Stres i nervozitu umí účinně zahnat některé byliny. Rozhodnice růžová je jednou z nich. Jak může pomoci právě vám?
Stres je naším civilizačním strašákem. Náš obranný systém je přizpůsoben na bezprostřední hrozby, jako je například útok divokého zvířete. Jenže s dlouhodobými a zdánlivě triviálními nástrahami moderního života se však příliš vyrovnat neumí. I když vědomě nechceme, aby se tyto obranné mechanismy spouštěli při situacích, kdy se třeba jen rozčílíme, nejsme příliš schopni to ovlivnit. S tím nám ale může pomoci třeba právě rozchodnice růžová.
Některé rostliny a byliny si se stresem umí poměrně účinně poradit. Respektive pomáhají nám stres zvládat a jsou schopny ho nějakým způsobem eliminovat nebo zmírňovat jeho následky na náš organismus. I když se sami snažíme se mnoha různými způsoby utlumit nepřiměřené reakce těla na zátěžové situace, ne vždycky se nám to podaří. Ale právě rozchodnice růžová neboli rhodiola nám s tím může pomoci.
Rozchodnice, stres a kortizol
Mezi hlavní příznaky stresového nastavení těla (tedy chronického nadbytku kortizolu) patří problémy se spánkem, snížená funkce štítné žlázy, inzulinová rezistence a rovněž i nedostatek pohlavních hormonů progesteronu a testosteronu. Nadprodukce kortizolu vede ke zmenšování hippokampu, způsobuje osteoporózu a poruchy imunitního systému, mezi jehož další důsledky patří i rychlejší stárnutí organismu. Pokud stres dlouhodobě neustává, ztrácejí kortizolové receptory citlivost, v důsledku čehož dochází k tvorbě neúměrného množství této látky. Hladinu kortizolu můžeme snadno změřit ve slinách. Když se převalujete v posteli v jednu hodinu ráno, je na vině kortizol. Když zdánlivě bez příčiny přibíráte na váze v oblasti břicha, je na vině kortizol.
Nespavost a jiné poruchy spánku mohou být signálem závažné nemoci
Rozchodnice zažene stres
Rozchodnice růžová neboli rhodiola je bylina, která se vyskytuje především v chladných oblastech Evropy a Asie. Její kořen až nápadně voní po růžích. Říká se mu také arktický nebo zlatý kořen, obsahuje až 140 účinných látek. V Rusku a Skandinávii je tradičně využívána jako zdroj energie a plodnosti. A rovněž jako lék na úzkosti, únavu a deprese. Moderní výzkumy ukazují, že výtažky z rozchodnice skutečně pomáhají tlumit příznaky deprese a právě také únavu způsobenou stresem.
Rozchodnice upravuje tvorbu proteinu kinázy, jež je aktivována právě stresem, a obnovuje normální funkci kortizolových receptorů. Což bylo prokázáno i testy, které vědci provedli. Experti se rovněž domnívají, že některé složky rozchodnice a dalších adaptogenních bylin simulují v organismu mírný stres. Tím aktivují obranné mechanismy, jako je tvorba protistresových proteinů. Tělo se obrňuje proti vnějšímu stresu a dochází k hormezi – jevu, kdy mírný stres (například cvičení nebo omezení kalorického příjmu) spouští mechanismy, které chrání tělo před vážnějšími hrozbami.
Rozchodnice a stresové situace
Rhodiola neboli rozchodnice růžová je označována jako adaptogen. Tedy přírodní látka, která zvyšuje odolnost těla vůči stresu nespecifickými způsoby. A předpokládá se, že konzumace adaptogenů během stresových období může tělu pomoci lépe zvládat stresové situace. A to není všechno, rozchodnice také ve výzkumech prokázala, že je schopna zlepšit příznaky syndromu vyhoření, ke kterému může dojít právě při chronickém stresu.
Rovněž bylo prokázáno, že rozchodnice zvyšuje duševní výkonnost během psychicky stresujících a namáhavých období v životě. Také prokazatelně pomáhá zlepšovat mozkové funkce, zvyšuje fyzický výkon, chrání před vznikem diabetu, má silné protirakovinné vlastnosti a tím, že pomáhá vyrovnávat neurotransmitery v mozku, je jí připisováno také antidepresivní působení.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku