Tradiční čínská medicína: Je opravdu zázračná nebo může i ublížit?
Tradiční čínská medicína je u nás v posledních letech čím dál tím oblíbenější disciplínou. Na terapeuty této metody se obrací mnoho jedinců, kterým například klasická medicína pomoci neumí. Někteří z nich pak tvrdí, že tradiční čínská medicína jim doslova zachránila život. O co tedy přesně jde a jak tradiční čínská medicína funguje?
Tradiční čínská medicína je starověká lékařská praxe. První zmínky o ní pocházejí už z roku 300 před naším letopočtem. Tradiční čínská medicína je založena na znalostech nashromážděných po staletí čínskými lékaři, kteří pozorovali účinky různých alternativních praktik na zdraví svých pacientů. Tradiční čínská medicína je ovlivněna prvky taoistické filozofie, jin a jang a teorií Qi. A že nejde o jen tak ledajakou metodu, potvrzuje i Světová zdravotnická organizace, která ji uznává.
Západní versus tradiční čínská medicína
Zatímco západní medicína se zaměřuje jen na následky, nikoliv na příčinu zdravotních problémů, tradiční čínská medicína to má jinak. Je založena na souboru vzájemně propojených principů a holistického přístupu. A má za to, že veškeré patologie jsou výsledkem cirkulace energie, která není správná nebo je nějak blokovaná. Podle teorie Qi cirkuluje energie v těle prostřednictvím kanálů zvaných meridiány. A právě zde mohou vznikat nebo vznikají problémy, pokud se z nějakého důvodu zablokují. Tradiční čínská medicína proto využívá vícero technik holistické (celkové, celostní) léčby, jejíž cílem je obnovení rovnováhy a zlepšení celkového zdraví člověka.
Byliny v ájurvédě - dokonalost stará 5000 let
Bylinky pro ženy i muže - které pomohou s podporou hormonální rovnováhy či sexuálním apetitem?
Nedaří se vám zhubnout? Tradiční čínská medicína vylepší vaše hubnoucí postupy
Tradiční čínská medicína a její působení na zdraví
Tradiční čínská medicína je využívána k léčbě široké škály patologií. Je indikována u funkčních poruch, jako je například nespavost, menstruační bolesti nebo závislosti. Dokáže ale zmírnit i chronickou bolest, stres, zažívací problémy, alergie, artritidu, astma a mnoho dalších stavů. Tradiční čínská medicína je známá také pro své přínosy na imunitní systém a schopnost zlepšit krevní oběh.
Tradiční čínská medicína a její metody
Tradiční čínská medicína využívá různé léčivé rostliny jako součást komplexní léčby. Využívá rovněž akupunkturu. Jemné jehličky se vpichují do kůže v určitých bodech podél meridiánů, aby uvolnily zablokovanou Qi a obnovily rovnováhu. Důležitou roli v léčbě hraje i strava. Tradiční čínská medicína potraviny klasifikuje podle jejich vlastnostní. Dělí je na horké, studené, suché, mokré, sladké, hořké, kyselé, slané a neutrální.
Podle této stravovací teorie může nadbytek nebo nedostatek některého druhu způsobit energetickou nerovnováhu v těle. Například horká a kořeněná jídla mohou pomoci odstranit vlhkost a stimulují krevní oběh, zatímco studená jídla pomáhají snížit zánět a organismus ochlazují.
Tradiční čínská medicína a další techniky
Pro udržení určité rovnováhy se doporučuje pravidelné cvičení, například čchi-kung. A součást manuálních a pohybových technik jsou i masáže. I když ty působí spíše v rovině preventivní.
Tradiční čínská medicína, vedlejší účinky a kontraindikace
Ačkoliv je tradiční čínská medicína bezpečná, existují případy, kdy je třeba velké obezřetnosti. Týká se to zejména některých stavů, jako je rakovina, tuberkulóza, srdeční problémy, vysoký krevní tlak nebo vážné duševní poruchy. Co se pak týče vedlejších účinků, mohou se objevit například pocity únavy či slabosti (zejména po akupunktuře), alergické reakce (na některé byliny) či léková interakce (některé léčebné metody tradiční čínské medicíny se mohou vzájemně ovlivňovat s léky, které užíváte). Nutno však říci, že nežádoucí účinky bývají velmi vzácné.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku