Tvaroh jako dokonalá ingredience mnoha diet. Je prospěšný našemu zdraví a snadno si jej můžete vyrobit i sami doma
Tvaroh dodá tělu bílkoviny, zasytí a pomůže zhubnout. Hodí se pro nízkosacharidovou i nízkotučnou dietu. Umí regulovat chuť k jídlu a tělu poskytuje spoustu důležitých živin. Rozhodně by proto neměl chybět v našem jídelníčku.
Tvaroh bývá někdy označovaný také jako nezralý čerstvý sýr. Neprochází totiž procesem zrání. Vzniká vysrážením bílkoviny mléka pomocí kulturních mikroogranismů. Může mít různé množství mléčného tuku. Tvaroh má smetanovou, krémovou chuť a v základu i hrudkovitou konzistenci. Hodí se jak pro sladkou, tak i slanou kuchyni. Dokonce je vhodný i pro dietní stravování.
Podrobné složení tvarohu
Tvaroh je potravinou s vysokým obsahem bílkovin. Kromě toho se v něm však ukrývá také vitamíny B6 a B12, A, E a E. Dále pak selen, tiamin, riboflavin, fosfor, vápník, zinek a draslík. A pochopitelně se v něm ukrývá také tuk. Ale jen ten zdravý. Jeho součástí jsou i omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny. Ty chrání mozkové buňky a podporují mozkové funkce.
Co na suchý kašel? Pomůže vám čaj z cibule i tvarohový zábal
Benefity tvarohu pro zdraví
Tvaroh je potravinou s vysokým obsahem fosforu. A právě tento prvek dokáže, ve spojení s vápníkem, pomoci budovat silné kosti. Tím pak pochopitelně chrání tělo před zlomeninami či vznikem osteroporózy. Fosfor ale hraje v lidském těle i další roli. Organismu pomáhá zbavovat se odpadu a reguluje hladinu kyselin. Má velký vliv i na to, jak tělo zachází s energií. Minimalizuje bolest svalů po tréninku tím, že pomáhá opravovat tkáně a buňky. A v neposlední řadě pak podporuje vstřebávání vitamínů skupiny B, které jsou klíčové pro tvorbu energie.
Hubnutí s tvarohem
Při snižování nadváhy a přebytečné tukové hmoty pochopitelně sáhneme spíše po nízkotučném tvarohu. Má prakticky stejné benefity jako tvaroh plnotučný. Jen nám nepřidává tuk a kalorie navíc. Díky vysokému obsahu bílkovin může tvaroh pomoci zhubnout. Bílkoviny nás totiž zasytí na delší dobu a nemáme potřebu jíst ani mlsat. Cítíme se plní a jíme méně. Pro sportovce je pak tvaroh ideální potravinou pro budování svalů. Ostatně platí pravidlo, že čím vyšší je svalová hmota, tím lépe tělo pálí kalorie. A tvaroh má ještě jednu obrovskou výhodu: pomáhá snižovat takzvaný hormon hladu, ghrelin. Právě jen je zodpovědný za náš apetit.
Tvaroh: Věděli jste, že:
- Tvaroh má vysoký obsah plnohodnotných bílkoviny, tudíž obsahuje všechny esenciální aminokyseliny?
- Má málo kalorií a je vhodnou potravinou pro redukční dietu?
- Je skvěle stravitelný, avšak tělo jej tráví pomalu, tudíž nás zasytí na dlouhou dobu?
- Vápník z tvarohu je skvěle vstřebatelný? Jednak díky fosforu a rovněž také díky obsažené laktóze, tedy mléčnému cukru.
- Sportovci by měli tvaroh jíst, jelikož podporuje regeneraci a tvorbu svalové hmoty?
- Posiluje imunitní systém? Má pozitivní vliv na střevní mikrobiom, je tudíž vhodný i při mnohých onemocněních.
Domácí tvaroh: Rychle a levně
Přísady:
- 1 litr kvalitního mléka
- šťáva z 1 citrónu
Příprava:
Ač je výroba tvarohu hračka, možná vám bude chvíli trvat než objevíte to pravé mléko, ze kterého budete tvaroh vyrábět. Nejlépe se osvědčuje domácí nepasterizované mléko, případně můžete použít mléko z mlékomatu. V každém případě je vhodné použít mléko s co nejvyšším obsahem tuku.
Mléko nalijte do většího hrnce a nechte pořádně zahřát zhruba na 60 stupňů. Poté plotnu vypněte a k mléku přilijte vymačkanou šťávu z citrónu. Okamžite uvidíte, jak se kasein odděluje od syrovátky a začnou se tvořit hrudky. Nechte chvíli zchladnout. Pak použijte cedník a vlijte do něj celý obsah hrnce. Syrovátka proteče, tvaroh zůstane v cedníku. Vzniklý tvaroh lehce promačkajte, abyste z něj eliminovali přebytečnou vodu. Poté ho nechte ještě chvíli odstát. V lednici tvaroh vydrží zhruba 3 dny, do té doby byste jej měli zkonzumovat nebo zpracovat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Ellen