Ztráta zaměstnání zásadně ovlivní život každého. Jak si v takové situaci počínat?
Ztráta zaměstnání může vyvolat mnoho nejistoty a strachu z budoucnosti. V posledních měsících se s ní potýká kvůli pandemii koronaviru stále více lidí. Někteří podnikatelé svůj byznys nedokážou ufinancovat, proto volí, ač neradi, propouštění svých zaměstnanců. V situaci, kdy přijdete o práci, však nemusíte propadat panice. Vše se dá vyřešit lépe s chladnou hlavou.
Pokud vás zasáhla ztráta zaměstnání, po sepsání výpovědi vám poběží zákonná tříměsíční výpovědní doba. Během tohoto času si můžete v klidu hledat novu práci. Možností je hned několik. Zejména internet nabízí nevídané šance, jak natrefit na práci snů.
Ztráta zaměstnání a oficiality kolem ní
Propustil vás nadřízený kvůli krachu společnosti, či omezení činnosti? Náhlá ztráta zaměstnání může být frustrující, avšak obnáší i pár byrokratických náležitostí. Od šéfa musíte mít v ruce písemnou výpověď, v které bude uvedené přesné datum konce zaměstnání, identifikační údaje obou stran, důvody propuštění, výše případného odstupného a také podpisy. Dle zákona je určená i výpovědní tříměsíční doba, která začíná plynout od následujícího měsíce, v kterém jste výpověď dostali. Zaměstnanec, který je propuštěn z důvodu snižování stavů, či kvůli ukončení provozu firmy, má nárok na odstupné (a to i v případě, že je propouštěn dohodou). Jeho výše se pak stanovuje podle toho, jak dlouho jste u zaměstnavatele pracovali:
- Jeden průměrný měsíční plat dostanete v případě, že jste ve firmě působili méně jak rok.
- V případě, že jste u společnosti pracovali rok až dva, náleží vám až dva průměrné měsíční platy.
- A pakliže jste strávili u firmy déle jak dva roky, musí vám zaměstnavatel vyplatit na odstupném až tříměsíční průměrný plat.
Ztráta zaměstnání a další kroky
V momentu, kdy vám zaměstnavatel doručí výpověď, je vhodné si co nejdříve začít hledat novou práci. Ztráta zaměstnání vás tak nebude soužit dlouho. Sepište si strukturovaný životopis a přiložte vhodnou fotografii. Některé weby dokonce zdarma nabízí formuláře, které si po vyplnění můžete jednoduše vygenerovat. Nemusíte se tak složitě vypisovat v textovém dokumentu. Životopis je tedy jakýmsi základem. Některé společnosti požadují i motivační dopis, v kterém by měly být jasně uvedené důvody, proč se o pozici ucházíte, co profesně umíte a co dokážete nabídnout. Nejste zrovna dobrým psavcem? Pak požádejte o pomoc blízké známé, nebo přátele, kteří jsou v tom zdatnější. Životopis i motivační dopis by měl být seriózní a gramaticky správný. A kde je možné práci hledat?
- Zaměřte se na portály s nabídkami práce, jako je jobs.cz, prace.cz, profesia.cz, monster.cz, nebo dobraprace.cz, zde je možné si dle filtru vygenerovat nabídky zaměstnání v oborech, které vás konkrétně zajímají.
- Práci je možné vyhledat i na pracovních veletrzích, které se zpravidla konají ve větších českých městech.
- Pokud s počítačem příliš nepracujete, lze zajít i na některý z úřadů práce, kde jsou na nástěnkách nabídky zaměstnání vyvěšené.
Ztráta zaměstnání a registrace na úřadu práce
Ztráta zaměstnání dokáže člověka psychicky rozhodit. Nutné je však postupovat s klidem a rozvahou. Jestliže jste ve výpovědní době absolvovali několik pohovorů a neuspěli jste, bude potřeba se po ukončení pracovní smlouvy zaregistrovat na úřadu práce. Ten si můžete vybrat kdekoliv, nemusíte se tedy soustředit na místo trvalého bydliště. I tento proces obnáší několik oficialit. V příslušné instituci vyplníte žádosti, dodáte potřebné dokumenty (jejich druh vám sdělí na úřadě, nebo lze zjistit na stránkách MPSV) a po schválení budete pobírat podporu v nezaměstnanosti. Ta je vypočtena z posledního čistého příjmu. Pokud vám dal výpověď zaměstnavatel, budete pobírat z poslední čisté mzdy první dva měsíce 65 %, třetí a čtvrtý měsíc 50 % a další měsíce 45 %. Pozor však na situaci, kdy dostáváte od bývalého šéfa odstupné ve výši tříměsíčního průměrného platu. Pak vám úřad práce začne vyplácet podporu až čtvrtý měsíc.
Ztráta zaměstnání může rozhodit duševní rovnováhu
Když pomineme určitou byrokracii, která člověka po propuštění z práce provází, je jasné, že ztráta zaměstnání zamává i s psychikou. Můžeme se najednou cítit zoufalí, frustrovaní, smutní a značně nám klesne sebevědomí. Tento stav o to hůře prožívají lidé, kteří v dané firmě strávili skutečně několik desítek let. Pocity beznaděje jsou vlastně v tomto období zcela normální reakcí, jen je zapotřebí jim nepodlehnout a opět se zdvihnout. Podstatným krokem, který usnadní smíření se se situací, je uvědomění si svých vlastních kvalit. Dejte potenciálním zaměstnavatelům najevo, co přesně chcete a věřte ve své schopnosti. Případně se můžete i dál rozvíjet v tom, v čem jste dobří. A v neposlední řadě tato změna může nastartovat i kariéru ve zcela odlišném oboru, který vás vždy přitahoval. Proto neházejte flintu do žita a vydejte se vstříc novým zítřkům.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku