Káva na mnoho způsobů. Vyznáte se v nich?
Káva zaujme svou typickou vůní a nahořklou chutí. Zatímco zarytí zastánci kávy ji ocení pouze černou, ti liberálnější milovníci kávy ji občas „znečistí“ mlékem, zmrzlinou nebo kapkou něčeho ostřejšího. Jak je to s přípravou kávy a co víte o kávě jako takové?
Káva a zdraví
Pokud odhlédneme od stimulujících účinků kofeinu, obsahuje káva ještě řadu dalších tělu prospěšných látek: vitaminy skupiny B (zejména B2 – Riboflavin a B5 – kyselinu pantothenovou), dále kyselinu listovou, mangan, draslík, fosfor a hořčík. Díky tomuto složení se kávě připisuje řada pozitivních vlivů na náš organismus. Zopakujme si ty nejznámější.
- Snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob (i díky svým antioxidačním účinkům)
- Bývá označována jako prevence proti stárnutí a degeneraci mozkových buněk
- Pomáhá nám zbavit se chuti na sladké
- Zvyšuje naše kognitivní funkce (schopnost se učit, pamatovat si, soustředit se a udržet pozornost)
- Zvyšuje sportovní výkonnost
Je káva nebezpečná? Je kofein smrtelný?
Někdy se uvádí, že káva, resp. kofein je v určitém množství smrtelný. Ano, podle řady studií je dávka 10 g kofeinu život ohrožující. Co to však znamená pro nás? Abyste byli schopni prostřednictvím kávy vypít toto množství kofeinu, pak byste museli zdolat 100 šálků espressa (30 ml). A to je upřímně vzato, nadlidský výkon.
Mezi další negativa, ze kterých je káva obviněna patří: dehydratace, případně závislost. Podle studie z roku 2008 však k dehydrataci nedochází, pokud vypijete 5 šálků (cca 400 mg) kávy denně. Pokud kávou nahrazujete nedostatek spánku a dlouhodobě ji zneužíváte k „nakopnutí“ svého organismu k vyššímu výkonu, pak samozřejmě může mít své negativní dopady. Nikoli však káva jako taková, ale kombinace řady faktorů. Pozor by si však měly dát ženy po menopauze, neboť káva může podpořit vyplavování vápníku z kostí nebo způsobit neklid a překyselení žaludku. Pozor také, pokud trpíte na kvasinkovou infekci (ty totiž kofein podporuje v růstu).
Jak si připravit kávu?
Příprava kávy lze samozřejmě považovat za umění, nicméně pro potřeby běžného nadšence postačí naše rozdělení na přípravu: zalitím horkou vodou, využitím horké páry, vyluhováním kávy za studena, případně macerace.
- Mezi klasiku, kterou pravděpodobně nalezneme ve většině domácností patří káva filtrovaná nebo též překapávaná. Předpokladem „dobré“ a chutné kávy je však také mlýnek na zrna. Každá mletá káva totiž časem ztratí své aroma a s tím i podstatnou část svého kouzla. Namletá káva se připraví „prokapáním“ vroucí vody skrz namletou kávu.
- „Turek“ – namletá káva se jednoduše zalije horkou vodou.
- French press – do jisté míry lze považovat za elegantnější verzi turka. Zrníčka již nebudou součástí vašeho úsměvu a chuť bude též více hladká. Do speciální nádoby se vsype čerstvě namletá káva, která se zalije vroucí vodou. Poté se zrnka stlačí ke dnu. Pozor, tuto kávu nepijte, pokud na ni zapomenete. Nutné pít čerstvou.
- Příprava kávy v moka konvici – zajímavá kombinace fyziky, umění a lahodné kávy. Do spodní části dáte vodu, do střední kávu a položíte na sporák. Jakmile se voda začne vařit, začne se odpařovat skrz střední část, v horní části zkondenzuje a vznikne lahodná a velmi silná káva.
- Příprava v džezvě – v Česku není příliš známá, ale nabízí zase jinou chuť kávy, obzvlášť, pokud do ní přimícháte i koření (tradičně kardamon). V klasickém pojetí se vaří i s karamelizovaným cukrem. Sedlina je opět součástí kávy. Pozor, je třeba kávu umlít velmi jemně (oproti presovačům, kde se preferuje spíš hrubé mletí). Samotná příprava vařením je malý obřad. Jedná se speciální konvičku, ve které se káva (či směs) vaří a postupně odlévá do šálků.
- Japonská káva – Hario Vacuum pot – stejně jako má Itálie svou moka konvici, má Japonsko efektní Vacuum pot. Princip je podobný, jen jej díky skleněnému pojetí celý vidíte. A co víš, vaříte na svíčce. Tento prvek je i skvělým dárkem.
- Presovač – zde je třeba se rozhodnout, zda pákový anebo automatický, se šlehačem mléka a nebo bez něj. Nejdůležitější částí je spárovací jednotka a mlýnek na kávu. Z tohoto přístroje si můžete užít kávu jako v kavárně. Použít můžete zrnkovou, ale i mletou kávu (tentokrát se používá hrubší mletí, jinak se přístroj ucpe, voda neproteče).
Pro zajímavost: množství kofeinu se mění nejen kvalitou kávy, druhem směsi, ale též přípravou. Nejsilnější je údajně káva překapávaná a hned po ní z french pressu.
Umíte si objednat kávu?
- Espresso – 30 ml kávy s jemnou pěnou
- Espresso Macchiato (káva znečištěná mlékem) – 30 ml kávy s kapkou mléka a mléčné pěny
- Ristretto – 20 ml espresso
- Cappuccino – 30 ml espresso, teplé mléko a mléčná káva (celkem cca 150 ml)
- Latte macchiato (mléko znečištěné kávou) – 30 ml espresso, minimálně 200 ml teplého mléka a mléčná pěna (celkem cca 250 ml)
- Flat white – 60 ml espresso + teplé mléko s mikropěnou (celkem cca 160 ml)
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku