Domácí sushi: Ozvláštněte si svůj jídelníček
Zatímco ještě před rokem většina z nás vařila pouze o víkendech a sem tam oživila domácí atmosféru teplou večeří, letos je situace výrazně jiná. I dobrá kuchařka často znejistí, když jí na jídelníček již potřetí v měsíci vychází guláš nebo zapečené brambory. Zkuste svůj jídelníček tedy ozvláštnit třeba sushi. Hodí se i jako skvělá zábava pro děti, neboť svou ruličku si může umotat každý zvlášť. Jak taková příprava sushi doma vypadá a co potřebujete?
Sushi: Nechte se okouzlit možnostmi
Řadě lidí se při slově sushi vybaví komínek z rýže omotaný zelenou řasou, v jehož útrobách zahlédne syrového lososa, případně tuňáka. Variant, jak sushi připravit je však mnohem víc. A vůbec se nemusí jednat o masovou verzi. Zkusme si nejprve představit základní typy sushi:
- Maki – to je varianta, která je v našich končinách symbolem pro sushi.
- Nigiri – jedná se o jakýsi rýžový váleček, přes který naaranžujete rybu, ale také vaječnou omeletu nebo kousek zeleniny
- Uramaki (obrácené maki) – zatímco u klasické verze je řasa vně rolky, zde je uvnitř. Rýže se následně obalí v sezamu či v kaviáru
Příprava sushi doma: Co budete potřebovat
Je dobré si uvědomit, že i když se opticky jedná o „malé“ rolky, jsou poměrně syté. Sushi by se vždy mělo jíst čerstvé, proto zvažte, kolik ho budete dělat. Uvádíme recept na přibližně 4–5 porcí.
Příprava rýže: 500 g sushi rýže (lze koupit v potravinách v oddíle se zahraničními specialitami), 10 lžic rýžového octa, 2 lžíce cukru a 1 lžičk soli. Nepodceňujte ocet, skutečně je v rýži důležitý! Jinak je její chuť nevýrazná.
Náplň do sushi: 10 nori řas, čerstvý či uzený losos/tuňák (doporučujeme koupit opravdu kvalitní, jinak hrozí nepříjemnosti se zažíváním), krabí tyčinky, kreveta, okurka, ředkev, vajíčková omeleta neboli tamago (pozor recept je jiný než česká klasika, ale i s klasikou je sushi chutné), avokádo, mrkev
Pracovní pomůcky: bambusová podložka (potřebujete na „zamotání“ rolek), utěrka, variantou je samozřejmě rýžovar, případně vějíř (na rýži), potravinářská folie
Náležitosti k sushi: nakládaný zázvor (lépe chutná růžový), wasabi (speciální křen), sójová omáčka na sushi (je oproti českým výrobcům chuťově výraznější), lze koupit i verzi, kde je méně soli, hůlky
Příprava sushi doma: Jak na to?
- Důkladně propláchněte sushi rýži tak, aby voda byla co nejprůhlednější. Pak v poměru 1:1 (rýže:voda) uvařte sushi rýži v hrnci nebo rýžovaru. Rýži nijak neochucujte, to se dělá až po její přípravě. Pokud vaříte v hrnci, pak nechte pod pokličkou cca 15–20 minut. Během vaření neodklápějte.
- Po změknutí rýže ji nechte chvíli odpočívat a poté vmíchejte octovou zálivku (vždy do teplé rýže). Poměr pro octovou zálivku pro 500 g rýže je přibližně 60 ml rýžového octa, 40 g cukru a 10 g soli.
- Nechte rýži zchladnout na pokojovou teplotu.
- Připravte si ingredience do sushi – nakrájejte okurku, mrkev, ředkev, avokádo na jemné proužky, stejně tak lososa či vaječnou omeletu.
- Položte řasu nori na bambusovou podložku (lesklou stranou dolů) a naneste rýži (maximálně do 0,5 cm výšky) do 2/3 šíře. Doprostřed dejte náplň dle chuti. Když jste spokojení, začněte rolovat od strany, kde je rýže, poté navlhčete volnou část řasy a „nalepte ji“ na zbytek řasy, čímž vytvoříte roličku.
- Z válečků nakrájejte rolky a servírujte se sójovou omáčkou, wasabi a křenem.
Poznámka pod čarou: Je třeba upozornit, že v restauraci krajové dílky z rolky nedostanete. Důvodem není „chuť“, ale estetické hledisko. Zda si je doma vychutnáte anebo přihlédnete k tradici už necháme na vás. Za nás nám chutnají i ty.
Tip: Abyste sushi nakrájeli bez větších obtíží, použijte nůž se širší čepelí, který mezi jednotlivým krájením namáčíte. Rýže se pak nelepí.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku