Elektrosmog útočí ze všech stran. Jak se před ním bránit?
O chytrých domech slyšíme stále častěji – svým majitelům nabízí pohodlí, úsporu, precizní zabezpečení a možnost řídit veškeré funkce na dálku. Na co si dát pozor při výběru? Objasníme vám nejčastější dotazy, které zájemce o inteligentní domácnost nejvíc zajímají.
Elektromagnetické záření je všude okolo nás. Jsme již zvyklí, že v každé domácnosti máme přivedenou elektřinu a využíváme spoustu elektrospotřebičů, v kapse nosíme mobil, na balkoně sídlí vysílač, máme funkční televizi i připojení k internetu. Bez wifi se dnes již neobejdeme a u počítače prosedíme celé dny. Přibývá také bezdrátových přenosů a nejrůznějších elektronických přístrojů. Obzvláště ve městech je v tomto ohledu život pořádně rušný. Jak na nás tyto energie působí a jak se před nimi můžeme chránit?
Elektromagnetické zatížení životního prostředí
Elektrosmog představuje zatížení životního prostředí díky vlivu nepřirozeného elektromagnetického záření. Smog je označení pro znečištění, které pochází z lidské činnosti a jedná se především o znečištění vzduchu. Odkud se bere elektrosmog? Zdrojem elektrosmogu, nebo jinak a lépe řečeno elektromagnetického znečištění, mohou být komunikační vysílače, elektrospotřebiče, elektrický proud nebo motory. Elektrosmog navíc ovlivňuje nejen nás, lidi, ale i zvířata a celé naše životní prostředí.
Bylo provedeno několik výzkumů týkajících se vlivu elektrosmogu na zvířata a také na lidi, a tyto studie se nadále provádějí. Nejčastěji bývá elektromagnetické záření spojováno s výskytem rakoviny, například i v souvislosti s používáním mobilních telefonů. Některé výzkumy se ale prokázaly jako nedostatečně průkazné.
Účinky elektrosmogu a jeho působení na lidský organismus
V čem nám elektrosmog škodí? Při nadměrném působení elektrosmogu můžeme pociťovat tyto příznaky:
- bolesti hlavy
- zvýšenou únavu
- snížení imunity
- rozvoj autoimunitních onemocnění (roztroušená skleróza, Alzheimerova choroba, …)
- problémy se spánkem
- sexuální dysfunkce
- vliv na nervový systém a činnost mozku
- vyšší riziko vzniku rakoviny
Jak měřit elektrosmog?
Limity elektromagnetického záření schvaluje Evropská Unie, která vydává nařízení, jež se dodržují i v České republice. Provádí se výzkum, které sleduje účinky elektromagnetického záření na lidský organismus. Nejnovějším problémem mohou být také například 5G sítě, jejichž používání bude bezpečné teprve tehdy, pokud bude prokázáno, že opravdu lidem neškodí. Měření elektrosmogu často také ukazuje, že hodnoty elektromagnetického zatížení jsou na vesnicích podstatně nižší než ve městech.
Ochrana před elektrosmogem a tipy na zdravé domácí prostředí
Jak eliminovat elektromagnetické záření a jak se můžeme doma před elektrosmogem ochránit? Důležité je to nepřehánět s elektrospotřebiči ani elektronikou. Vyplatí se používat jen jeden mobilní telefon, jednu televizi (anebo ji vůbec nemít) a jeden počítač (či notebook), které v žádném případě nebudeme mít v ložnici. Práce od rána do večera na notebooku také nesvědčí našemu organismu. Na noc je vhodné vypínat vše ze zásuvek, vypnout i připojení k wifi. Nenechávejte spotřebiče ve stand by režimu, nepoužívejte mikrovlnné trouby.
Pokud už spíte v místnosti s televizí či počítačem (což se opravdu nedoporučuje), přikrývejte na noc monitor silnou látkou. Nedoporučuje se ani mít přes noc v ložnici na nabíječce u postele mobilní telefon. Vyplatí se také například nastavit si přes noc na telefonu režim letadlo. Škodlivé je také např. tzv. modré světlo, se kterým se setkáváme při práci u počítače. Pro ty, kteří nosí brýle, se již dnes vyrábí optická ochrana před působením modrého světla na sítnici. Snažte se co nejvíce chránit před elektrosmogem své děti, ani v dětském pokoji, stejně jako v ložnici, nemá přes noc zapnutá elektronika co dělat.
K očistě od elektrosmogu vám také může pomoci preparát firmy Marion nazvaný Elektrosmog. Jedná se o bioinformační a detoxikační sprej, který harmonizuje lidský organismus a působí dlouhodobě, a to i proti geopatogenním zónám.
Diskuse k článku