Vánočka je symbolem vánoc

Vánočka nemusí být věda: Vyzkoušejte tradiční recept na vánočku. Naučíme vás vánočku tak, aby se opravdu povedl

Vánočka je symbol českých Vánoc. Rozhodně by se sváteční dny neměla chybět na žádném stole. Zapomeňte letos na kupovanou vánočku a upečte si vlastní. Není složitá a chuťový zážitek je nezaměnitelný. Vyberte si recept na vánočku, který libo. Přichystali jsme pro vás tři osvědčené, které vás rozhodně nezklamou.

Zapomeňte na fámy, že vánočka je těžká. Můžete plést z tolika pramenů, z kolika zvládnete, případně je na sebe vrstvit. Nebo si najděte nějaký video návod. Internet se jimi jen hemží. Vánočku budete mít spletenou raz dva. Jen ji nezapomeňte po upečení nechat dokonale zchladnout, ideálně na kuchyňské mřížce. Teprve pak můžete začít krájet a pochutnat si.

Vánočka: Historie a pověry

Kdysi dávno se při přípravě a pečení vánočky dodržovaly zvyky, které měly vánočce zajistit zdar. Předně tedy – hospodyně by na sobě měla mít bílou zástěru i šátek. A to už při zadělávání vánočky. Po celou dobu zadělávání, hnětení, pletení i pečení nesměla mluvit. Při kynutí těsta pak měla tu a tam vyskočit o výšky. To mělo zajistit, aby vánočka kynula opravdu dobře. Zvykem bývávalo také zapékání mince do vánočky. Kdo ji pak při krájení našel, mohl se radovat, že právě on bude mít v následujícím roce štěstí, zdraví i zlaťáky. Ovšem pozor – jakmile se vánočka nepovedla, natrhla nebo připálila, tak to značilo velký nezdar do příštích dnů.

Čtěte také:

Jednoduché a výborné vánoční cukroví na poslední chvíli

Nejlepší vánočka - recept a postup pletení krok za krokem

Staročeský vrkoč aneb tak trochu jiná vánočka

Vánočka: Obměny v receptech

Pokud dáte méně tuku, než je uvedeno – vánočka bude lehčí, křehčí a více nadýchaná. Kdybyste to s tukem přehnali, bude se zdá příliš těžká.

Vánočka a její obměny – rozinky nebo kandované ovoce a posypat mandlemi? Zkuste to letos jinak. Do vánočky nakrájejte sušené ovoce nebo tam nasypte kousky čokolády. A celou vánočku pak posypte praženými sezamovými semínky.

Potírání vajíčkem – také není nenutné. Chcete-li se vejci vyhnout, můžete vánočku potřít rozpuštěným máslem nebo mlékem. Alternativou může být i postříkání vánočky vodou – ideálně rozprašovačem.

Recept na vánočku: Vánočka z brambor

Přísady:

Příprava:

V míse utřeme máslo, cukr a vejce, přidáme na špičku nože soli a citrónovou kůru. Z kvasnic a mléka uděláme kvásek, který střídavě zamícháme s moukou a umletými bramborami. Do utřeného másla přidáme hrozinky. Vše zpracujeme v tuhé těsto a dáme asi hodinu kynout. Pak upleteme vánočku, kterou dáme na vymaštěný plech, necháme ji opět vykynout, potřeme rozšlehaným vejcem a v dobře vyhřáté troubě upečeme dorůžova.

Recept na vánočku: Majonézová vánočka

Přísady:

  • 500 g hladké nebo polohrubé mouky
  • 1 droždí
  • 100 g pískového cukru
  • 200 ml mléka
  • ½ lžičky soli
  • 2 žloutky
  • 150 g majonézy
  • na špičku nože nastrouhaného muškátového oříšku
  • 100 g rozinek (můžou být předem namočené v rumu)
  • 50 na plátky nakrájených mandlí
  • tuk na vymazání plechu

Příprava:

Do hrnku nebo nádoby nadrobíme droždí. Přidáme k němu trochu cukru, mouky, teplého mléka a dokonale rozmícháme. Nádobu přikryjeme utěrkou a necháme vzejít kvásek. Mouku prosejeme, osolíme a přidáme do ní žloutky, změklý tuk a muškátový oříšek. Následně pak i vzešlý kvásek a přilijeme zbytek teplého nebo vlažného mléka. Vypracujeme hladké a pružné těsto. Přikryjeme utěrkou a necháme alespoň zhruba 45 minut kynout. Pak těsto překlopíme na pracovní desku, zapracujeme do něj rozinky a rozdělíme jej na tolik dílů, z kolika vánočku budeme plést. Upleteme a vánočku necháme ještě zhruba 20 minut na plechu kynout. Těsně před pečením ji potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mandlovými plátky. Troubu bychom měli mít už rozehřátou na 200 °C. Vánočku upečeme dozlatova.

Vánočka na sváteční stůl rozhodně patří

Recept na vánočku: Celozrnná vánočka

Přísady:

  • 220 ml vlažného mléka
  • 1 balíček sušeného droždí
  • 300 g celozrnné špaldové mouky
  • 200 g hladké špaldové mouky
  • 80 g másla
  • 80 g třtinového cukru
  • špetka soli
  • 2 žloutky + 1 žloutek na pomazání vánočky
  • 100 g rozinek
  • 100 g plátkových mandlí

Příprava:

Nejprve si připravíme kvásek. V trošce teplého nebo vlažného mléka rozmícháme lžičku cukru a droždí. Přikryjeme a dáme na teplé místo vykynout. Obě mouky dáme do větší mísy a přidáme k nim změklé máslo, zbytek cukru, sůl a žloutky. Přilijeme vzešlý kvásek a rozinky. Vypracujeme hladké a pružné těsto. Necháme jej kynout na teplém místě. Jakmile těsto vykyne, umotáme z něj vánočku a tu pak ještě necháme dalších alespoň 20 minut na plechu kynout. Nakonec potřeme vajíčkem a posypeme mandlemi. Pečeme ji v troubě předehřáté na 190 °C.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 28. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.