Šestinedělí je náročné, ale důležité období. Vytváří se také vztah matky a dítěte

Šestinedělí je náročné, ale důležité období. Vytváří se také vztah matky a dítěte

Co je to šestinedělí

Šestinedělí, jak už napovídá sám název, je období šesti týdnů po porodu. Je to období řádících hormonů a velkých změn. Největšími změnami prochází během šestinedělí děloha. Během těhotenství musela mnohonásobně zvětšit svůj objem i hmotnost a teď je třeba, aby se vrátila do stavu, v jakém byla před otěhotněním. Tento proces se nazývá zavinování dělohy. Ke smršťování svalových vláken dělohy a ke zmenšování svalových buněk začíná docházet bezprostředně po porodu. Stahování probíhá rychlostí zhruba 1 centimetr za 24 hodin. Ke zpomalení stahování dochází po vícečetném těhotenství, po delším porodu a poté, pokud bylo větší množství plodové vody. Zavinování dělohy způsobuje pocity, které se podobají lehčím kontrakcím a čím více těhotenství má žena za sebou, může být stahování nepříjemnější. Děloha by měla být zavinuta do původní velikosti do 10. dne po porodu.

Čtěte také:

Příprava na porod je důležitá nejen u prvorodiček, ale i u žen, které již rodily

Očistky neboli lochie - očišťování dělohy v šestinedělí

Zavinování dělohy neboli involuce je doprovázeno vylučováním krevních sraženin, takzvaných lochií (lidově se nazývají očistky), které v děloze zůstaly po porodu. Jejich složení i barva se rychle mění. Zpočátku je vylučována hlavně krev, později jí ubývá a přibývá tkáňového sekretu. Během tohoto období se jejich charakter mění, jeden typ přechází v druhý: poté, co ubude krve a přibude tkáňového sekretu, lochie neboli očistky mění barvu na nahnědlou a poté žloutnou. Další týden dostávají bělavou barvu a v závěru získají charakter hlenu. Toto „čištění“ trvá asi čtyři až pět týdnů, není však výjimkou, pokud trvají jen tři týdny anebo naopak zaberou celé šestinedělí, tedy šest týdnů. Po nich obvykle přichází menstruace. Protože má vylučování tkáňového sekretu negativní dopad na pH pochvy, dochází často ke vzniku infekcí. Pokud očistky začnou zapáchat anebo je krvácení silné s velkým množstvím krevních sraženin, je na místě navštívit lékaře. Po porodu také dochází k postupnému uzavření děložního hrdla. Vnitřní branka je uzavřena asi po třech týdnech po porodu, zevní pak do konce šestinedělí.

Jak se v šestinedělí chránit před infekcí

V šestinedělí je také důležitá hygiena rodidel. Žena by se měla sprchovat co nejčastěji, vhodné je vlažnou či studenou vodou po každém použití toalety. Je vhodné používat mýdla bez parfemace, vhodná pro intimní hygienu. Ochranou před infekcí v šestinedělí jsou i správně zvolené menstruační či poporodní vložky, které se v šestinedělí používají. Je třeba, aby byly dostatečně savé a prodyšné a je nutné je často měnit, aby se zabránilo množení bakterií. Z tohoto důvodu nejsou vhodné moderní tenké vložky s neprodyšnou spodní vrstvou. Dobré je pořídit si speciální síťované kalhotky pro šestinedělky, které maminka pravděpodobně používala již v porodnici.

Zdravotní problémy v šestinedělí

Ženy v šestinedělí může kromě krvácení a infekcí hodně potrápit také únava, bolesti i zhoršení psychického stavu. 

Únava v šestinedělí

Způsobuje ji kombinace několika faktorů. Kromě fyzického vyčerpání z porodu se na únavě může podepsat i krevní ztráta při porodu a samozřejmě neustálá péče o novorozence. Je řešitelná preparáty obsahujícími železo a také dostatek tekutin, které jsou potřebné i pro tvorbu kvalitního mateřského mléka. Maminky se mohou naučit využívat každou volnou chvilku k odpočinku během šestinedělí, například vždy, když dítě usne, zdřímnout si anebo aspoň odpočívat.

Pomalé zavinování dělohy

Pomalé zavinování dělohy neboli subinvoluce se projevuje již v prvních dnech po porodu. Děloha je vyšší, měkká, děložní hrdlo se neuzavírá, očistky odcházejí v hojném množství. Častěji se vyskytuje u žen, které vícekrát rodily, u vícečetných těhotenství, u velkého plodu a velkého množství plodové vody. Riziko této komplikace vzrůstá po delším nebo operačním porodu. Jako léčebná metoda první volby se používá zevní masáž dělohy a medikamenty, podporující stahování dělohy.

Bolesti v šestinedělí

Bolesti mohou trápit jak ženy po vaginálním porodu, tak i po císařském řezu. Zatímco ženy, jejichž porod proběhl přirozenou cestou, bolívají porodní poranění a bolestivost bývá největší v prvních dnech po porodu, rodičky po císařském řezu trápívají bolesti v místech jizvy po operaci. Kromě léků proti bolesti pomáhá ledování.

Hemeroidy v těhotenství a po porodu

Mnoho žen se po porodu potýká s hemeroidy. Většina z nich se zatáhne, avšak může se jim v tom pomoci například mastmi s obsahem dubové kůry anebo studenou sprchou, která zmírní bolestivost. Vyplatí se také zakoupit čípky na změkčení stolice.

Kojení v šestinedělí

Psychické změny v šestinedělí

I když je narození dítěte radostná událost, až 80 % rodiček pociťuje po porodu psychické vyčerpání a smutek. Odborníci je rozlišují na tři stupně.

Poporodní blues

V prvních týdnech šestinedělí až 70% rodiček postihuje tzv. poporodní blues. Je to přechodný stav přecitlivělosti, kolísání nálad, plačtivosti a úzkosti. Někdy se objevuje i negativní vztah k dítěti. Za jeho příčiny se považuje fyzické únava po porodu a prudké hormonální změny. Tento psychický stav samovolně odezní zhruba do dvou týdnů po porodu.

Poporodní deprese

Poporodní deprese postihuje přibližně 10 % žen v šestinedělí a objevit se může kdykoliv během prvního roku od porodu. Projevy jsou jako u „klasické" deprese: pocit selhání, úzkost, strach z budoucnosti a samoty a také sociální izolace, ženy cítí beznaděj a objevuje se i nechuť k jakékoliv činnosti. Mnohé matky se potýkají s pocitem, že dítě nedokážou mít dostatečně rády a že je vlastně ani nechtěly, cítí se unaveně a vyčerpaně. Tím se dostávají k sebeobviňování. Tento začarovaný kruh doprovází často i poruchy příjmu potravy a bez odborné pomoci a léků se nedá zvládnout.

Laktační psychóza

Velmi vážnou poruchou nejen v šestinedělí je laktační psychóza. I když postihuje pouze zhruba 0,1 % žen, jde o vážnou duševní poruchu, jejíž vznik by se neměl podceňovat. S laktací, tedy tvorbou mateřského mléka nemá nic společného, i když se dříve dávala do souvislosti s prolaktinem, hormonem, působícím na jeho tvorbu. Příčinou vzniku laktační psychózy je oslabení organismu porodem, tedy bolestí, únavou, strachem i ztrátou krve a rovněž poporodní hormonální změny. První příznaky se proto mohou objevit již několik dnů po porodu.

Roli při laktační psychóze může sehrát dispozice ke vzniku duševní poruchy, tedy pokud trpěl duševní nemocí někdo z příbuzných rodičky anebo pokud se žena sama v minulosti potýkala s psychickými obtížemi, pila alkohol anebo užívala drogy. Laktační psychóza může být různě závažná. O laktační psychóze hovoří až tehdy, když žena nezvládá základní péči o dítě ani o sebe a většinu času stráví pláčem nebo například bezcílnou činností. Jindy se laktační psychóza projevuje halucinacemi a bludy, kdy žena slyší neexistující hlasy anebo má stavy zmatenosti a dezorientace. Tyto stavy nelze řešit bez pomoci psychiatra.

Pro každou ženu v šestinedělí je proto důležitá opora ze strany partnera a rodiny a také jejich pomoc s péčí o dítě a domácností. Jak novopečená maminka, tak její rodina by si měla uvědomit, že v tomto období není nejdůležitější perfektně uklizený byt a teplá večeře pro rodinu, ale hlavně péče o dítě a psychická pohoda matky.

Kojení v šestinedělí

Šestinedělí je pro úspěšné kojení velmi důležitým obdobím. Pro dostatečnou tvorbu mléka je třeba dítě kojit tak často, jak vyžaduje, z obou prsou a hlavně používat správnou techniku kojení. Zpočátku může dítě chtít pít velmi často, mnohdy i každou hodinu nebo dvě a kojení se rovněž může protáhnout až na hodinu. Tento režim se upraví v období prvních šesti až dvanácti týdnů, intervaly mezi jednotlivým kojením se prodlužují a jeho délka se také zkracuje. Dítě se naučí intenzivněji a efektivněji sát a bude silnější, takže se bude schopné více nakrmit i během mnohem kratší doby. Šestinedělí je důležité také pro vytvoření zásob mléka, daří se ho totiž snadno odstříkávat i po kojení.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 22. 02. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 02. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 24. 02. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 25. 02. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 26. 02. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 27. 02. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 28. 02. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, dnes je novoluní. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Charita Strakonice zajišťuje zachování důstojného života
Každý člověk se může ocitnout v situaci, kdy…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…

Přepadá Vás únava a ospalost během dne? Nepodceňujte je

V poslední době se mi pořád chce spát, i když spím celkem dost. Přes den se cítím unavená, večer už nemám sílu...

Houbová polévka z čerstvých hub

to není houbová polévka to je bramboračka. Moje maminka dávala jen brambory, houby koření a jíšku

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Za mě je postup v článku k zavařování masa a hotových jídel v pořádku. Vždycky se zavařovalo na dvakrát. Jedno...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM FLEXIBILNÍ PŮJČKY-- Dobrý den, jste v tíživé finanční situaci? Potřebuje...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM FLEXIBILNÍ PŮJČKY- Dobrý den, jste v tíživé finanční situaci? Potřebujet...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Požádejte o půjčku 100% online, získejte rozhodnutí za 10 minut. Požádejte o půjčk...
Zobrazit všechna témata

Zpomalený metabolismus: Mýtus nebo fakt? Jak si s tím poradit?

Zpomalený metabolismus je téma, které vzbuzuje mnoho diskuzí. Mnozí se domnívají, že pomalejší metabolismus může být příčinou přibývání na váze nebo únavy, ale je to skutečně pravda? A jak můžeme podpořit správ...

Přílišná citová vazba: Jak rozpoznat a vyřešit závislost na vztazích?

Citová vazba je v romantických vztazích přirozená, ale její přehnaná intenzita může vést k emocionální závislosti a problémům v komunikaci. Rozpoznejte včas znaky přílišné citové připoutanosti, její dopady na p...

Valentýnské menu jako z restaurace: Vsaďte na tyto delikátní recepty

Valentýnské menu je skvělým způsobem, jak oslavit 14. února svátek zamilovaných. Jste zapálenými amatérskými kuchaři či cukráři? Pak vás jistě potěší inspirace na výtečné pokrmy, neboť jak praví přísloví: „Lásk...

Toužíte si splnit sny? 7 tipů, jak se konečně dostat k vysněnému cíli

Každý večer usínáte s tím, že si moc přejete, aby se vaše sny vyplnili. Přes den myslíte na to, jaké by to bylo, kdyby… Poznáváte se v tom? Jestli toužíte po změně a chcete si začít plnit sny, začněte hned teď....

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Kávová masáž zpevní tělo a zajistí hladkou pokožku

Kávová masáž je luxusní procedura, která spojuje blahodárné účinky kávy s regenerací pleti. Díky kofeinu, který podporuje prokrvení a detoxikaci, se tato masáž stává účinným prostředkem pro zpevnění pokožky a z...

Digitální empatie jako terapeutický nástroj 21. století. Skutečně to funguje?

Na první přečtení se může zdát, že jde o oxymorón. Ovšem není tomu tak. Technologie v dnešní době je schopna poskytnout nám ono porozumění, po kterém tolik zdánlivě toužíme. V tomto směru je nejvíce užitečná um...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.