Využíváte léčivé koření do jídla? Druhy koření, které by ve vaší kuchyni neměly chybět
Koření chutná skvěle, jídlu dodá šmrnc, a navíc má i přidanou hodnotu – pozitivní účinky na náš organismus. Projděte si soupis koření do jídla, které by ve vaší kuchyni rozhodně nemělo chybět.
Většinu koření si pochopitelně koupíte, ale jsou i druhy, které si můžete sami vypěstovat i nasušit. A to je pak pochopitelně jiný příběh. Domácí koření je mnohem lepší a výraznější.
Léčivé koření do jídla: Citrónová tráva
Možná víte o tom, že se toto koření u nás prodává, ale málokdo ji umí používat. A tak se v české kuchyni ještě nadobro neusídlila. A to je škoda. Citrónová tráva má spoustu pozitivních účinků na naše tělo. Může pozitivně působit na zažívací ústrojí a harmonizovat centrální nervový systém. Své nezastupitelné místo má citrónová tráva v thajské, vietnamské nebo indonézské kuchyni. Velice se hodí k rybímu masu nebo mořským plodům. Hodí se i k vepřovému nebo hovězímu masu.
Léčivé koření do jídla: Skořice
Skořice je známá svými pozitivními účinky na zažívací ústrojí. Tělu pomáhá optimálně využít energii z jídla. Skořice jako koření se hodí jak do slaných tak i do sladkých jídel. Skořici však používejte s rozmyslem je příliš intenzivní. Místo mleté skořice používejte raději celou. Skořice jako koření se hodí třeba do ovocného salátu ten můžete zjemnit skořicovo-pomerančovou zálivkou. Pomerančovou šťávu smíchejte s trochou medu a skořice a nakapejte na kousky banánů, pomeranče a kiwi.
Léčivé koření do jídla: Vanilka
Toto koření se v lidovém léčitelství využívá jako “startér” organismu. Tradiční lidový léčitelé uvádějí že vanilka může být vhodná pro srdce na horečku a také Může působit jako afrodiziakum.
Vanilkový lusk podélně rozřízněte. Důkladně vyškrábejte dřeň koření a smíchejte ji s tvarohem. Vznikne vám výborný dezert. Můžete jej ozdobit ovocem a čokoládou vanilkovou dření ale můžete okořenit třeba i sladkou ovocnou polévku. I vyškrábaný vanilkový lusk můžete v kuchyni ještě využít. Vložte jej do sklenice spolu se sypkým nebo kostkovým cukrem a dobře uzavřete. Po týdnu budete mít krásně voňavý domácí vanilkový cukr.
Léčivé koření do jídla: Šalvěj
Šalvěj je bylinka, oblíbená léčivka, ale také pochopitelně skvělé koření do jídla. Rozhodně by vám neměla chybět na záhonku nebo v květináči za oknem. Počítejte však s tím, že šalvěj je velice aromatické koření. Zacházejte s ní tedy opatrně. V lidové medicíně je známo, že se šalvěj využívá jako kloktadlo při bolestech v krku nebo vyplachování dutiny ústní. Při zevním použití pak kladně působí na akné.
Léčivé koření do jídla: Hřebíček
Hřebíček patří mezi silnější koření. Alternativní medicína ho využívá zejména jako pomocníka při bolestech zubů. rovněž má velmi dobré účinky na trávení. Proto se hodí využívat jej jako koření do jídla. Jeho lehce pálivá chuť Je vhodná zejména do masových omáček.
Léčivé koření do jídla: Saturejka
Saturejka je méně známé koření, ale v mnoha kuchařkách velmi populární. Má pozitivní účinky na žaludek i střeva, a je schopna poradit si i s nadměrnou plynatostí. Toto léčivé koření do jídla se báječně hodí k jehněčímu masu a ke zvěřině. Ovšem chutnat skvostně bude i v bramborovém, čočkovém nebo fazolkovém salátu.
Léčivé koření do jídla: Badyán
Umí rozpohybovat pomalé trávení. Silice tohoto koření totiž aktivuje látkovou výměnu. Badyán se nejčastěji využívá jako takzvané „vánoční koření“. Je nasládlý a mírně hořký. Pokud jej však smícháte se skořicí a vanilkou, krásně provoní každý kompot. Vyzkoušet toto léčivé koření můžete i do čaje. Nejvíce se hodí k druhu rooibos. Vhoďte během louhování do čaje jeden kousek badyánu a nechte pět minut louhovat.
Léčivé koření do jídla: Jalovec
Kuličky jalovce nejsou ničím neznámým, do jídla je využívali už naše babičky. A velmi rády. Jalovec je koření velice populární. Je to skvělý doplněk především ke zvěřině. Oceníte ho však i k červenému masu nebo huse. Pokud byste jalovec chtěli využívat zevně, pak oceníte především jalovcovou tinkturu jako mazání na bolavé svaly a klouby.
Léčivé koření do jídla: Muškát
S muškátem se musí opatrně. Jde o léčivé koření do jídla až příliš intenzivní. Přidává se proto opravdu jen po špetkách. Říká se, že muškátový oříšek povzbuzuje a umí i zvednou náladu. Ve větších dávkách rozhodně není vhodný, a hlavně by vám ani nechutnal. Muškát jako koření se využívá i jako pomocník před přejídáním z frustrace. Pochoutkou je jen obyčejná bramborová kaše s muškátem, ale oceníte ho i ve spojení s květákem, dýní nebo jako přísadu do mrkvové polévky. Nejlepší je přidat čerstvě nastrouhaný oříšek do jídla těsně před podáváním.
Léčivé koření do jídla: Kardamon
Léčivé koření do jídla, které si poradí s tučnými a těžce stravitelnými pokrmy. To je kardamom. Navíc i podporuje chuť k jídlu a upravuje zažívání. Kardamon se však hodí i do kávy nebo černého čaje. Dodá těmto nápojům orientální vůni. Ovšem pozor – aroma z mletého prášku rychle prchá, použijte raději kardamonové tobolky. Slupku oloupejte a semena si podrťte sami.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku