Superpotraviny podobné lidským orgánům, které léčí: Jezte fazole pro zdravé ledviny!
Někdo může namítat, že jde o pouhou náhodu. Proč ne? Proč by se některé zdravé potraviny skutečně nemohly podobat orgánům lidského těla? Příroda je velká umělkyně. Ale na druhou stranu by těch náhod už bylo skutečně dost a proto se mnozí lidé domnívají, že je to způsob nápovědy, jak si pomoci ke zdraví přírodními prostředky. Určitou logiku by to mít mohlo a tak si představme několik příkladů.
Mrkev pro zdravé oči
Mrkev, nakrájená na kolečka se podobá lidskému oko. Její oranžová barva je zapřičiněná množstvím beta karotenu, který se v této zelenině nachází. Ten chrání nejenom před vznikem šedého zákalu, ale také předchází degenerativním změnám během stárnutí. Těmito problémy trpí každý čtvrtý člověk nad 65 let věku. Mrkev navíc napomáhá správné činnosti oka díky tomu, že zvyšuje průtok krve tímto orgánem. Sami lékaři tvrdí, že beta karoten obsaženýv mrkvi je lidskému zdraví mnohem prospěšnější než ten, který si kupujeme jako doplněk stravy v pilulkách.
Houby pro zdravé uši a pevné kosti
Když rozkrojíme podélně, nemůžeme si nevšimout, že tvarem připomínají lidské ucho. Tato superpotravina pro dobrý sluch není svými účinky tak známá, jako jiné druhy. Ke vlivu na lidský sluch se dostaneme maličko oklikou. Houby obsahují vitamín D, který podporuje pevnost kostí a je nutný pro jejich zdravé fungování a vývoj. V uchu máme tři malé kůstky, kladivko, kovadlinku a třmínek. Málokomu dochází, že kvalita sluchu závisí také na nich. Příroda nám tedy nenásilně napovídá, že houby jsou pro zdraví našeho sluchu to „pravé ořechové“.
Řapíkatý celer a rebarbora pro zdravé kosti
Pokud už jsme u kostí, pak je pro ně velmi prospěšná i konzumace řapíkatého celeru a rebarbory. Obě zeleniny připomínají strukturu kostí a také se kladně podepisují na jejich pevnosti. Jak je to možné? Jednoduše. Obě superpotraviny obsahují hydroxid sodný. Kosti ho obsahují přes 20%. Jestliže naše strava neobsahuje dostatek sodíku, náš organismus si ho odebírá z kostí. Ty jsou potom oslabené, křehké a lámavé. Pokud tedy zařadíme do naší stravy dostatečné množství řapíkatého celeru a rebarbory, můžeme se spolehnout, že si doplníme dostatečné množství sodíku do organismu.
NÁŠ TIP:
České superpotraviny mohou nahradit ty exotické. Používáte je?
Zázvor pro zdravý žaludek
Kořen zázvoru má různé tvary a velikosti, ale přiznejme si, že nejčastěji se skutečně podobá žaludku. Jak tvrdí odborníci, specializující se na alternativní formy medicíny, tomuto orgánu také pomáhá v jeho činnosti. Dávné léčebné metody vycházející z indických a čínských tradic používají již přes pět tisíc let zázvor pro zklidnění žaludku a trávicího traktu při nevolnostech. Díky svým antibakteriálním účinkům pomáhá také při infekcích střev. Superpotravina jménem zázvor také zpomaluje růst nádorů tlustého střeva.
Rajčata pro zdravé srdce
Porovnejte si sami: červený plod rajčete má dvě komory. Lidské srdce má také dvě komory a jeho barvou je rovněž červená. Rajče obsahuje velké množství lykopenu. Ten patří mezi významné antioxidanty, které chrání organismus před vlivem volných radikálů. Lykopen se považuje za ještě silnější antioxidant, než je vitamín E. Pravidelná konzumace lykopenu snižuje riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zároveň podporuje imutní systém. Tepelně upravená rajčata přitom obsahují více lykopenu, než rajčata syrová.
Fazole pro zdravé ledviny
Fazole svým tvarem připomíná lidské ledviny. Na ně mají také velmi pozitivní účinek, protože obsahují hodně vitamínů, minerálů a dalších látek, které podporují filtrační schopnost ledvin. Ty jsou tak schopny lépe odvodnit organismus a zbavit jej škodlivin. Jako prevence postačí zařadit fazole do svého jídelníčku a pravidelně si na nich pochutnávat. Pokud máme s ledvinami problémy, dobrou službu nám udělá zvýšený příjem fazolí. Odborníci na zdravou výživu doporučují jako nejvhodnější jíst fazole mungo nebo adzuki. Pomoci nám však mohou fazole jakéhokoliv druhu.
Avokádo pro zdravou dělohu
Tato superpotravina je určena pro udržování zdraví dělohy. Ostatně, svým tvarem ji také připomíná. Současné studie prokázaly, že postačí sníst jedno avokádo týdně, aby se ženě srovnala hladina hormonů. Pokud se konzumuje během těhotenství, předchází dle některých pramenů nízké váze plodu. Je také prevencí rakoviny děložního čípku. A mimochodem - než avokádo dozraje z květu do plodu, trvá to devět měsíců! Tedy stejný čas, jaký trvá vývoj dítěte v děloze matky.
Olivy pro zdravé vaječníky
Jestliže předchozí plody kladně ovlivňují dělohu, pak olivy mají stejný vliv na funkci a zdravé fungování vaječníků. Výsledek výzkumu italských odborníků (což není bez zajímavosti, protože olivy a Itálie k sobě neodmyslitelně patří) popisuje, že strava, obsahující vyšší množství olivového oleje, přispěla ke snížení rizika vzniku rakoviny vaječníků, a to až o celých 30%. Aby toho nebylo málo, tuky obsažené v olivovém oleji mohou ovlivnit geneticky dané předpoklady, které zvyšují možnost vzniku rakoviny vaječníků.
Fíky pro zdravá varlata
Ženské rozmnožovací orgány jsme probrali, teď tady máme něco pro pány. Fíky rostou na stromech zásadně ve dvojicích. Tvarem i počtem se tak podobají mužským varlatům. A to není zdaleka všechno. Pokud fíky rozřízneme, uvidíme, že jsou plné semen. Ta se také tvoří v této části mužského pohlavního ústrojí. Konzumace fíků zvyšuje počet i pohyblivost mužských spermií. Mají tak velmi dobrý vliv na mužskou plodnost a tvrdí se, že zvýšená konzumace fíků může napomoct překonat problémy právě v této oblasti.
Batáty (sladké brambory) pro zdravou slinivku
Sladké brambory svým tvarem nepřipomínají slinivku jen tak pro nic za nic. Mají vysoký obsah vitamínu B6. U toho výzkumy prokázaly, že zabraňuje rozvoji rakoviny slinivky břišní. Protirakovinnné účinky má také beta karoten. Toho jeden batát dodá tělu až 187% doporučené denní dávky! A čím je batát ještě výjimečný? Má v sobě řadu dalších podobně působících látek. Protirakovinně působí dále kyselina chlorgenová, kyselina kávová, přírodní barviva lutein a zeaxantin i rostlinné steroly.
Cibule pro očistu buněk
Pláčete při krájení cibule? To je dobře! Cibule, která se podobá našim buňkám, napomáhá jejich očistě. Podle výsledků studií dokáže odplavit škodlivé látky ze všech buněk lidského těla. A právě i slzy, které dokáže cibule vyvolat, omývají epitelové vrstvy párového orgánu - očí.
Ženšen jako univerzální lék
Ženšenový kořen připomíná lidské tělo. Považuje se také za univerzální lék pro téměř všechna onemocnění a také pro celkové posílení lidského organismu. Účinky ženšenu zná medicína již skoro pět tisíc let a je jednou z hlavních bylin tradiční čínské medicíny. Považuje se kromě všeléku (je mimochodem také nazýván všehoj ženšenový) za jedno z nejsilnějších přírodních afrodiziak. Dokáže rovněž téměř zázračně obnovit síly a energii. Z kořene ženšenu bylo izolováno přes sto různých sloučenin, které pozitivně působí na lidský organismus.
Banány pro dobrou náladu
Všimli jste si někdy, že banán vlastně vypadá jako úsměv? Aby taky ne. Pravidelná konzumace banánů vám úsměv na tváři rozhodně vykouzlit může. Obsahují totiž látku s názvem tryptofan, který se v těle přemění na serotonin. Ten je zodpovědný za naši dobrou náladu. Banány jsou často považovány za přírodní antidepresivum, takže pokud vás přepadnou chmury na duši, dříve než sáhnete po chemických preparátech, můžete vyzkoušet banánovou kůru. Kromě vylepšení celkového rozpoložení dodáte svému tělu další výživné látky a spoustu energie. Více informací o banánech a jejich vlivu na naše rozpoložení se dočtete v našem článku Jezte pravidelně banány a dobrá nálada bude zaručena!
Diskuse k článku