Jak může stres způsobit vyrážky po těle? Pojem stresová vyrážka diagnostikuje stále více lékařů
Stresové vyrážky se objevují vždy, když jsme ve velkém tlaku a stresu. Může to být kopřivka nebo se může například i zhoršit běžná vyrážka, se kterou denně bojujeme. Důvod je prostý: Stres oslabuje náš organismus i náš imunitní systém. Jsme pak mnohem náchylnější k čemukoliv.
Vyrážky v období stresu nejsou ničím výjimečným. Kožní lékaři by o tom mohli vyprávět. Naštěstí většinou jen stačí elmininovat aktuální duševní zátěž, které podléháme, a kůže se opět vrátí do normálu. Bohužel však ve chvíli, kdy jsme opakovaně pod značným tlakem a stresem, se vyrážky mohou vracet a stresová vyrážka se může stát dokonce i chronickou.
Vyrážky ze stresu
Nejčastější stresovou vyrážkou je kopřivka. Začíná vysetím pupínků, které jsou oteklé a vypadají jako kousance od komárů. Mohou mít různou velikost a mohou se objevovat kdekoliv po těle. A úporně svědí. Kromě kopřivy však mohou stresové vyrážky vypadat i jako ekzém, lupénka nebo rosacea (růžovka). V závislosti na stavu naší pokožky se vyrážky ze stresu objevují většinou na stejném místě. I když časem se postupně mohou rozšiřovat po celém těle. A pochopitelně platí pravidlo, že čím častěji jsme vystaveni stresu, tím větší je pravděpodobnost, že se stresové vyrážky opět objeví.
Adaptogeny - bojovníci proti stresu, únavě i spoustě nemocí
Meduňka lékařská nejen krásně voní. Má uklidňující účinky a odstraňuje stres
Reakce těla na stres
Pokud jste ve stresu, hladiny stresového hormonu kortizolu v těle se začnou zvyšovat, což vede k reakci, kdy naše tělo začíná být citlivé na histamin a uvolňuje zánětlivé látky, které nám mohou ublížit. A někdy i ubližují. Vyrážka ze stresu je jedním z příkladů. Bohužel může být startovní čárou pro vzplanutí dalších kožních onemocnění. Léčba je jen jedna: snížit stresovou zátěž a ideálně se stresu zbavit úplně.
Léčba stresové vyrážky
Jestliže jste v období nadměrného stresového vypětí a stresové vyrážky se po těle objeví, je nutné co nejrychleji reagovat. Někdy se může sice stát, že samy o sobě zmizí do 24 hodin, pokud jde však už o opakovaný výsev, bude nutné začít problém řešit. Jako první pomoc je pochopitelně vhodné podat antihistaminikum. Z této skupiny je v lékárně mnoho volně prodejných léků. Poraďte se s lékárníkem o tom, který je nejvhodnější právě pro vás. Případně můžete vyzkoušet i některé z účinných přírodních antihistaminik. Mezi značně účinné patří čaj rooibos a čaj z kopřivy dvoudomé, ideálně čerstvé. Zároveň je vhodné vyrážku namazat. Opět jsou dvě možnosti. Buď můžete v lékárně sehnat speciální pudr, případně nějaké lokální antihistaminikum.
Případně můžete vyzkoušet potřít pupínky kvalitním levandulovým éterickým olejem. Pro tento účel není třeba jej ředit. Co se však týče množství, šetřete s ním. Je také dobré pamatovat na to, že vlhko a teplo vyrážky zhoršují. Pokud byste do tří dnů nezpozorovali žádné zlepšení, pak by bylo vhodné navštívit kožního lékaře, který vám nabídne další léčbu.
Eliminujte stres a zbavte se vyrážky
Někdy je zkrátka těžké zbavit se nadměrné duševní zátěže. A to především v případě, že máme práci, kde stres je denním chlebem. Snažte se tedy alespoň před a po práci dodržovat určitou psychohygienu, čímž zmenšíte riziko následných obtíží. Omezte čas strávený před obrazovkou (televize, mobil, počítač…), choďte každý den alespoň na krátké procházky, čtěte knihy, zacvičte si jógu nebo si každý večer před spaním poslechněte relaxační hudbu. Možností, jak se zbavit stresu je mnoho, vaše tělo vám poděkuje.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku