Dýně Hokaido: Ochutnejte jemné dýňové máslo
Dýně je u nás velmi populární plodinou. Přičemž prvenství si už jednoznačně velmi dlouho drží dýně Hokaido. Dá se upravit naslano i nasladko. Vždy chutná skvěle a je rychle připravená. Ale už jste vyzkoušeli dýňové máslo z dýně Hokaido? Je nebesky nadýchané a božsky chutná. Vyzkoušejte ho, přinášíme vám osvědčený recept.
Víte, co si dát dnes k obědu? Dýně Hokaido může být skvělou volbou. Nezabere vám příliš času na přípravu a pochutná si celá rodina. A na svačinu nebo večeři si pak můžete dát originální dýňové máslo. Sladké nebo slané – je to na vás. My vás naučíme kořeněné dýňové máslo s medem.
Dýně: Rostlina, která se jí úplně celá
Z dýně se dají konzumovat mladé listy, květy, semena a pochopitelně i plody – zralé i nezralé. Listy se většinou využívají do salátů, květy se zase hodí na ozdobu a lahodí perfektně se sladkými dezerty. Dokonce se dají i smažit nebo zapékat. Mladé dýně se pak dají jíst jen tak – nemusíte je loupat, a dokonce ani tepelně zpracovávat. Výborné z nich jsou například takzvané dýňové špagety. Dají se udělat buď ručně, což tedy zabere poměrně dost času. Nebo rychleji na spiralizéru. Ten připraví špagety z dýně Hokaido během chvilky. Rozhodně si ale připravte i dýňové máslo. Zcela vyzrálé dýně, tedy takové, jakou jsou k mání nyní, se už musí zbavit semínek. A většinou i loupat. Což se však netýká právě dýně Hokaido. Případně můžete dýně i uskladnit, pokud je hned nesníte. Ideální je pro ně ne příliš vysoká teplota a suché prostředí.
Staňte se expertem na druhy dýní: Každá je vhodná na jiné recepty z dýně
Dlabání dýně – jak vydlabat dýni, aby dlouho vydržela?
Dýně Hokaido – recepty: 12 skvělých receptů z dýně Hokaido, které z vás udělají mistry kuchaře!
Dýně Hokaido v kuchyni
Dýně je možné upravovat dle libosti. Má neutrální chuť, takže žádná úprava jim není na škodu. Dají se vařit, nakládat, dusit, péct, zapékat i smažit. Z dýně Hokaido můžete připravit omáčku na těstoviny nebo noky, přidat ji do polévky, udělat z ní kaši nebo pyré – to se pak dá přidávat do pečiva, pudingu nebo moučníků, případně je využít jako náplň do dezertů. Připravit si můžete i luxusní dýňové máslo. Dýně Hokaido obsahuje poměrně vysoké procento vody a hodně vlákniny, je tedy vhodná při redukční dietě. Ukrývá v sobě i spoustu vitamínů, zejména pak A, C, E a vitamíny skupiny B. Z minerálních látek nechybí železo, mangan, draslík či hořčík.
Semena dýně jako pochoutka
Z dýně Hokaido si můžete připravit i dobrotu k televizi – opražená solená semínka. Mají oříškovou chuť. Jen je nutno před konzumací odstranit tuhou slupku. Lépe vám to půjde po upražení. Semena dýně se pak mohou přidávat i do domácího pečiva, salátů, müsli směsí nebo sladkých domácích oříškových tyčinek. Semínka ale nechte na později, teď si připravte dýňové máslo.
Dýně Hokaido: Dýňové máslo
Z dýně Hokaido lze připravit opravdu cokoliv. Vynikající je třeba dýňová marmeláda nebo dýňové čatní. Ale ručíme vám za to, že vás zcela okouzlí i dýňové máslo. I když je řeč o másle, nejde o tuk v pravém slova smyslu. Avšak náhražkou másla může být dýňové máslo dokonale. Dá se mazat na chleba, toast, knäckebrot, palačinky apod. Dýňové máslo pochází původem z USA, kde jej na Den Díkuvzdání využívají velmi hojně.
Dýňové máslo krok za krokem
Kořeněné dýňové máslo – přísady:
- 1 dýně hokaido
- 1 lžíce olivového oleje
- 50 g třtinového cukru
- 1 lžíce medu
- ½ lžičky mletého zázvoru
- 1 lžička mleté skořice
- ¼ lžičky mletého muškátového oříšku
- ¼ lžičky mletého hřebíčku
- 1 lžička citrónové šťávy
- špetka soli
Kořeněné dýňové máslo – příprava:
Dýně hokaido se jen omyje, rozkrájí a vydlabou se semínka. Pak se dá péct na 180 stupňů na plech vyložený pečicím papírem. Dýně se potře olejem. Pečeme asi 40 minut, dokud nebude zcela měkká. Pak ji vyjmeme, dáme do vyšší nádoby a přidáme všechny ostatní suroviny. Rozmixujeme do hladké hmoty. Pak zahřejeme, přivedeme k varu a vaříme cca 20 minut. Jakmile směs ztmavne, můžeme odstavit. Dýňové máslo dochutíme dle libosti, je-li třeba. Uchováváme v lednici a spotřebujeme ideálně do 14 dnů. Dýňové máslo ale v lednici vydrží mnohem déle.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku