Vánočka je symbolem vánoc

Vánočka nemusí být věda: Vyzkoušejte tradiční recept na vánočku. Naučíme vás vánočku tak, aby se opravdu povedl

Vánočka je symbol českých Vánoc. Rozhodně by se sváteční dny neměla chybět na žádném stole. Zapomeňte letos na kupovanou vánočku a upečte si vlastní. Není složitá a chuťový zážitek je nezaměnitelný. Vyberte si recept na vánočku, který libo. Přichystali jsme pro vás tři osvědčené, které vás rozhodně nezklamou.

Zapomeňte na fámy, že vánočka je těžká. Můžete plést z tolika pramenů, z kolika zvládnete, případně je na sebe vrstvit. Nebo si najděte nějaký video návod. Internet se jimi jen hemží. Vánočku budete mít spletenou raz dva. Jen ji nezapomeňte po upečení nechat dokonale zchladnout, ideálně na kuchyňské mřížce. Teprve pak můžete začít krájet a pochutnat si.

Vánočka: Historie a pověry

Kdysi dávno se při přípravě a pečení vánočky dodržovaly zvyky, které měly vánočce zajistit zdar. Předně tedy – hospodyně by na sobě měla mít bílou zástěru i šátek. A to už při zadělávání vánočky. Po celou dobu zadělávání, hnětení, pletení i pečení nesměla mluvit. Při kynutí těsta pak měla tu a tam vyskočit o výšky. To mělo zajistit, aby vánočka kynula opravdu dobře. Zvykem bývávalo také zapékání mince do vánočky. Kdo ji pak při krájení našel, mohl se radovat, že právě on bude mít v následujícím roce štěstí, zdraví i zlaťáky. Ovšem pozor – jakmile se vánočka nepovedla, natrhla nebo připálila, tak to značilo velký nezdar do příštích dnů.

Čtěte také:

Jednoduché a výborné vánoční cukroví na poslední chvíli

Nejlepší vánočka - recept a postup pletení krok za krokem

Staročeský vrkoč aneb tak trochu jiná vánočka

Vánočka: Obměny v receptech

Pokud dáte méně tuku, než je uvedeno – vánočka bude lehčí, křehčí a více nadýchaná. Kdybyste to s tukem přehnali, bude se zdá příliš těžká.

Vánočka a její obměny – rozinky nebo kandované ovoce a posypat mandlemi? Zkuste to letos jinak. Do vánočky nakrájejte sušené ovoce nebo tam nasypte kousky čokolády. A celou vánočku pak posypte praženými sezamovými semínky.

Potírání vajíčkem – také není nenutné. Chcete-li se vejci vyhnout, můžete vánočku potřít rozpuštěným máslem nebo mlékem. Alternativou může být i postříkání vánočky vodou – ideálně rozprašovačem.

Recept na vánočku: Vánočka z brambor

Přísady:

Příprava:

V míse utřeme máslo, cukr a vejce, přidáme na špičku nože soli a citrónovou kůru. Z kvasnic a mléka uděláme kvásek, který střídavě zamícháme s moukou a umletými bramborami. Do utřeného másla přidáme hrozinky. Vše zpracujeme v tuhé těsto a dáme asi hodinu kynout. Pak upleteme vánočku, kterou dáme na vymaštěný plech, necháme ji opět vykynout, potřeme rozšlehaným vejcem a v dobře vyhřáté troubě upečeme dorůžova.

Recept na vánočku: Majonézová vánočka

Přísady:

  • 500 g hladké nebo polohrubé mouky
  • 1 droždí
  • 100 g pískového cukru
  • 200 ml mléka
  • ½ lžičky soli
  • 2 žloutky
  • 150 g majonézy
  • na špičku nože nastrouhaného muškátového oříšku
  • 100 g rozinek (můžou být předem namočené v rumu)
  • 50 na plátky nakrájených mandlí
  • tuk na vymazání plechu

Příprava:

Do hrnku nebo nádoby nadrobíme droždí. Přidáme k němu trochu cukru, mouky, teplého mléka a dokonale rozmícháme. Nádobu přikryjeme utěrkou a necháme vzejít kvásek. Mouku prosejeme, osolíme a přidáme do ní žloutky, změklý tuk a muškátový oříšek. Následně pak i vzešlý kvásek a přilijeme zbytek teplého nebo vlažného mléka. Vypracujeme hladké a pružné těsto. Přikryjeme utěrkou a necháme alespoň zhruba 45 minut kynout. Pak těsto překlopíme na pracovní desku, zapracujeme do něj rozinky a rozdělíme jej na tolik dílů, z kolika vánočku budeme plést. Upleteme a vánočku necháme ještě zhruba 20 minut na plechu kynout. Těsně před pečením ji potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mandlovými plátky. Troubu bychom měli mít už rozehřátou na 200 °C. Vánočku upečeme dozlatova.

Vánočka na sváteční stůl rozhodně patří

Recept na vánočku: Celozrnná vánočka

Přísady:

  • 220 ml vlažného mléka
  • 1 balíček sušeného droždí
  • 300 g celozrnné špaldové mouky
  • 200 g hladké špaldové mouky
  • 80 g másla
  • 80 g třtinového cukru
  • špetka soli
  • 2 žloutky + 1 žloutek na pomazání vánočky
  • 100 g rozinek
  • 100 g plátkových mandlí

Příprava:

Nejprve si připravíme kvásek. V trošce teplého nebo vlažného mléka rozmícháme lžičku cukru a droždí. Přikryjeme a dáme na teplé místo vykynout. Obě mouky dáme do větší mísy a přidáme k nim změklé máslo, zbytek cukru, sůl a žloutky. Přilijeme vzešlý kvásek a rozinky. Vypracujeme hladké a pružné těsto. Necháme jej kynout na teplém místě. Jakmile těsto vykyne, umotáme z něj vánočku a tu pak ještě necháme dalších alespoň 20 minut na plechu kynout. Nakonec potřeme vajíčkem a posypeme mandlemi. Pečeme ji v troubě předehřáté na 190 °C.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 10. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 01. 2025
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je úplněk. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý a snáze dnes přibíráme na váze. Věnujte se partnerovi a…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 01. 2025
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!