Deprese z práce trápí čím dál tím více lidí. Co dělat, abyste se dostali do pohody a byli spokojení?
Deprese z práce nejsou ničím výjimečným. Bohužel trápí čím dál tím větší množství lidí. Psychologové i psychiatři jsou naprosto zahlcení. S dobou covidovou roste počet jedinců, kteří tyto odborníky vyhledávají. A zejména pak v zimním období se počet lidí, kterým jsou diagnostikovány deprese, zvyšuje.
Nechce se vám ráno vstávat, už myšlenka na práci vás ničí? V práci se pak cítíte v depresi, jste smutní, úzkostliví a bez jakékoliv motivace? Máte problémy se soustředěním a nejste schopni v termínu dokončit zadané úkoly? Pak se nejspíš i vás dotkla takzvaná pracovní deprese neboli deprese z práce. A rozhodně je třeba řešit ji.
Úzkosti, strachy nebo deprese
Ne každý má to štěstí, že může vykonávat práci, která ho skutečně baví a naplňuje. Mnozí si vybírají často práci jen podle finančního ohodnocení anebo zkrátka vezmou práci, která je zrovna po ruce, aby vůbec něco mohli dělat. Denně pak 8,5 hodiny tráví v místě, kde je to vůbec nebaví. Případně jsou v kolektivu, kam nezapadli nebo se tam zkrátka necítí dobře. Jejich jediným úkolem je tak pracovní den “přežít”. V takovém příapadě pak rozhodně nejde o nic, co by naší psychice prospívalo. Ba právě naopak. V takových situacích pak upadáme do špatné nálady a postupně se může vyvinout i deprese z práce. Řešení jsou pak dvě: Buď změnit svůj postoj k zaměstnání anebo rovnou změnit zaměstnání. Řešit tento problém je však rozhodně na místě.
Léčí deprese, fobie i nervozitu. Vyzkoušejte sílu regresní terapie!
Znáte symboly reiki? Pomáhají se stresem, bolestí a depresemi
Terapie barvami: Alternativní medicína, která pomáhá na deprese
Deprese z práce není banalita
I když přímo nevyhovující zaměstnání nemusí vždy a u každého způsobit deprese, zhoršuje příznaky u lidí, kteří už deprese mají. Jakékoliv zaměstnání tedy pak může být potencionální příčinou nebo faktorem, který ke vzniku deprese přispívá. Záleží pochopitelně na dalších okolnostech, jako je úroveň stresu, podpora na pracovišti, zažitý životní styl zaměstnance a další. Všeobecně pak deprese z práce může na pracovišti následně vést ke zhoršení duševního i fyzického zdraví, k absénterství, ztrátě produktivity nebo dokonce i ke zvýšenému riziku užívání návykových látek. Podle odborníků patří právě deprese z práce mezi jeden z nejčastějších problémů zaměstnanců.
Deprese z práce – příznaky
Příznaky deprese z práce jsou velice podobné běžným depresivním symptomům. Navíc deprese z práce rovněž ovlivňují i úroveň fungování nejen v zaměstnání, ale také i doma. Mohou se projevovat zvýšenou hladinou úzkosti, především pak při zvládání stresových situací nebo při běžných hovorech o práci. Znatelný je i celkový pocit nudy a neuspokojení z práce. Častý je nedostatek energie i motivace cokoliv dělat. Objevují se i přetrvávající pocity smutku či špatné nálady, pocity beznaděje a bezmoci. Mizí zájem o úkoly v práci, které vás dříve třeba i zajímaly či naplňovaly. Nesoustředíte se, nemáte chuť cokoliv dělat a často děláte chyby. Výjimkou u deprese z práce nejsou ani fyzické projevy, jako jsou bolesti hlavy, výkyvy hmotnosti, únava nebo častá žaludeční nevolnost. Rovněž je narušena rozhodovací schopnost, člověk je podrážděný, frustrovaný, často se rozčílí a nemá daleko k pláči.
Deprese z práce – maskování příznaků
Jestliže nechcete svůj aktuální stav dát najevo ostatním kolegům, pak nikdo nemusí ani poznat, že vás něco trápí. Ovšem lidé, kteří mají deprese z práce, se často i stáhnou a izolují od kolegů. Nepečují o sebe, chodí do práce pozdě, zapomínají například na pracovní schůzky. Častá je i prokrastinace, nedodržování termínů, podprůměrný výkon i snížená produktivita práce. Na člověku, který má deprese z práce je znát určitá míra lhostejnosti k pracovním úkolům, často zapomíná a bývá v negativním slova smyslu velice emotivní během konverzace s kolegy.
Deprese z práce – důvody
Proč se u někoho objeví deprese z práce, může mít vícero důvodů. Například ten, že máte pocit, že pracujete v nepřátelském nebo až “toxickém” prostředí. Mohou vzniknout i v případě, že máte pocit, že je vaše práce ohrožena nebo nemáte kontrolu nad pracovními problémy. Jste přepracovaní nebo špatně zaplacení. Deprese z práce se hojně objevují i při práci na směny a tedy i při nepravidelné pracovní dobře. Rovněž v případě, že děláte práci, která vás nenaplňuje nebo máte pocit, že je “pod vaši úroveň”.
Stres versus deprese z práce
Jak rozeznat třeba i dlouhodobý stres od deprese z práce? Stres je proměnlivá veličina. Jakmile důvody ke stresu pomíjí, stres klesá. I při stresu se moho objevit občasné záchvaly pocitu úzkosti či podrážděnosti. A vždy bývá přítomno dlouhodobé svalové napětí nebo bolesti hlavy. U deprese z práce se naopak objevují zvýšené pocity smutku či pláče, pocity úzkosti přetrvávají a nejste schopni se ani na minutu soustředit. Člověk, který má deprese z práce, se často nudí a nemáte chuť se do pracovních úkolů vůbec pouštět.
Deprese z práce – řešení
V případě, že na sobě pociťujete, že by se vás deprese z práce mohly týkat, pak je dobré začít dělat něco, abyste se z tohoto začarovaného kruhu dostali rychle ven.
- dělejte si časté přestávky v práci
- choďte často na čerstvý vzduch
- pokud můžete, procvičte se a protáhněte se
- občas si vezměte den volna, který strávíte relaxací a odpočinkem
- meditujte a trénujte hluboké dýchání
- naučte se říkat NE
- po práci se sejděte s přáteli, povídejte se doma na dobrou komedii nebo si běžtě zaplavat
- pokud vás cokoliv trápí (nevhodné pracovní úkoly, malý plat), promluvte si narovinu se svým nadřízeným
V případě, že drobné kroky ke zvládnutí deprese z práce nestačí, je dobrou volbou návštěva odborníka. U deprese z práce se často doporučuje kombinace psychoterapie i úpravy životního stylu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku