně a chutně na oběd nebo k večeři
Polévka jako hlavní chod. Zkuste recepty na polévky plné živin, které vás zasytí
- 1 kg kuřecích kostí, případně droby
- 2 l vody
- 3 bobkové listy
- 4 kuličky nového koření
- 5 kuliček celého pepře
- 100 g cibule
- 80 g mrkve
- 80 g celeru
Houbovo-jáhlové noky:
- 30 g sušených hub
- 300 ml mléka (může být rostlinné)
- 100 g jáhel
- 50 g špaldové celozrnné mouky
- 40 g másla
- mletý kmín
- sůl
Příprava:
Jako základ pořádné zimní polévky na zahřátí, si připravíme kuřecí vývar. Tedy opláchnuté kosti, případně i droby, zeleninu a veškeré koření vložíme do studené vody. Dáme na plotnu a přivedeme k varu. Jakmile začne voda probublávat, plamen snížíme a necháme vařit alespoň dvě hodiny. Čas od času můžeme v hladiny sesbírat vzniknou pěnu. Mezitím se můžeme pustit do přípravy noků. Máme-li sušené houby, namočíme je alespoň na hodinu do vody. Necháme je pořádně nasáknout a přebytečnou vodu z nich pak vymačkáme. Nakrájíme je nadrobno a orestujeme na másle. Lehce okmínujeme. Přendáme do větší mísy. V druhém hrnci si pak v mléce uvaříme jáhly. Vařit se budou zhruba 25 minut. Po scezení je přidáme k houbám. Necháme zchladnout. Pak přidáme mouku, osolíme a ručně tvoříme noky, které ihned vaříme ve vroucí vodě. Po cca 5 minutách vyjmeme. Hotový uvařený vývar scedíme přes jemné sítko, přidáme do něj noky a můžeme podávat. Okuste a zapište si recept mezi oblíbené polévky na zahřátí.
Polévky na zahřátí: Rajská polévka s mletým masem a strouhanou mozzarellou Přísady:
Přísady:
- 1 plechovka drcených rajčat
- 1 menší plechovka nebo sklenice rajského protlaku
- 1 červená cibule
- 500 g mletého masa
- 1 balení mozzarelly
- olivový olej
- třtinový cukr
- bazalka (ideálně čerstvá)
- sůl, pepř
Příprava:
Rajská s mletým masem patří mezi polévky na zahřátí, které značně zasytí. Je hodně vydatná. Cibuli oloupeme a nadrobno nasekáme. Vhodíme ji na rozpálený olej a restujeme Přidáme mleté maso, občas promícháme. Následně přidáme loupaná rajčata i rajský protlak. Osolíme, opepříme a necháme ještě cca 10-15 minut důkladně provařit. Nakonec přidáme cukr, další koření podle chuti a ideálně čerstvou bazalku (pokud není, poslouží dobře i sušená). Polévku podáváme s nastrouhanou mozzarellou.
Polévky na zahřátí: Batátový krém se šafránem
Přísady:
- 450 g batátů
- 60 g cibule
- 60 g ghí
- špetka šafránu
- 400 ml vody
- 2 lžičky sypkého zeleninového vývaru
- 100 ml smetany na vaření
- 1 citrón
- 20 g lososového kaviáru
- sůl, pepř
Příprava:
Patří mezi netradiční polévky na zahřátí, avšak báječně chutná. Batáty oloupeme a nakrájíme na menší kostky. Cibuli nasekáme nadrobno. Na větší hluboké pánvi rozehřejeme ghí (přepuštěné máslo) a vhodíme na něj cibuli i brambory. Restujeme dokud cibule nebude dozlatova. Teprve pak přidáme vodu a sypký zeleninový vývar. Jakmile začne polévka probublávat, přidáme i koření. Tedy šafrán, pepř a sůl. Ve chvíli, kdy jsou batáty měkké, přelijeme celý obsah do mixéru, přilijeme smetanu a umixujeme na hladký krém. Nakonec dochutíme citrónem a polévku dozdobíme lososovým kaviárem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku