Nachlazení z klimatizace bývá velmi častým letním neduhem. Jak se mu vyvarovat?
Nachlazení z klimatizace se může vyvinout zcela náhle a nečekaně kvůli kombinaci mnoha faktorů. Víte, co konkrétně způsobuje tento nepříznivý zdravotní stav a jak se mu vyhnout? Pokud ne, poradíme vám! Postačí udělat jen pár drobných změn a zůstanete i v těch nejteplejších dnech fit. Nenechte si znepříjemnit léto nebo překazit dovolenou a zahajte boj proti zcela zbytečné nemoci ještě dnes.
Není divu, že nachlazení z klimatizace je rok, co rok (hlavně během letních měsíců) na vzestupu. Lidé si zkrátka chtějí aspoň chvíli ulevit od extrémních tropických teplot, a tak se v místnosti intenzivně chladí. Málokomu ale v tyto okamžiky dochází, jak může být chladný vzduch z klimatizace pro organismus nebezpečný. Zjistěte, proč tomu tak je a jak se ochránit.
Co konkrétně způsobuje nachlazení z klimatizace?
Klimatizační jednotky, které produkují studený vzduch, nejsou ze své podstaty pro člověka škodlivé. Negativní efekt na zdraví však mohou mít v interakci s prostředím vašeho domova. Pojďme si to vysvětlit podrobněji:
- Pokud vlastníte domácího mazlíčka, nebo žijete v prašnějším prostředí, měli byste vůči tomu také přizpůsobit frekvenci úklidů. Prach a různé jiné alergeny totiž klimatizace nasaje a cirkuluje ve vzduchu, čímž máte zaděláno na živnou půdu pro viry a bakterie.
- Další fakt je i to, že klimatizační jednotka vysušuje ovzduší v bytě, a tedy poskytuje výborné podmínky pro přežití mikroorganismů (a k tomu dráždí sliznice člověka).
- A v neposlední řadě je nachlazení z klimatizace způsobováno velmi často až extrémně studeným vzduchem, který z ní vychází – pakliže se dotyčný tímto vzduchem ovívá přímo, může dojít k podchlazení, oslabení imunity a následně nemoci.
Nachlazení z klimatizace nepodceňujte a adekvátně se podrobte léčbě
Jakékoliv oslabení organismu, klidně i v podobě nachlazení z klimatizace, je nutné řešit. Mezi standardní projevy patří rýma, často suchý kašel, kýchání, bolesti hlavy, bolesti kloubů, únava a případně i zvýšená teplota. Jakmile u sebe takovéto příznaky zpozorujete, omezte používání klimatizace na minimum, dostatečně se hydratujte, odpočívejte, používejte zvlhčovač vzduchu, případně si dopřejte inhalace vodní páry a užijte dle potřeby léky na bolest/teplotu. Pakliže budou zdravotní obtíže přetrvávat déle jak týden nebo se zhoršovat, měli byste navštívit lékaře.
Jak bojovat preventivně proti nachlazení z klimatizace?
Nechcete-li v létě marodit, určitě se vyplatí vsadit na preventivní kroky, které zabrání nachlazení z klimatizace. Konkrétně se zaměřte na následující:
- Pravidelně dbejte o hygienu klimatizační jednotky v bytě. Vzduchové filtry měňte dle potřeby a případně se obraťte na odborníky, kteří pomohou klimatizaci zkontrolovat.
- Snažte se zvlhčovat vzduch v bytě různými difuzéry anebo jen nádobami s vodou, které umístíte v interiéru. V létě by se měla vnitřní vlhkost vzduchu pohybovat v rozmezí od 40 do 55 % - orientační údaje vám mohou poskytnout různé vlhkoměry.
- Klimatizaci nastavte tak, aby udržovala teplotu v bytě nanejvýš o 6 °C nižší, než je venku. V takovém případě se můžete snadno ochránit před teplotním šokem a následným nachlazením z klimatizace.
- Dbejte na pravidelný úklid bytových prostor – obzvlášť, pokud máte psy, kočky a jiné mazlíčky, nebo bydlíte v prašnějším prostředí.
Zajímavosti z dob, kdy nachlazení z klimatizace ještě nehrozilo
Klimatizační jednotky lidstvu nezpříjemňovaly život odjakživa. Jejich nástup se totiž datuje až do počátků 20. století - na vynálezu klimatizace se konkrétně podílel americký technik Willis Carrier, jenž tehdy pracoval pro společnost Buffalo Forge Company (ta se původně zabývala kovářskými výrobky a později svůj sortiment rozšířila o vzduchotechniku, lapače prachu nebo třeba dřevoobráběcí stroje). Avšak, než si první rodiny mohly takové moderní chladící zařízení pustit, používaly různé jiné metody ochlazování interiérů – přičemž jim zcela přirozeně nehrozilo ono nachlazení z klimatizace, jako třeba dnes. Jak se tedy dříve lidé chladili? Používali ledové bloky. Výroba ledu však byla nákladnou záležitostí, a tak si tento komfort mohli dovolit v 19. století jen ti majetnější. Led býval také dobrou pomůckou k ochlazení vzduchu v některých nemocnicích.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
Galetta