Jarní slunce nepodceňujte. Jakým způsobem pokožku co nejlépe ochránit?
Jarní slunce vybízí k venkovním aktivitám, ať se jedná o sportování, turistiku anebo zahradničení. Se zvýšeným působením slunečních paprsků však roste riziko spálení pokožky. Jak se chránit, kdy se raději sluníčku vyhnout, a na co dalšího dát důraz?
Mnozí lidé jarní slunce dost často podceňují. Faktem ale zůstává, že může mít stejnou sílu, jako slunce letní. I proto je nutné myslet na dostatečnou ochranu pokožky před působením UVA a UVB záření. Po celé jaro by tak měl být opalovací krém s ochranným faktorem vaším jasným spojencem. A na co dalšího myslet?
Jarní slunce s mírou aneb Pozor na nepříjemné spáleniny
Po dlouhé zimě se leckdo s oblibou vystaví libému jarnímu slunci, které dokonale prohřívá kosti a svaly. Jenže, nedostatečně ošetřená pokožka není připravena prudké sluneční záření po chladném období přijmout tak, aby to pro ni bylo skutečně zdravé. Na jaře je krom toho i oslabená ozonová vrstva, a tak vám hrozí mnohem rychlejší spálení. Na slunění tedy musíte jít, jak se říká, od lesa, a především pak systematicky a postupně. Pokud snad pobýváte na sluníčku po celý den, neměli byste opomenout namazání kůže opalovacím krémem s minimálním ochranným faktorem (SPF) 30 – to je vhodné udělat aspoň čtvrt hodiny před tím, než půjdete ven a budete vystaveni paprskům. Tak budete ochráněni před škodlivým UV zářením, které se rozděluje na UVA – způsobuje např. stárnutí pleti, poranění očí, tmavé skvrny na pokožce, sluneční alergie (proniká hluboko do kůže i skrz sklo a mraky) a UVB – způsobuje spálení kůže a může neblaze přispět k rozvoji sluneční alergie nebo rakoviny kůže (proniká jen do epidermis, nepronikne sklem ani přes mraky).
Jarní slunce a několik tipů, jak si jej ve zdraví užít
Kdo by si po dlouhých zimních dnech nechtěl do sytosti užít blahodárné jarní slunce! Má příznivý vliv nejen na naši psychiku, ale i na tělo. Podporuje totiž také tvorbu vitaminu D. Aby však byl pobyt na sluníčku zdravou záležitostí, měli byste dodržovat tyto zásady nejen v létě ale i na jaře:
- Chraňte své vlasy, obličej a krk ideálně kloboukem s širokým okrajem/krempou.
- Oči si chraňte slunečními brýlemi s UV filtrem.
- Kdykoliv je to možné, pobývejte ve stínu – především v době oběda. Nejsilnější je slunce mezi 10:00 až 16:00.
- Teplé jarní slunce podporuje i zvýšené pocení, proto se dostatečně hydratujte – nejlépe nealkoholickými nápoji/vodou, minerálními vodami a podobně.
- Opalovací krém s ochranným faktorem (ideálně 30+) nanášejte znovu v pravidelných intervalech – při celodenním pobytu na slunci obnovte vrstvu krému asi po dvou hodinách.
- Kontrolujte pečlivě pokožku na celém svém těle a při nalezení jakýchkoliv kožních abnormalit navštivte dermatologa k vyšetření. Ještě lepší je pak preventivní dermatologická kontrola jednou za rok/vhodné především u starších lidí.
Jarní slunce a dovolená u moře – ano nebo ne?
Je dozajista lákavá představa, užít si jarní slunce někde v zahraničí u moře. Kožní lékaři však tato rozhodnutí u lidí nevidí příliš rádi, neboť pokožka je po dlouhé zimě bledá a náchylnější ke spálení i slunečním alergiím. Správně by se tedy měla na slunění připravit velmi pozvolným způsobem s použitím opalovacích krémů v přirozených tuzemských podmínkách. Ti, kteří si ale nedají vymluvit jarní dovolenou v zahraničí u moře, mohou kůži postupně připravit v soláriu – pozor však na to, pokud máte ratolesti a chcete je vzít na cesty s sebou. Jejich pokožku vzhledem k věku nemůžete v soláriu připravit na působení slunečních paprsků a vystavíte je tak vyššímu riziku spálení. Proto je potřeba v jejich případě myslet na péči o pokožku nejen opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem (i při pobytu ve stínu), ale i krytím citlivé kůže pomocí prodyšného oblečení. Nezbytností je též pokrývka hlavy a případně sluneční brýle pro děti s UV filtrem. Myslet je potřeba samozřejmě i na dostatek vody k pití. POZOR! Dítka do jednoho roku musí pobývat výhradně ve stínu – neměla by být vystavována přímému slunečnímu záření, tedy ani na jaře u moře. Opatrní musí být rodiče také u ratolestí od roku do tří let – zde je vhodné pouze minimální vystavení slunci.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku