Káva lze připravit řadou zajímavých způsobů

Káva na mnoho způsobů. Vyznáte se v nich?

Káva zaujme svou typickou vůní a nahořklou chutí. Zatímco zarytí zastánci kávy ji ocení pouze černou, ti liberálnější milovníci kávy ji občas „znečistí“ mlékem, zmrzlinou nebo kapkou něčeho ostřejšího. Jak je to s přípravou kávy a co víte o kávě jako takové?

Káva a zdraví

Pokud odhlédneme od stimulujících účinků kofeinu, obsahuje káva ještě řadu dalších tělu prospěšných látek: vitaminy skupiny B (zejména B2 – Riboflavin a B5 – kyselinu pantothenovou), dále kyselinu listovou, mangan, draslík, fosfor a hořčík. Díky tomuto složení se kávě připisuje řada pozitivních vlivů na náš organismus. Zopakujme si ty nejznámější.

  • Snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob (i díky svým antioxidačním účinkům)
  • Bývá označována jako prevence proti stárnutí a degeneraci mozkových buněk
  • Pomáhá nám zbavit se chuti na sladké
  • Zvyšuje naše kognitivní funkce (schopnost se učit, pamatovat si, soustředit se a udržet pozornost)
  • Zvyšuje sportovní výkonnost

Je káva nebezpečná? Je kofein smrtelný?

Někdy se uvádí, že káva, resp. kofein je v určitém množství smrtelný. Ano, podle řady studií je dávka 10 g kofeinu život ohrožující. Co to však znamená pro nás? Abyste byli schopni prostřednictvím kávy vypít toto množství kofeinu, pak byste museli zdolat 100 šálků espressa (30 ml). A to je upřímně vzato, nadlidský výkon.

Čtěte také:

Chcete mít pevné zdraví a dlouhý život? Vypěstujte si zdravé návyky

Mezi další negativa, ze kterých je káva obviněna patří: dehydratace, případně závislost. Podle studie z roku 2008 však k dehydrataci nedochází, pokud vypijete 5 šálků (cca 400 mg) kávy denně. Pokud kávou nahrazujete nedostatek spánku a dlouhodobě ji zneužíváte k „nakopnutí“ svého organismu k vyššímu výkonu, pak samozřejmě může mít své negativní dopady. Nikoli však káva jako taková, ale kombinace řady faktorů. Pozor by si však měly dát ženy po menopauze, neboť káva může podpořit vyplavování vápníku z kostí nebo způsobit neklid a překyselení žaludku. Pozor také, pokud trpíte na kvasinkovou infekci (ty totiž kofein podporuje v růstu).

Základem chutné kávy je kvalitní zrno

Jak si připravit kávu?

Příprava kávy lze samozřejmě považovat za umění, nicméně pro potřeby běžného nadšence postačí naše rozdělení na přípravu: zalitím horkou vodou, využitím horké páry, vyluhováním kávy za studena, případně macerace.

  1. Mezi klasiku, kterou pravděpodobně nalezneme ve většině domácností patří káva filtrovaná nebo též překapávaná. Předpokladem „dobré“ a chutné kávy je však také mlýnek na zrna. Každá mletá káva totiž časem ztratí své aroma a s tím i podstatnou část svého kouzla. Namletá káva se připraví „prokapáním“ vroucí vody skrz namletou kávu.
  2. Turek“ – namletá káva se jednoduše zalije horkou vodou.
  3. French press – do jisté míry lze považovat za elegantnější verzi turka. Zrníčka již nebudou součástí vašeho úsměvu a chuť bude též více hladká. Do speciální nádoby se vsype čerstvě namletá káva, která se zalije vroucí vodou. Poté se zrnka stlačí ke dnu. Pozor, tuto kávu nepijte, pokud na ni zapomenete. Nutné pít čerstvou.
  4. Příprava kávy v moka konvici – zajímavá kombinace fyziky, umění a lahodné kávy. Do spodní části dáte vodu, do střední kávu a položíte na sporák. Jakmile se voda začne vařit, začne se odpařovat skrz střední část, v horní části zkondenzuje a vznikne lahodná a velmi silná káva.
  5. Příprava v džezvě ­– v Česku není příliš známá, ale nabízí zase jinou chuť kávy, obzvlášť, pokud do ní přimícháte i koření (tradičně kardamon). V klasickém pojetí se vaří i s karamelizovaným cukrem. Sedlina je opět součástí kávy. Pozor, je třeba kávu umlít velmi jemně (oproti presovačům, kde se preferuje spíš hrubé mletí). Samotná příprava vařením je malý obřad. Jedná se speciální konvičku, ve které se káva (či směs) vaří a postupně odlévá do šálků.
  6. Japonská káva – Hario Vacuum pot – stejně jako má Itálie svou moka konvici, má Japonsko efektní Vacuum pot. Princip je podobný, jen jej díky skleněnému pojetí celý vidíte. A co víš, vaříte na svíčce. Tento prvek je i skvělým dárkem.
  7. Presovač – zde je třeba se rozhodnout, zda pákový anebo automatický, se šlehačem mléka a nebo bez něj. Nejdůležitější částí je spárovací jednotka a mlýnek na kávu. Z tohoto přístroje si můžete užít kávu jako v kavárně. Použít můžete zrnkovou, ale i mletou kávu (tentokrát se používá hrubší mletí, jinak se přístroj ucpe, voda neproteče).

Pro zajímavost: množství kofeinu se mění nejen kvalitou kávy, druhem směsi, ale též přípravou. Nejsilnější je údajně káva překapávaná a hned po ní z french pressu.

Umíte si objednat kávu?

  • Espresso – 30 ml kávy s jemnou pěnou
  • Espresso Macchiato (káva znečištěná mlékem) – 30 ml kávy s kapkou mléka a mléčné pěny
  • Ristretto – 20 ml espresso
  • Cappuccino – 30 ml espresso, teplé mléko a mléčná káva (celkem cca 150 ml)
  • Latte macchiato (mléko znečištěné kávou) – 30 ml espresso, minimálně 200 ml teplého mléka a mléčná pěna (celkem cca 250 ml)
  • Flat white – 60 ml espresso + teplé mléko s mikropěnou (celkem cca 160 ml)

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...