Pěstování rajčat je poměrně náročnou aktivitou

Nejčastější chyby při pěstování rajčat. Vyhněte se jim a budete mít letos bohatou úrodu

Pěstování rajčat může být někdy docela věda. Nerostou, plesniví, schnou, pouští se do nich škůdci… Ve výsledku to může vypadat, že vypěstovat rajčata je nadlidský úkol. Ale nebojte se toho. Když budete vědět, jak na to, nic vás nepřekvapí. Nakonec zjistíte, že pěstování rajčat je vlastně zábava.

Rajčata mají pověst náročné zeleniny na pěstování. Zdá se totiž, že při pěstování rajčat se může pokazit spousta věcí. Ovšem často jde vlastně jen o chyby, kterým je možné se vyhnout. Pokud budeme vědět, jak na to. 

Pěstování rajčat: Rajčata sázíme ve správný včas

Obvykle se uvádí, že rajčata je vhodné sázet až začátkem května, tedy takzvaně po “zmrzlých mužích”. Ovšem v chladných oblastech by se rajčata měla sázet ještě mnohem později. Vysadíme-li je dřív, tedy před posledním mrazem sezóny, pak nám chlad může sazenice poškodit, oslabit je nebo je dokonce zcela zlikvidovat. Jestliže rajčata tedy již dáváme na záhon, musíme mít jistotu, že bude počasí alespoň trošku stálé a našim rostlinám neublíží. Rajčata rostou nejlépe při denních teplotách mezi 21 a 26 stupni. Noční teploty by pak neměly klesat pod 15 stupňů Celsia

Čtěte také:

Potraviny pro zdravé srdce: Rajčata, salát i sklenka červeného

Velká úroda rajčat nebo cuket? Poradíme vám, jak na zpracování zeleniny i ovoce chytře a snadno

Zelená rajčata nemusíte vyhazovat! V kuchyni je lze využít na skvělá jídla

Pěstování rajčat: Špatné sazenice

Při neúspěšném pěstování rajčat mohou být na vině i špatné sazenice. I když jsou vzrostlé, ještě to nic neříká o tom, zda budou kvalitní. Větší proto neznamená lepší. Ať už si sazenice pěstujete sami nebo je budete kupovat, zaměřte se na rostliny, které jsou podsadité s rovným stonkem a jasně zelenými listy. Usazení vysokých sazenic a kvetoucích rostlin na záhonu často trvá mnohem déle než u podsaditých sazenic. 

Pěstování rajčat: Mělká výsadba

Rajčata, na rozdíl od většiny rostlin, mohou produkovat kořeny podél svého hlavního stonku. Díky této schopnosti mohou být sazenice rajčat zasazeny o několik centimetrů hlouběji než rostly v květináči. Sazenice vysaďte ideálně tak, aby vrchol kořenového balu byl cca šest centimetrů pod úrovní půdy. Hlubší výsadba podnítí totiž větší a rozsáhlejší kořenový systém než kdyby byly sazenice umístěny na úrovni země. Nutná je i výsadba rajčat s optimální vzdáleností. Nejlépe rostou, když jsou zasazeny zhruba metr od sebe. Dostatek prostoru mezi rostlinami umožňuje snadné proudění vzduchu, což je nezbytné pro rychlé sušení listů po dešti nebo ranní rose. U listů, které rychle schnou, je menší pravděpodobnost, že podlehnou chorobám.

Na sázení rajčata je nyní nejlepší čas

Pěstování rajčat: Nedůsledné zavlažování

Rajčata mají vlhkost rády. A pokud jim ji neposkytne déšť, pak je nutné rajčata pravidelně zalévat. Rostliny rajčat, které mají velké rozdíly v dostupnosti vlhkosti, mají větší pravděpodobnost, že podlehnou hnilobě. Příliš mnoho vlhkosti po období sucha zase vede k tomu, že rostlina přijímá spoustu vody a rozšiřuje dužnaté plody rychleji než se slupka stihne roztáhnout, což má za následek popraskaná rajčata. Při zalévání rajčat bychom se rovněž měli vyhnout postříkání listů. Ideální je, pokud rajčata zaléváme jen přímo u země. Tato metoda pomáhá předcházet chorobám listů a plísni.

Pěstování rajčat: Nulová podpěra

Rajčata jsou rostliny, které vyžadují podpěru. Je tedy nutné postupně je stavět k tyčkám. Ty můžeme koupit nebo si je jednoduše vyrobíme. Tím, že je připevníme k pevné opoře, jednak zabráníme tomu, že se budou rajčata povalovat po zemi a druhak je tím chráníme i před škůdci a případnými chorobami.

Pěstování rajčat: Pěstování na stále stejném místě

Rajčata bychom rozhodně neměli pěstovat každý rok na stejném místě. Mnoho škůdců a chorob může totiž přežívat v půdě z jednoho roku na druhý. Odborníci proto doporučují zavést tříleté střídání plodin pro rajčata i jejich příbuzné: papriky, brambory a lilky

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!