Šrucha zelná obohatí jídelníček

Šrucha zelná obohatí jídelníček

Šrucha zelná, botanicky Portulaca oleracea je po většinou zahrádkáři neoblíbená, jelikož se jedná o dost rozšířený plevel, který si ke svému růstu najde různé cestičky. Často se však zapomíná na její příznivé účinky. Má v sobě mnoho vitamínů, minerálů a je dokonce i chutná a tak se hodí velice dobře do všech druhů zeleninových salátů.

Čtěte také:

Pěstování špenátu či mangoldu doma na zahradě. Jak na to?

Pěstování bylinek – vytvořte si bylinkovou zahrádku na terase či v kuchyni

Šrucha zelná může obohatit jídelníček. Přesto si pěstitelé více oblíbili její příbuznou šruchu velkokvětou, která oplývá krásnými barevnými květy, které zkrášlí kdejakou zahrádku, tu si však na talíř nedáte.  

Šrucha zelná – kdy a kde se objevila poprvé?

Zázračně zdravá šrucha zelná se na zemi vyskytuje již několik tisíc let. Zmínky o jejím užití máme například ze starověkého Egypta, nebo antického Řecka, zde se prý šrucha zelná s oblibou používala do salátů. Nesloužila však pouze jako potravina, ale hojně se užívala i k léčbě různých druhů ran. Lidé z ní dělali například léčivé tinktury a stejně tak i výluhy, které popíjeli, pokud měli žaludeční potíže. Některé historické pověry dokonce praví, že se rostlina používala jako ochrana před zlem.

Šrucha zelná – jak ji pěstovat?

Pěstování této rostliny není nic těžkého. Zvládne to i zahrádkář začátečník. Můžete ji zasít do květináče a dát doma na parapet, nebo předpěstovat a posléze vysévat ven, do truhlíků, na zahrádku, nebo balkon. Šrucha zelná se musí vysadit na jaře, nejčastěji koncem května, nebo v červnu. Nejvhodnější je semínka šruchy zelné smíchat s trochou písku a poté až zasadit do hlíny. Dále potřebuje především hodně sluníčka a tepla, proto ji vystavte na místo, kde ho bude mít dostatek. Sklizeň probíhá obvykle po měsíci a půl od vysazení.

Šrucha zelná – jak chutná a co od ní očekávat?

Šrucha zelná může svou mírně nakyslou chutí připomínat leckomu šťovík, někdo ji zas přisuzuje podobnost ke špenátu. Je to rostlinka, která sice svým zjevem tolik neosloví, ale za to v sobě skrývá mnoho prospěšných látek pro tělo. Obsahuje vitamín B, vitamín C, omega 3 mastné kyseliny a mimo jiné je také bohatá na hořčík, draslík, fosfor, železo a vápník. Dalo by se říct, že tato dost podceňovaná rostlina dokáže našemu tělu poskytnout doslova vitamínový a minerální doping. Mimo to dokáže také skvěle hojit rány, protože působí antibakteriálně. Tento plevel si zkrátka musíte oblíbit.

 šrucha zelná

Šrucha zelná – na co ji lze použít?

Využití má šrucha zelná široké. Můžete ji třeba použít následovně:

  • udělat zeleninový salát
  • připravit z ní dresing
  • použít jako jednu z ingrediencí do polévky
  • přidat ji do pomazánky
  • můžete ji přidat i do dušeného špenátu
  • šrucha zelná je výborná i zavařená v slaném, nebo sladkokyselém nálevu
  • zhotovit léčivý výluh, který bude blahodárně působit na ledviny i žaludek a podpoří očistu organismu
  • šrucha zelná se dá použít i do tinktury k hojení ran

Šrucha zelná – tipy na recept

Zeleninový salát s mrkví

Šrucha zelná se skvěle hodí do kombinací s rajčetem, okurkou, rukolou, polníčkem, nebo právě mrkví. Udělejte si tento jednoduchý letní salát, kterým podpoříte své zdraví! Budete potřebovat strouhanou mrkev, nakrájenou opranou šruchu zelnou, lisovaný stroužek česneku, olivový olej, trochu soli a šťávu z citrónu, dle chuti. Tento skvělý salátek si oblíbíte.

Fazolová polévka se šruchou zelnou

Zelené fazolky, kopr, brambory a šrucha zelná – tato kombinace v lahodné polévce vás jistě mile překvapí. K vaření je zapotřebí: necelé půl kilo zelených čerstvých fazolek, šrucha zelná pokrájená na kousky – asi jednu až dvě hrstky, 2 až 3 kusy brambor, litr a půl vody, 250 ml smetany na vaření, čerstvý kopr, šťáva z citrónu. Fazolky a brambory pokrájené na kostičky povaříte v osolené vodě, po změknutí přidáte smetanu na vaření s trochou hladké mouky, aby se polévka mírně zahustila. Posléze přihodíte kousky šruchy zelné, pokrájenou koprovou nať a dochutíte případně citrónovou šťávou, pepřem, či solí. Polévka je lehká a hodí se na teplé jarní, či letní večery jako oběd či večeře.

Lehký japonský salátek

Pokud jste milovníci japonské kuchyně, potěší vás šrucha zelná v tomto receptu. Potřebujete k němu jen již zmíněnou šruchu zelnou nakrájenou a podušenou na pánvičce, sójovou omáčku a zdravější verzi majonézy, nebo můžete zvolit i tu tučnější, záleží na vašich chutích. Podušenou šruchu pouze smícháte s majonézou a trochou sójové omáčky, případně můžete dochutit solí, ale není nutné, sójová omáčka je slaná dostatečně. Dobrou chuť!

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.