Řecká kuchyně je zdravá a báječně chutná!

Řecká kuchyně v kostce. Okuste jedinečné řecké byliny a koření

Řecká kuchyně je nejen velice oblíbená, ale především také pestrá a zdravá. Chcete-li vyzkoušet něco nového, rozhodně se nebojte ji vyzkoušet. Řecká kuchyně je právem považovaná za zdraví prospěšnou, neboť využívá mnoho prospěšných bylin, rostlin i koření.

Nejstarší řecké byliny – majoránka, kopr a fenykl – jsou u nás dlouho známy, ale málokdo ví, že se k nám dostaly díky expanzi římské říše do střední a severní Evropy. Staří Řekové je používali nejen k vaření a dochucování jídel, ale i k rituálním a pohřebním účelům. Rostliny byly též spojovány s řeckými bohy – například máta vznikla kvůli hněvu bohyně Démétér, která nymfu Minthé proměnila za žárlivosti na bylinu. Fenykl zase použil bájný Prométheus, když kradl bohům oheň. Olivovník sehrál dle báje hlavní roli ve sporu mezi Athénou a Poseidónem. Athéna nakonec v tomto sporu zvítězila, protože připravila delikátní olivový olej. Petržel prý vyrostla ze země nasycené krví tragicky zahynulého Archemorose, syna krále Nemeana a královny Euridice. A šafrán je prý pro změnu převtělením chlapce jménem Krokos, kterého obdivoval syn Dia – Hermés. 

Řecká kuchyně a oblíbené byliny

Dnešní řecká kuchyně používá celou řadu dalších zajímavých bylin. Za skutečnou perlu mezi nimi je považován slanorožec, jenž roste ve slaných pobřežních půdách na samém okraji moře a v deltách řek. Znát jej můžete i pod názvy mořský chřest, mořské fazolky nebo slanomil. Výrazně slaná chuť slanorožce propojená s chutí olivového oleje, česneku a citrónu je naprosto dokonalá pro přípravu klasických zeleninových salátů, fantasticky chutná v klasickém rizotu a je lahodný společník na talíři ke všem plodům moře (včetně ryb). Výborný je také smíchaný s jogurtem či v těstovinovém salátě. Samotný slanorožec lze také lehce opéci na másle a podávat jako chřest. A velmi stará bylina, hojně používaná ve starém Řecku, je popenec. Významná je především pro svůj vysoký obsah vitamínu C a minerálních látek. Připravuje se z ní především čaj, sirup nebo léčivý olej. Popenec je však vhodný také do salátů nebo jako ozdoba masitých jídel.

Čtěte také:

Pikantní asijská kuchyně je stále oblíbenější. Proč jíst pálivé jídlo?

Indická kuchyně: Nejlepší koření a byliny pro chuť i zdraví

Sečuánský pepř provoní vaše pokrmy. 3 směsi koření, které ocení zejména milovníci asijské kuchyně

Poklady středomoří a řecká kuchyně

Oblíbená je například i mátová saturejka nebo též marulka. Obsahuje silice, které voní jako máta, dobromysl i saturejka. Je to typická středomořská bylina, jež se používá do zeleninových salátů, dušené zeleniny a k dušenému masu

Řecká kuchyně využívá i laskavec, jemuž se také říká amarant nebo „sloní ucho“ je oceňován pro své výživové vlastnosti. Amarant má největší obsah proteinů ze všech známých obilovin a obsahuje esenciální aminokyselinu lysin, která se u jiných obilovin prakticky nevyskytuje. Využití v kuchyni je opravdu široké – ve formě mouky ho lze používat na pečení, podušený či pečený amarant lze přidávat do salátů, báječně zahustí polévky nebo omáčky. Uvařená semínka po vychladnutí získávají konzistenci želatiny, která slouží jako základ při výrobě džemů.

Vyzkoušet můžete i semena Malab. Jsou to jadérka divokých třešní. Sušená a mletá se stávají aromatický kořením, které se používá k dochucení koláčů, pečiva a chleba. A nigelová semínka nebo též černý sezam sice jako sezam sice vypadají, ale nejsou jím. Řecká kuchyně je využívá k dochucování chleba a dalšího pečiva podobně jako sezamová semínka, ale jsou chuťově mnohem výraznější a pokrmům dodávají kouřově pepřovou chuť s příchutí oregana.

Řecká kuchyně –⁠ recepty:

Řecká kuchyně: Smažené rajčatové koule

Přísady:

  • 3-4 větší rajčata
  • 1 červená cibule
  • petržel
  • máta 
  • oregano
  • 100 g sýru typu feta
  • sůl
  • hladká mouka a olej dle potřeby

Příprava: 

Rajčata zbavená jader a nakrájená na kousky dáme do cedníku a osolíme. Necháme je asi půl hodiny odpočinout. Do misky nakrájíme polovinu velké červené cibule a přidáme odkapaná rajčata. Zamícháme, přidáme nasekanou petržel, mátu, oregano a nakrájenou fetu a potom vše rozmačkáme vidličkou. Ve druhé misce smícháme polovinu hrnku hladké mouky a kypřicí prášek. Pak tuto směs přidáme k rozmačkaným rajčatům s kořením a fetou. Vše pak propracujeme na těsto, které se nelepí a lze již vytvarovat na koule nebo silné placky. Pokud je potřeba, přidáme ještě trochu hladké mouky. Hotové těsto necháme půl hodiny v lednici. Na pánvi rozehřejeme olej. Lžící vykrajujeme ze směsi jednotlivé porce a smažíme na obou stranách dvě až tři minuty. Osmažené odložíme na papírový ručník. Podáváme s opečeným chlebem, jogurtem a sklenkou ouza.

Řecká kuchyně: Oblíbená kuřecí polévka avgolemono

Přísady:

  • 1 celé kuře
  • 2 mrkve
  • celer nať
  • 1 větší cibule
  • bobkový list
  • celý pepř
  • sůl
  • ½ šálku rýže
  • 3 vejce
  • 1 lžička strouhané citrónové kůry
  • šťáva ze 2 citrónů

Příprava: 

Do hrnce vložíme celé kuře a zalijeme asi litrem vody. Přidáme dvě mrkve, celerovou nať, velkou cibuli, pár bobkových lístků, celý pepř – cca pět kousků – a osolíme. Vše vaříme hodinu až hodinu a půl. Poté vyndáme kuře, zeleninu a vývar přecedíme do jiné mísy. Čistou polévku znovu přivedeme k varu, přidáme půl šálku rýže nebo orzo (tradiční těstovinová rýže, která se vyrábí z tvrdé pšenice a nelepí, nerozvaří se, lze ji využít i jako přílohu či k přípravě rizota) a povaříme deset až dvanáct minut. Během této doby si připravíme vaječno-citrónovou směs.

Rozklepneme tři vajíčka, přidáme lžičku nastrouhané citrónové kůry a rozmícháme. Potom postupně přidáme šťávu ze dvou citrónů. Po uvaření rýže či těstovin sejmeme hrnec s vývarem z plamene. Do rozšlehané směsi vajíčka a citrónu přidáme dva hrnky vývaru a stále mícháme. Teprve potom přidáme směs do hrnce s vývarem a prohřejeme pět až deset minut. Vývar už nesmí vařit, pouze se prohřeje. Pak již pouze dochutíme mletým pepřem, solí a přidáme nasekanou petrželovou nať. 

Už jste vyzkoušeli poklady řecké kuchyně?

Řecká kuchyně: Podušené hovězí s orzo

Přísady:

  •  ¾ kg hovězího masa
  • sůl
  • pepř
  • olivový olej
  • 1 větší cibule
  • 4 stroužky česneku
  • 1 pórek
  • 1 mrkev
  • ½ šálku suchého bílého vína
  • 4 kuličky nového koření
  • 1 plechovka drcených rajčat
  • 1 lžička cukru

Příprava: 

V zapékací misce zahřejeme olivový olej. Větší kusy nakrájeného hovězího – ze zhruba tři čtvrtě kilogramu – osolíme, opepříme a osmahneme sedm až deset minut. Poté maso odložíme bokem a přidáme ještě trochu oleje. Do pánve dáme nakrájenou velkou cibuli a orestujeme tak, aby jen zesklovatěla. Poté přidáme čtyři rozdrcené stroužky česneku a krátce – asi minutu – osmahneme. Vzápětí přidáme nakrájený pórek a mrkev a podlijeme polovinou šálku suchého bílého vína. Vše promícháme. Dále přidáme čtyři kuličky nového koření, plechovku drcených rajčat, kávovou lžičku cukru a čtvrt litru vody. Za stálého míchání přivedeme k varu. Poté ztlumíme plyn a ještě tak sedm minut mícháme a prohříváme.

Následně vrátíme odložené maso, přikryjeme a asi hodinu vaříme, dokud není křehké. Po změknutí vložíme do trouby vyhřáté na 100 °C a přimícháme půl kila nevařeného orzo a půl šálku vody. Pokud je to nutné, dosolíme a opepříme. Vše ponecháme v troubě asi 45 minut (občas je dobré celou směs promíchat). Nakonec vyjmeme z trouby, odstraníme kuličky nového koření, nastrouháme na povrch parmazán a přikryté necháme patnáct až dvacet minut odpočinout. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Restaurace Viktoria, Uherský Brod
Hledáte v Uherském Brodě…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...