Nechybí vám tolik potřebný vitamín D? Přiznaky, které ukazují na jeho nedostatek
I když dnešní středoevropskou populaci téměř žádný nedostatek netrápí, vitamín D je rozhodně výjimkou. Ne všichni mají správnou hladinu tohoto vitamínu. Přitom právě nízká hladina vitamínu D může vést k řadě nepříjemných příznaků, včetně únavy, bolesti kostí, svalové slabosti, změny nálady či častých nemocí. V závažném případě pak může nedostatek dokonce způsobit problémy s kostmi nebo svaly.
Jestliže máte dlouhodobě nedostatek vitamínu D, může se vás týkat téma oslabení kostí či zvýšené riziko zlomenin. Nízký obsah vitamínu D může také ohrozit imunitní funkce, zvýšit náchylnost k infekcím nebo přispět k poruchám nálady nebo dokonce i k depresi. Z dlouhodobého hlediska je pak nedostatek vitmaínu D spojen s vyšším rizikem chronických onemocnění jako jsou kardiovaskulární potíže či některé druhy rakoviny.
Tajemný vitamín D
Vitamín D je rozpustný v tucích. Ukládá se v játrech a tukových tkáních. Od ostatních vitamínů se liší, neboť tělo si jej většinou vytváří samo a nespoléhá se tedy jen na to, co mu dodáme. Vitamín D je nezbytný pro zdraví kostí. Napomáhá totiž vstřebávání vápníku a dalších minerálů a vitamínů (zejména fosforu a vitamínu K) do kostí. Také podporuje imunitní systém a může předcházet zánětlivým reakcím a pokud máme správnou hladinu vitamínu D, chrání nás účinně před viry a infekcemi. Vitamín D také podporuje replikaci zdravých buněk a hrajě tak roli při ochraně před rozvojem autoimunitních stavů. Stará se o kardiovaskulární zdraví, reguluje krevní tlak a pečuje o správnou hladinu cholesterolu. Reguluje sekrece inzulinu, pomáhá předcházet poruchám nálady a zdá se, že hraje roli i v prevenci obezity.
Vitamin D jako ochrana proti chřipce! Jak poznáte, že máte nedostatek vitaminu D?
Detox, vitamíny z ovoce či zeleniny a další tipy na literaturu o zdraví
Příznaky nedostatku vitamínu D
Mezi nejčastější příznaky nedostatku patří zcela jistě únava, osteoporóza, srdeční onemocnění nebo vysoký krevní tlak, autoimunitní onemocnění, poruchy nálady či deprese, špatné zdraví pokožky a suchá pokožka, záněty, artritida, nespavost, cukrovka, potíže se soustředěním, chronická bolest svalů a kostí, lupénka nebo dokonce roztroušená skleróza. Také přibývání na váze a špatné hojení ran.
Rizikové faktory nedostatku vitamínu D
Předpokládá se, že jedním z největších důvodů, proč je nedostatek vitamínu D takovým problémem, je moderní životní styl. Mezi největší důvody rozhodně patří nedostatek slunečních paprsků. Většinu času trávíme uvnitř budov, přitom právě díky slunečním paprskům se vitamín D může tvořit. To samé platí i u konvenčních opalovacích krémů. Jejich nadměrné používání stojí za tím, že se vitamín D nevstřebává. Některé výzkumy dokonce ukazují, že při používání opalovacího krému se snižuje schopnost těla vytvářet vitamín D až o 90 procent. U opalovacích krémů se SPF vyšším než 30 se sníží schopnost vstřebávání až o 99 procent.
Mezi další příčiny nedostatku vitamínu D patří některé zdravotní stavy, jako je obezita, diabetes, hypertenzce či inzulinová rezistence. Mají totiž na svědomí zhoršené vstřebávání vitamínu D. Riziková je i tmavší pleť, vyšší věk i místo bydliště. Lidé, kteří žijí v oblastech daleko od rovníku jsou nedostatkem vitamínu D ohroženi mnohem více. Blokovat vstřebávání vitamínu D může i znečištěné ovzduší, zdravotní problémy s absorpcí živin (Crohnova choroba, celiake a další gastrointestinální poruchy), problémy s ledvinami a játry a některé léky (na snížení cholesterolu, steroidy, některé léky na hubnutí apod.). A problém je pochopitelně i nedostatek vitamínu D ve stravě.
Srovnání hladiny vitamínu D
I když některé potraviny vitamín D poskytují, je samozřejmě nejlepší vystavení pokožky slunečnímu záření. A to alespoň po dobu 10-15 minut denně. Co se oněch potravin týče, sáhnout bychom měli především po rybách a rybích produktech, vejcích, hovězích játrech, mléku a mléčných výrobcích (pro zdraví jsou nejlepší fermentované) nebo alternativách mléčných výrobků na bázi ořechů a houbách portobello. Pokud máte skutečně nízkou hladinu vitamínu D, pak je možné užívat i kvalitní doplňky stravy. O dávkování se poraďte ideálně s lékárníkem. Při nedostatku či zdravotních problémech je možné užívat 5000 - 10 000 IU denně.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku