Staročeské recepty v moderní době. Ochutnejte jídla, která často jedly naše prababičky
Na staročeské recepty se pozapomnělo. A je to škoda, protože staročeská jídla skvěle chutnají a mohou značně obohatit náš jídelníček. Tak co si třeba právě dnes připravit k obědu nebo k večeři něco výjimečného?
Zkuste sáhnout do receptáře po své prababičce. Staročeské recepty tam najdete pěkně na jednom místě. A možná tam najdete spoustu pokladů. Stejně jako my, když jsme pro vás sestavovali dnešní menu.
Staročeské recepty: Celerová polévka
Přísady:
Staročeské polévky 3x jinak: Uvařte si je levně a chutně na oběd nebo k večeři
Staročeské recepty našich babiček: Kuřecí maso ve třech různých obměnách
Staročeské buchty 4x jinak aneb vzpomeňme si na pečení našich babiček
- ½ polévkového talíře na proužky nakrájeného celeru
- stejné množství pokrájených syrových brambor
- 2 lžíce mouky
- 2 lžíce oleje nebo másla
- 4 lžíce vařené rýže
- sůl
- pepř
- trocha muškátového oříšku
Příprava:
Nakrájený celer a brambory podusíme na tuku a zaprášíme trochou mouky. Zalijeme 1,5 l vody a vaříme doměkka. Poté přepasírujeme přes síto. Vrátíme na plotnu, přidáme najemno nasekané celerové listy, pepř, sůl, muškátový oříšek a lehce povaříme. Podáváme s hrstí vařené rýže. Celerová polévka je sice oblíbená i dnes, přesto patří mezi původní staročeské recepty.
Staročeské recepty: Houbové karbanátky
- 600 g čerstvých hub
- 2 cibule
- 40 g másla
- 3 žloutky
- 4 stroužky česneku
- 1 lžíce zakysané smetany
- sůl
- pepř mletý
- strouhanka na obalení
- sádlo na smažení (je možné použít slunečnicový olej)
Příprava:
Houby a staročeské recepty k sobě neodmyslitelně patří. Tedy houby očistíme a vhodíme do cedníku. Zde je prolijeme horkou vodou, necháme okapat a nadrobno nakrájíme. Rozpálíme máslo a na něm zlehka osmahneme cibulku. Přidáme houby a chvíli restujeme. Jakmile změknou, odstavíme a necháme zchladnout. Přidáme smetanu, strouhanku, česnek, sůl, pepř a žloutky. Promícháme a necháme chvíli odpočinout. Ze směsi pak tvarujeme karbanátky, obalíme ve strouhance a smažíme na přiměřené vrstvě tuku.
Staročeské recepty: Zelné závitky
Přísady:
- hrst lupenů z hlávky bílého zelí
Na nádivku:
- ½ kg mletého vepřového a hovězího masa
- 1 ks namočené housky
- 1 vejce
- sůl
- pepř
- 70 g sádla
Příprava:
Zelné lupeny povaříme ve slané vodě do poloměkka. Rozložíme je a necháme zchladnout. Mezitím si smícháním všech uvedených ingrediencí připravíme masovou nádivku. Tu pak postupně roztíráme na jednotlivé zelné listy. Poté je svineme a ovážeme režnou nití. Na pánvi rozpálíme sádlo, vložíme do něj zelné závitky a dusíme do měkka.
Staročeské recepty: Jihočeské drbáky
Přísady:
- 750 g syrových brambor
- 250 g vařených brambor
- hladká mouka dle potřeby
- sůl
Příprava:
Nejprve se pustíme do brambor. Ty syrové nejprve nastrouháme na struhadle. Pak je zabalíme do plátna nebo utěrky a důkladně vymačkáme veškerou přebytečnou vodu. Dáme je do větší mísy a přistrouháme k nim brambory vařené. Bramborovou směs osolíme a promícháme. Namočenýma rukama pak tvarujeme malé koule, které následně obalíme v hladké mouce. Potom je vložíme do vroucí vody, kterou jsme osolily. Bramborové koule vaříme necelou půlhodinu. Pak je vytáhneme a necháme okapat. Tento pokrm patří mezi staročeské recepty, které je možno podávat buď jako slaný nebo jako sladký pokrm. Naslano s uzeninou v případě sladké verze třeba s ovocem nebo s tvarohem.
Staročeské recepty: Šterc z krupice
Přísady:
- 200 g krupice
- 50 g slaniny
- 50 g sádla
- 3 vejce
- ¾ l hovězího vývaru nebo mléka
- sůl
Příprava:
Tento recept patří mezi velmi snadné staročeské recepty. Na sádle dorůžova opražíme krupici. Vmícháme celá vejce, sůl a vývar nebo mléko, dobře vše rozmícháme, přikryjeme poklicí a v troubě při mírné teplotě (cca 150 stupňů) necháme vysmahnout. Pokrájenou slaninu rozškvaříme a přelijeme přes šterc. Krájíme na kusy nebo vykrajujeme noky.
Staročeské recepty: Dezert z jablek
Přísady:
- 2 větší jablka
- rum
- 1 vejce
- cukr
- máslo
- skořice
Příprava:
Jablka oloupeme, zbavíme je jádřince a nakrájíme na silnější kolečka. Polijeme je trochou rumu a necháme hodinu až dvě odstát. Poté ušleháme vejce s cukrem. Ve směsi jablka namáčíme a smažíme na pánvi. Na talíři posypeme skořicí. Dezert z jablek patří mezi staročeské recepty, které bez problémů zvládnou i děti.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku