Dovolte si znouobjevit tuřín

Tuřín: Pomocník při osteoporóze nebo dně, zdroj vitaminu C

Tuřín patří mezi potraviny, které by se na našem stole měly mít své pravidelné místo. Řadí se mezi kořenovou zeleninu, jež naše tělo pomáhá přirozeně prohřívat. Hodí se tedy ke konzumaci i v zimních měsících. Obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, které dokáží s naším organismem mnoho dobrého. Zahrádkáře potěší, že tuřín je velmi nenáročný, a dokonce je mrazuvzdorný. Proč jej zařadit do jídelníčku?

Tuřín: Seznamte se prosím

Celý název tuřínu zní brukev řepka tuřín (Brassica napus var. Napobrassica). Patří mezi kořenovou zeleninu, přičemž nejvíce se podobá vodnici, se kterou si ho lidé často spletou. Konzumovat lze nejen bulva, ale také listy. Listy tuřínu dokonce obsahují až 2× více bílkovin a vlákniny než kořen a zároveň méně sacharidů. Bulvy tuřínu obsahují přibližně 90 % vody, jsou také cenným zdrojem vlákniny, najdeme zde také vitamin C, vitaminy skupiny B, včetně kyseliny listové, karoten, sodík, draslík, fosfor, železo, vápník a důležité proteiny (bílkoviny). Typickou chuď tuřínu lze přirovnat k variaci mezi řepou a zelím. Mladé bulvy se pak podobají chutí kedlubně. Tuřín se může jíst za syrova, dává se i do salátů a nebo tepelně upravený či do polévek.

Tuřín: Úleva při dně i osteoporóze

Je zdravý jako tuřín byla hláška našich babiček. Věděly proč. Jeho konzumace totiž ulevovala při bolestech kloubů a též díky svému složení pomáhala zamezit rizikům osteoporózy. Tuřín navíc díky svým obsaženým látkám umí přispět k tomu, aby se z těla rychleji vyplavila kyselina močová. Právě ta je zodpovědná za nemoc zvaná dna neboli pakostnice, při které jedinec čelí bolestem kloubů (typicky dna začíná vysokou citlivostí palce u nohy).

Čtěte také:

Hubnutí s Bachovými květy

Tuřín: Pomáhá při redukční dietě

Výhodou tuřínu je, že obsahuje velké množství vlákniny, zasytí a zároveň má jen malé množství sacharidů. Z hlediska kalorií je tak ve velmi nízkých hladinách. Zajímavostí je, že jej může dát všude tam, kde saháme po bramborách, které byly jedním z důvodů, proč tuřín pomalu vymizel. Dalším bonusem je, že tuřín má diuretické účinky. Díky tomu se z těla rychleji vyplaví případné toxiny a též nežádoucí zásoby vody. Tím se také opticky změní vaše tělo. Jednoduše zdravě ubydou další centimetry. Obsažené vitaminy B1 a B6 pomáhají tělu optimalizovat metabolismus cukrů, a tím také zdravou práci s energií. Tuřín je vhodný i pro diabetiky.

Tuřín pomáhá při redukčních dietách

Tuřín: Podpora imunity i hojení ran

Díky obsaženému vitaminu C působí konzumace tuřínu na náš organismus blahodárně i v dalších situacích: podporuje optimální funkčnost imunitního systému, přispívá k hojení ran, pečuje o zdraví zubů, ale také dásní. V lidovém léčitelství se tuřín používal i na boj s infekcemi, případně na podporu dýchacích cest. V tomto případě se připravovala šťáva z tuřínu, která se používal na boj s chřipkou a kašlem. Neméně důležitou funkcí tuřínu (resp. jeho účinné složky antioxidantu vitaminu A) je také pozitivní působení na pokožku a zrak.

Tuřín: Kde se vzal a proč se ztratil?

V jídelníčku se nám tuřín vyskytuje opravdu dlouho. První písemné zmínky jsou ze středověku, ale dá se předpokládat, že byl znám mnohem dříve. Protože jeho pěstování je snadné, poskytuje vysoké výnosy, a navíc skvěle zasytí, byl tuřín dobře dostupný také chudšímu obyvatelstvu. Odtud také pochází řada místních názvů, náhodně třeba dumlík, řepa bílá, košt, vodnatka… V minulosti byl často využíván i ke krmení hospodářských zvířat. Během válečných období zachránil právě tuřín řadu lidí před smrtí hladem. Byl také často jedinou potravou lidí v koncentračních táborech. To byl i jeden z důvodů, proč z našich jídelníčků po tak dlouhé době téměř vymizel. Druhým byl dříve zmíněný dovoz a používání brambor.

Tuřínové hranolky

Mezi oblíbené a rychlé recepty patří tuřínové hranolky. Lze je použít jako zpestření na oslavy, ale také jako přílohu. Příprava je snadná. Stačí bulvu tuřínu nakrájet na „hranolky“, potřít směsí oleje, koření dle chuti (hodí se kurkuma, česnek, zázvor či provensálské bylinky…) a poté péct v troubě přibližně 20 minut, při teplotě 220 °C. Přibližně v polovině můžete přihodit i ostatní kořenovou zeleninu. Pokud je to party jídlo, pak k tuřínovým hranolkám připravte i nějaký z chutných dipů (česnekový, sýrový, hummus…).

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?