Nejlepší jarní byliny, které byste rozhodně neměli zapomenout nasbírat
Jaro je konečně tady! Příroda se probouzí a nabízí nám již první jarní byliny k snědku. Jarní sběr bylinek, ať už na zahradě nebo ve volné přírodě si rozhodně nenechejte ujít. Připravili byste se o skvělé a zdravé pochoutky, které využijete nejen v kuchyni, ale také třeba při přípravě domácí kosmetiky nebo jarních čistících kúr.
Jaro je jako stvořené pro sběr prvních listů, právě rozvinutých květů, ale jedná se i o období sběru listů léčivých rostlin. Na loukách se objevuje pestrá paleta jarních bylin, které působí proti kašli či nachlazení, postarají se o očistu těla, zlepší náladu, ale stejně dobře pomohou třeba i při nejrůznějších zdravotních obtížích.
Jarní byliny v přírodě
Pokud se vydáte sbírat jarní byliny do volné přírody, vždy berte v úvahu, že ne všechna stanoviště se k tomuto účelu zrovna hodí. Některým bylinám se obzvláště dobře daří na skládkách nebo poblíž silnic, průmyslových zón nebo velkých měst. Těmto stanovištím se s ohledem na své zdraví vyhněte a sbírejte byliny pouze v čistém prostředí.
Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie
Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě
Kerblík třebule: Chutná jarní bylinka pro zdraví. Vypěstujte si ho klidně hned!
Jarní byliny vhodné pro sběr
Podběl je tradiční jarní bylina, která často roste na skládkách nebo na okrajích cest. Díky vysokému obsahu slizovitých látek se využívá při léčbě suchého kašle, také při léčbě zánětu plic, astmatu i při obtížích spojených s průduškami. Podběl má podobné účinky jako plicník, který se stejně jako tato žlutokvětá bylinka sbírá na jaře.
Plicník lékařský
Plicník najdete především v listnatých lesích nebo na zahradách. Jak už samotný název této jarní byliny napovídá, hlavní účinek se týká plic a dýchacích cest. Plicník se přidává do bylinkových směsí na léčbu kašle, průdušek a zápalu plic. Navíc v čaji chutná naprosto báječně.
PŘEČTĚTE SI: Netradiční horoskop: Jarní detoxikace organismu podle jednotlivých znamení zvěrokruhu
Pampeliška lékařská
Pampeliška (dříve označována jako smetánka, nyní i v Českém lékopisu opět přepsána na pampelišku) je zase vhodná pro jarní očistu. Říká se, že bychom na jaře měli sníst každý den 7 čerstvých mladých pampeliškových listů. Poradí si nejen s pročištěním těla po dlouhé zimě, ale rovněž regeneruje játra, pečuje o zdravý žaludek a dodává nám energii a sílu. Mladé, čerstvě rozvinuté listy této jarní byliny lze přidat i do zeleninových salátů. Květy, které se pak objeví později, zase poslouží třeba na výrobu sorbetu nebo netradičního “medu”. Pampeliška je ale také přírodní antibiotikum, podporuje činnost ledvin, žlučníku, má pozitivní vliv na činnost srdce a snižuje krevní tlak. Čaj z listů je pak vhodný zevně na oplachy místo pleťové vody.
Jitrocel kopinatý
Jitrocel patří mezi jarní byliny, které v bylinkové lékárničce rozhodně chybět nesmí. Z čerstvých listů se dá vyrobit léčivý sirup proti kašli. Optimálně metodou za studena, aby se zachovalo co nejvíce léčivých látek. Rostlina působí protivirově a antibakteriálně, proto se užívá při chřipce, nachlazení a především při kašli a zánětu průdušek. Stejně tak je užitečný při očistě organismu, protože je močopudný a čistí krev.
Sedmikráska chudobka
Sedmikráska je jedna z prvních bylinek, která zahalí louky do bílých a růžových tónů. Právě na jaře obsahuje tato bylinka nejvíce účinných látek, proto se její sběr rozhodně vyplatí. Květy i listy se dají konzumovat v zeleninových salátech nebo jimi přizdobte zeleninovou polévku či sladký dezert. Protizánětlivé účinky předurčují květy k léčbě onemocnění dýchacích cest a obtíží s trávením.
Popenec obecný (břečťanovitý)
Popenec je jedním z nejběžnějších plevelů na trávníku a loukách. Patří mezi jarní byliny, které mají uplatnění zejména jako netradiční zelenina. Skvěle doplní zeleninové saláty. Alternativní medicína jej zase cení pro jeho pozitivní účinky na kašel či na problémy s trávením. Silný odvar můžete zkusit využít na defekty na kůži nebo příliš suchou kůži po zimě a pomáhá rovněž hojit rány a jizvy.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku