Pěstování dýně je vhodné započít v květnu. Jak na to?
Pěstování dýně není nikterak složité a zvládne to i začátečník. Nejvhodnější doba k výsadbě právě nastala, a tak můžete zvažovat, jaký druh zvolíte. Naskýtá se totiž hned několik možností. Stane se vaším favoritem máslová dýně, nebo Hokkaido, která se před přípravou pokrmů nemusí loupat?
Než se pustíte do samotného pěstování dýně, je potřeba zajistit pro růst plodin i vhodnou zeminu, která by měla obsahovat zejména dusičnany. Výtečně podpoří zakořenění dýní půda s kompostem, slepičím trusem či s NPK hnojivem (směs dusíku, fosforu a draslíku).
Pěstování dýně není složité: Začněte volbou odrůdy
Před zahájením pěstování dýně budete postaveni před velké rozhodnutí, a to jakou odrůdu vlastně zvolit? Zahradnictví totiž nabízí celou paletu dýňových semínek k výsadbě. Mezi nejoblíbenější patří rozhodně Hokkaido dýně, která mívá po dozrání hmotnost kolem kilogramu až dvou (červený druh). Vybírat ovšem můžete i zelenou dýni Hokkaido, která mívá hmotnost vyšší zhruba o jeden kilogram oproti té červené. Mezi další populární druhy se pak řadí i dýně máslová, špagetová, muškátová, velkoplodá zvaná Goliáš a dostupné jsou i okrasné dýně.
Pěstování dýně v praxi aneb jak se stát úspěšným zahrádkářem?
Až zvolíte druh dýňových semínek, můžete začít vysazovat na zahradu. Vyberte si optimálně období kolem poloviny května. Co se týká ideálního místa k výsadbě, mělo by být rozhodně slunné. Osivo následně vložte do půdy prokypřené hnojivem. Ideální hloubka je 3 až 5 centimetrů. Semena by měla být od sebe vzdálená minimálně půl metru až metr (větší odrůdy potřebují přirozeně více místa k růstu i kořenění). Co se týká zálivky, nemusíte to s ní nijak přehánět, vsaďte ale na pravidelnost a preferujte dešťovku. Vhodné je semínka zejména zpočátku hojně zavlažovat. Jakmile se objeví první lístky, neměli byste je vodou kropit (mohou totiž posléze hnít). Rovněž nezapomeňte na pravidelné odstraňování plevele ze záhonů.
Pěstování dýně je zdárně u konce. Kdy můžete sklízet?
Pakliže se vám pěstování dýně úspěšně zdařilo, můžete zhruba za 4 měsíce od výsadby plody sklízet. To vychází cca na počátek září až jeho polovinu. A jak poznat zralost svých dýňových zázraků? Zkuste vnořit do slupky nehet prstu, měla by být velmi tvrdá. Při sklizni pak nechávejte na dýni stopku o délce alespoň dva centimetry (lépe i delší), aby vám plod nezačal uhnívat a zůstal dlouho čerstvý a bez poškození. Nakonec nechte dýně sušit na slunci či teplém místě asi 7 dní.
Pěstování dýně a následné uskladnění plodů
Když překlenete fázi pěstování dýně a také její sklizeň, je potřeba plody důkladně uskladnit. Tak učiňte ideálně v místnosti, kde je kolem deseti až patnácti stupňů Celsia. Vyhněte se místům, kde se kumuluje větší vlhkost (lednici a sklepu). Dýně by mohly uhnívat, potřebují suché prostředí. Rovněž myslete na to, že by se jednotlivé kusy neměly vzájemně dotýkat. Ideální nádoba ke skladování je papírová krabice, anebo plastová bedýnka se senem. V případě, že zeleninu uskladníte vhodným způsobem, vydrží vám čerstvá až šest měsíců (hlavně odrůda Hokkaido).
Pěstování dýně a zahrádkářské kuriozity
Na závěr si ještě řekněme, jaké zahrádkářské kuriozity můžete zažít, pokud se pustíte do pěstování dýně. Skončit můžete třeba jako dva Britové, kterým se podařilo „vypiplat“ doslova gigantický kousek vážící necelých 1 105 kilogramů. Tento dýňový plod měl kromě jiného obvod neuvěřitelných 7 metrů. Takový poctivý kus byste jen horko těžko přepravili do svého domova. Za „Mičurina“ v sukních by se mohla považovat i česká pěstitelka ze Strakonicka, které na zahrádce vyrostla dýně vážící 41 kilogramů s obvodem 1 metr a 66 centimetrů.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku