Menopauza: Nová etapa v životě ženy. Jak ji zvládnout?
Život ženy se podle mnohých tradičních nauk pohybuje v cyklech. Mnohem víc, než muži je žena ovlivněna svými hormonálními změnami a během života projde řadou fází. Nejprve se z děvčátka stává žena, postupně zraje, stává se matkou, aby nakonec byla moudrou vědmou. Jenže právě tato poslední fáze, která je v moderní vědě nazývána menopauza se stala symbolem „nechtěného“ stáří a problémů. Jak zvládnout období menopauzy v moderním světě?
Menopauza příznaky
Typickým obdobím menopauzy, též nazývané klimakterium či přechod je u ženy věk 49–55 let. První příznaky se mohou objevit i dříve, stejně jako finální ukončení „plodné“ fáze života může proběhnout později. Obecně lze říci, že jakmile počet vajíček (folikulů) v ženských vaječnících klesne pod hranici 1 000, dochází ke snížení hladiny ženských hormonů estrogenu a progesteronu a tělo se začíná připravovat na ukončení reprodukční fáze života. Mezi typické příznaky, že menopauza začíná patří:
- Nepravidelná menstruace – zkrácení/prodloužení intervalů mezi cykly.
- Návaly horka, pocení.
- Nespavost a únava.
- Podrážděnost a náladovost.
- Snížení sexuálního apetitu, případně bolestivý pohlavní styk.
Menopauza v moderním světě
Jak jsme již naznačili, menopauza je přirozenou etapou v životě ženy. Co se však změnilo, je prostředí, ve kterém se pohybujeme a životní styl. Ještě před několika desítkami let byla žena v tomto období považována za „babičku“. Své děti odchovala a nyní se těšila na vnoučata, případně už je měla. Byla v důchodu. Své „problémy“ řešila v klidu domácnosti. V současné době je žena kolem padesátky sice také v menopauze, ale zároveň „plná života“. Obvykle aktivní po pracovní i osobní stránce. Není výjimkou, aby žena v tomto věku měla děti školního věku, případně v počínající pubertě, splácela hypotéku a měla plán na téměř každý víkend v roce.
Menopauza není selhání!
Tím, že je žena zvyklá vše zvládat – domácnost, práci, děti, koníčky, milence (?), má pocit, že s touto fází jako by selhala. Snaží se navzdory signálům těla udržet své životní tempo. A tím se situace značně komplikuje = mohou vznikat problémy. Ty jsou jen přirozenou reakcí těla na nedostatek klidu, který pro přechod (ach to krásné české vyjádření) do nové fáze žena potřebuje. Žena totiž nezůstane stejná, jakkoli se bude snažit předstírat opak. Nebude lepší, ani horší, bude zase jiná. Menopauza tedy není selhání, má být branou k moudrosti. Mysl a duše nadále může být mladistvá. Jen vnější atributy mládí do tohoto věku nepatří, objevte své, které podpoří vaši osobnost.
Menopauza: 7 tipů, jak ulevit tělu i psychice
- Upravte jídelníček. Omezte výrazně kořeněná jídla či ostrá jídla (zvyšují tlak), perlivé nápoje (zhoršují proces vstřebávání vápníku – potřebný pro zdravé kosti), kouření, alkohol, bílý cukr a kofein. Zařaďte naopak potraviny, jež podporují trávení a také vitamíny nebo selen (játra, obilné klíčky, para ořechy). Podle řady studií pomáhají i Omega 3 mastné kyseliny, jež podporují srdce, mozek, ale i imunitu nebo psychiku (jsou používány i jako podpůrná terapie při úzkostech a depresích).
- Zapomeňte na drastické diety. Vlivem hormonálních změn dochází v období klimakteria také k zadržování vody, případně vyššímu ukládání tuků. Řešením je spíš optimální skladba jídelníčku, jež se přizpůsobuje potřebám organismu v tomto období, ne hladovka či jednostranná dieta.
- Pravidelně očisťujte organismus. Existují přirozené detoxikační prostředky, jež pomáhají tělo zbavit toxinů (zatížení), čímž se uleví nejen tělu, ale také psychice.
- Dopřejte si kvalitní spánek. Právě ten pomáhá prostřednictvím melatoninu s regenerací buněk i podporou psychiky.
- Zařaďte pravidelný pohyb. Důležitá je slovo „pravidelný“. Jednorázové akce kýžený výsledek nepřinesou, naopak se výrazně zvyšuje riziko zranění a zdravotních obtíží.
- Dbejte na kvalitní kosmetiku. Mladiství vzhled je nejen o duševním nastavení, ale také o péči o pokožku. Dopřejte jí to včas.
- Mluvte o svých pocitech. Pokud partner není tím, kdo by byl ochoten poslouchat, najděte si skupinu, kamarádku anebo odborníka, se kterým budete nejpalčivější témata konzultovat.
Bylinky a menopauza
Protože menopauza není novinkou, a „obtížím“ čelily ženy dávno před tím, než se objevily všechny články tohoto typu, existuje pomoc i v přírodě. Osvědčenou bylinkou, která se tradičně používala je ploštičník hroznatý, jež v těle působí podobně jako hormon estrogen (snižuje návaly horka i potivost, tlumí podrážděnou psychiku). Další bylinou je jeřáb ptačí, jež se zpravidla používá v podobě tinktury. Tradiční čínská medicína pak sází na rdesno mnohokvěté. Mezi další bylinky patří červený jetel (pozor je silně hormonální), andělika čínská, pupalka (ta je vhodná i pro atopiky) nebo mateří kašička (dodává energii, pomáhá s únavou i depresivními stavy, povzbuzuje sexuální funkce).
Intimní život a menopauza
Samostatnou kapitolou období menopauzy je intimní a sexuální život. Spolu s probíhajícími změnami v těle může docházet k vysychání sliznic pochvy. To pohlavní styk činí nepříjemným až bolestivým. K tomu se někdy přidává snížená chuť na sex. Je třeba si uvědomit, že menopauza neznamená „stop“ sexualitě. Jen nabízí nový přístup k této oblasti. Velmi pomůže otevřenost partnerů a komunikace. Po „technické“ stránce pomohou i různé „pomůcky“ (lubrikační gely jsou volně dostupné i v lékárně), jež potřebnou vlhkost dodají.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku