Psychosomatika tenké střevo: Je váš život vyživující?

Psychosomatika tenké střevo: Je váš život vyživující?

Podle tradiční východní medicíny je třeba se během roku každému našemu orgánu věnovat v určitý čas. V měsíci červnu je to tenké střevo, které potřebuje naši pozornost. Podle alopatické medicíny je tenké střevo tím, které zpracovává naši potravu. Rozhoduje, co pošle dál do těla, a skrze svou stěnu propustí do krevního řečiště, a co je určeno k vyloučení z těla, tedy posláno do tlustého střeva. Psychosomatika tenkého střeva nám naznačuje, zda umíme ve svém životě věci třídit na potřebné a nepotřebné, a zda si ponecháváme skutečně jen to, co je vyživující.

Čtěte také:

Psychosomatika srdce: Jak se vyhnout onemocnění srdce?

Tenké střevo – na miskách vah

Psychosomatika vychází z předpokladu, že naše fyzické tělo zrcadlí náš psychický stav. Dává nám zprávu, na jaké životní oblasti bychom se měli zaměřit, abychom se přiblížili k harmonickému stavu. Tenké střevo je místem, kde věci třídíme na vyživující a nevyživující, někdy dokonce toxické. Otázkou však zůstává, jak umíme tyto věci skutečně roztřídit i dále zpracovat. Pokud naše tělo skrze tenké střevo nedostane potřebné látky, může se stát náchylnější k nemoci. To se děje i v případě, že ty toxické nezvládáme vylučovat včas nebo v patřičné míře.

Tenké střevo – problémy

Problémy spojované s tenkým střevem se projevují jako nadýmání, bolest v oblasti bederní páteře (tenké střevo je zde uchyceno „smyčkou“ k páteři), trávícími problémy jako zácpa nebo naopak průjem a v neposlední řadě se mohou objevit i problémy se sníženou funkcí imunitního systému. Díky řadě toxinů zůstávajících v těle se mohou vyskytnout i vyrážky (bez další zjevné příčiny), případně přecitlivělost na určitý typ potravin (bez prokázané alergie).

Psychosomatika tenké střevo – důležité otázky

Celostní přístup přisuzuje tenkému střevu roli „soudce a analytika“ našich prožitků. Psychosomatika tenkého střeva nás nabádá klást si tyto otázky:

  • Jak „trávím“ situace, které zažívám?
  • Jak často jsem zajatcem své minulosti? Respektive těch zážitků, které sám považuji za negativní/nezvládnuté?
  • Jak moc se točím na jedné myšlence stále dokola?
  • Umím se rozhodnout?
  • Umím se radovat ze života nebo dopřávám sluch svému vnitřnímu kritikovi?
  • Jak moc cítím jistotu/nejistotu v životě, který momentálně vedu?

271

Psychosomatika tenké střevo – myšlení

Psychosomatika tenkého střeva je spojována také s naším myšlením. Právě neustálé přemýšlení o našich chybách, bičování se za „špatné rozhodnutí“ či sebeobviňování je pro tenké střevo oslabujícím faktorem. Ve stavu negace pak těžko nacházím cestu ven, přehlédneme fakt, že každá situace nás má poučit a připravit na další životní výzvy. Místo radosti z objevování (ano, někdy může být velmi těžké) nastupuje strach z (dalšího) neúspěchu a pocity beznaděje. Tím se spouští i stresová reakce těla, která proces trávení zpomaluje a my se můžeme dostat do spirály zdánlivě neřešitelných/nesouvisejících obtíží.

Jak podpořit tenké střevo?

  1. Hýbejte se. Začněte procházkami, zkuste zařadit pozdrav slunci jako ranní rituál, pořiďte si hula hoop obruč, vyzkoušejte hipoterapii nebo intuitivní tanec.
  2. Dýchejte. S nádechem pozorujte cestu dechu přes hrudník (včetně pohybu žeber do stran), přes bříško až do podbřišku, s výdechem pak zase jeho opačnou cestu ven. Posílíte nejen činnost střev, ale také pánevního dna.
  3. Rozhodněte se. Je málo situací, ve kterých budete mít 100% jistotu. Tím, že rozhodnutí neuděláte, držíte celý problém v sobě a vaše tenké střevo vám to začne ukazovat. Jakýkoli krok je lepší než bezradné přešlapování.
  4. Odpusťte a dejte minulosti její místo. Odpuštění není souhlas, pouze dáte dané situaci její místo v „poličce zážitků“. Nebude se cítit odstrčená, a nebude třeba se k ní tak často vracet.
  5. Vezměte si na pomoc nadhled.
  6. Zkroťte stres. Metod, jak zvládnout dopady stresu na náš organismus je řada. Zkoušejte, co vám v danou chvíli vyhovuje nejlépe. Není „správné“ varianty, je jen vaše akce a je jedno zda to jednou bude meditace, jindy běh nebo milování s partnerem.
  7. Vyživte střevní mikrobiom. Rozmanitou zdravou stravou vyživíte tělo a s dostatkem vlákniny se z těla dostanou toxiny včas.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

  • Janka Anděl Šustrová

    12:34 18. 8. 2024 0
    Dobrý den, děkuji za názory ve Vašem článku. Velmi mi pomohly k určení příčiny mých zdravotních problémů. Jsem ráda, že jsem tenhle článek objevila a můžu si upravit svůj postoj k událostem, které se odehrávají na mé cestě životem. Děkuji za inspiraci a přeji Vám hodně spokojených čtenářů. Mgr. Janka Anděl Šustrová

Lunární kalendář

STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!