Máte rádi kefír? Připravte si tento lahodný osvěžující fermentovaný nápoj doma
Kefír je fermentovaný nápoj bohatý na probiotika. Posiluje střevní flóru a tudíž je celkově blahodárný pro naše zdraví. A věděli jste, že si kefír nemusíte pravidelně kupovat v obchodě? Jednoduše si jej můžete doma vyrobit. Prozradíme vám, jak na to.
Kefír je nápoj vyrobený za pomoci kefírových kultur. Sehnat můžete buď vodní nebo mléčná kefírová zrna. To znamená, že se fermentují buď v mléce nebo v cukrové vodě. Kefírová zrna vypadají tak trochu jako malé bílé květáky (v případě mléčného kefíru) nebo slepené průhledné krystalky (v případě vodního kefíru) a jsou obydlím pro kolonie nejrůznějších bakterií a kvasinek. Tyto mikroorganismy společně z tuků, bílkovin a sacharidů nebo cukrů či minerálů tvoří kefír, jak jej známe. Tím, jak se kefírové kvasinky množí navíc v nápoji zvyšují obsah vitamínů skupiny B.
Kefír je blahodárný pro zdraví
Kefír lze bez nadsázky označit jako superpotravinu. Ač jde o velice starý nápoj, teprve moderní studie potvrdily jeho pozitivní vliv na lidské zdraví. Tím, že jde o nápoj fermentovaný a tedy plný probiotik, posiluje naši střevní flóru, náš mikrobiom a pečuje o silný imunitní systém i zdravé zažívání.
Kefír je bohatý na přátelské bakterie
Naše střevní flóra je osídlena téměř 100 miliardami bakterií. Některé jsou pro naše zdraví blahodárné, jiné tolik ne. Vědci označují náš střevní mikrobiom za jakýsi “druhý mozek”. Pokud budeme konzumovat probiotické potraviny a nápoje, mezi které kefír patří, zvyšujeme tím množství užitečných bakterií v našem střevě. Ty jsou pak schopny “přebíjet” ony bakterie špatné či ty, které nám tolik neprospívají. Krom kefíru můžeme konzumovat také kysané zelí, kváskový chléb, fermentované jogurty nebo kvašené okurky. Jsou to všechno potraviny nabité probiotiky a tudíž jsou i prospěšné pro naše střeva.
Kefír jako přírodní antibiotikum
Probiotické bakterie, které jsou v kefíru přítomné, se podílejí na procesu trávení a podporují lepší zažívání a ozdravují střevní flóru. Ta hraje důležitou roli v našem imunitním systému. Tudíž posílením naší střevní flóry fermentovanými potravinami nebo nápoji posilujeme naši obranyschopnosti čili imunitu. Hlavní roli v kefíru hrají laktobacily, laktokoky a saccharomycesa. I díky tomu patří kefír mezi zajímavé přírodní antibiotikum. Ve střevech vytváří nepříznivé prostředí pro mnohé bakterie a viry, tím je vytěsňují. Nejlepší účinky má kefír, který je vypitý ráno nalačno, před snídaní.
Ovocný i mléčný kefír na pleť
Kefír nemusí být nutně určen pouze k vnitřnímu užití. Neméně zdravotních účinků má i v případě zevního použití. Značně oblíbený je například v oblasti kosmetiky. Krom toho, že skvěle působí při kožních onemocněních, jako je akné nebo ekzém, podílí se i na lepším vzhledu pokožky a podporuje proces regenerace buněk. I to mají na svědomí obsažené kvasinky. I z toho důvodu se prodávají přípravky na pleť na bázi kefíru.
Pravidelné popíjení kefíru
Kefír je možné pít prakticky pořád. Nemá nežádoucí účinky a dokonce ani kontraindikace. Co se týče mléčného kefíru, mohou je většinou i lidé citliví na laktózu. Fermentováním se totiž mění složení mléka, kefírové kultury většinu laktózy rozloží. Navíc se v kefíru nachází i enzym podporující trávení laktózy. Tudíž je mléčný kefír často velice dobře snášen i těmi, kteří laktózu běžně nemohou. U vodního kefíru není pochopitelně třeba laktózu řešit vůbec. Jediné, co je třeba dodržovat, je trvanlivost. Jakmile kefír vyrobíte nebo si otevřete kefír koupený v obchodě, je nutné jej co nejrychleji spotřebovat.
Vyrobte si vlastní kefír
Zrna mléčného a vodního kefíru nemají nejen stejný vzhled, ale ani stejné použití. Obojí lze však skladovat buď vysušené a umístěné v nádobě při pokojové teplotě. Nebo naopak v mrazáku ve vzduchotěsné nádobě.
Mléčný kefír – návod:
Vyrobit mléčný kefír není složité. Koupíte si kefírová zrna určená pro tento druh kefíru, vložíte je do misky a nalijete na ně mléko. Přikryjete je a necháte je stát při pokojové teplotě. Můžete je dát i do lednice, tam se ale nebudou množit všechny kvasinky, tudíž výsledný produkt bude kyselejší. Na jednu polévkovou lžíci kefírových zrn se dává zhruba půl litr mléka. Kefír je pak při pokojové teplotě hotový za 24 hodin, v lednici mu to bude trvat 3-4 dny. Dokončený kefír poznáte tak, že je oddělená vysrážená mléčná bílkoviny s tuky od syrovátky.
Vodní kefír – návod:
Vodní kefír je o něco náročnější. Základem je cukrový roztok, přitom cukernatost by měla být zhruba 15-20 %. Můžete dát klasický cukr, alternativní sladidla nebo dokonce ochucený ovocný sirup. Důležité je však i to, aby v roztoku byla sacharóza. Odlišná sladidla budou mít pochopitelně vliv na výslednou chuť nápoje. Následně můžete přidat i trochu citrónu, ten zajistí, že se vodní kefír nezačne případně kazit. Na lžíci kefírových zrn nalijte půl litru cukerného roztoku a nechte při pokojové teplotě 24-48 hodin stát. Průběžně ochutnávejte. Až vám bude chuť vyhovovat, kefír slijte a uchovejte v lednici nebo ihned vypijte.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Ellen
Blanoch
Kájin
blanoch
Ellen
blanoch
Kájin
Karel