Pěstování dýně není složité. Stačí zajistit dostatečnou závlahu, sluníčko a hnojivo.

Pěstování dýně je vhodné započít v květnu. Jak na to?

Pěstování dýně není nikterak složité a zvládne to i začátečník. Nejvhodnější doba k výsadbě právě nastala, a tak můžete zvažovat, jaký druh zvolíte. Naskýtá se totiž hned několik možností. Stane se vaším favoritem máslová dýně, nebo Hokkaido, která se před přípravou pokrmů nemusí loupat?

Než se pustíte do samotného pěstování dýně, je potřeba zajistit pro růst plodin i vhodnou zeminu, která by měla obsahovat zejména dusičnany. Výtečně podpoří zakořenění dýní půda s kompostem, slepičím trusem či s NPK hnojivem (směs dusíku, fosforu a draslíku).

Pěstování dýně není složité: Začněte volbou odrůdy

Před zahájením pěstování dýně budete postaveni před velké rozhodnutí, a to jakou odrůdu vlastně zvolit? Zahradnictví totiž nabízí celou paletu dýňových semínek k výsadbě. Mezi nejoblíbenější patří rozhodně Hokkaido dýně, která mívá po dozrání hmotnost kolem kilogramu až dvou (červený druh). Vybírat ovšem můžete i zelenou dýni Hokkaido, která mívá hmotnost vyšší zhruba o jeden kilogram oproti té červené. Mezi další populární druhy se pak řadí i dýně máslová, špagetová, muškátová, velkoplodá zvaná Goliáš a dostupné jsou i okrasné dýně.

Čtěte také:

Staňte se expertem na druhy dýní: Každá je vhodná na jiné recepty z dýně

Pěstování dýně v praxi aneb jak se stát úspěšným zahrádkářem?

Až zvolíte druh dýňových semínek, můžete začít vysazovat na zahradu. Vyberte si optimálně období kolem poloviny května. Co se týká ideálního místa k výsadbě, mělo by být rozhodně slunné. Osivo následně vložte do půdy prokypřené hnojivem. Ideální hloubka je 3 až 5 centimetrů. Semena by měla být od sebe vzdálená minimálně půl metru až metr (větší odrůdy potřebují přirozeně více místa k růstu i kořenění). Co se týká zálivky, nemusíte to s ní nijak přehánět, vsaďte ale na pravidelnost a preferujte dešťovku. Vhodné je semínka zejména zpočátku hojně zavlažovat. Jakmile se objeví první lístky, neměli byste je vodou kropit (mohou totiž posléze hnít). Rovněž nezapomeňte na pravidelné odstraňování plevele ze záhonů.

Do pěstování dýně se může pustit i začátečník.

Pěstování dýně je zdárně u konce. Kdy můžete sklízet?

Pakliže se vám pěstování dýně úspěšně zdařilo, můžete zhruba za 4 měsíce od výsadby plody sklízet. To vychází cca na počátek září až jeho polovinu. A jak poznat zralost svých dýňových zázraků? Zkuste vnořit do slupky nehet prstu, měla by být velmi tvrdá. Při sklizni pak nechávejte na dýni stopku o délce alespoň dva centimetry (lépe i delší), aby vám plod nezačal uhnívat a zůstal dlouho čerstvý a bez poškození. Nakonec nechte dýně sušit na slunci či teplém místě asi 7 dní.

Pěstování dýně a následné uskladnění plodů

Když překlenete fázi pěstování dýně a také její sklizeň, je potřeba plody důkladně uskladnit. Tak učiňte ideálně v místnosti, kde je kolem deseti až patnácti stupňů Celsia. Vyhněte se místům, kde se kumuluje větší vlhkost (lednici a sklepu). Dýně by mohly uhnívat, potřebují suché prostředí. Rovněž myslete na to, že by se jednotlivé kusy neměly vzájemně dotýkat. Ideální nádoba ke skladování je papírová krabice, anebo plastová bedýnka se senem. V případě, že zeleninu uskladníte vhodným způsobem, vydrží vám čerstvá až šest měsíců (hlavně odrůda Hokkaido).

Pěstování dýně a zahrádkářské kuriozity

Na závěr si ještě řekněme, jaké zahrádkářské kuriozity můžete zažít, pokud se pustíte do pěstování dýně. Skončit můžete třeba jako dva Britové, kterým se podařilo „vypiplat“ doslova gigantický kousek vážící necelých 1 105 kilogramů. Tento dýňový plod měl kromě jiného obvod neuvěřitelných 7 metrů. Takový poctivý kus byste jen horko těžko přepravili do svého domova. Za „Mičurina“ v sukních by se mohla považovat i česká pěstitelka ze Strakonicka, které na zahrádce vyrostla dýně vážící 41 kilogramů s obvodem 1 metr a 66 centimetrů.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?