Potřebujete účinný přírodní lék na hojení ran? Vyrazte do přírody a nasbírejte si byliny, které pomohou vyléčit bolístky i zranění
Při práci na zahradě nebo v domácnosti se úrazům nevyhneme. Ne vždy je hned nutné navštívit lékaře, mnohdy totiž pomohou samotné byliny nebo přípravky z nich, které lze během několika minut připravit doma. Skvělými pomocníky pro hojení ran mohou být i rostliny z volné přírody, které objevíte při procházce na louce nebo v lese.
Byliny mohou být dobrými pomocníky při léčbě a hojení ran. Ať se jedná o rány tržné či řezné, nebo popáleniny či vyrážky. Mnohé léčivé rostliny pomohou i v případě mokvavé rány, zde je ovšem třeba správně posoudit situaci. Pokud je poranění provázeno začervenáním a zvýšenou teplotou, je třeba neprodleně navštívit lékaře. Ten vám sice zřejmě předepíše medikamenty, ale klidně s ním proberte, zda je možné i tak léčbu doplnit i bylinnými přípravky.
Vitamíny na hojení ran
Vyvážená strava a dostatečný pitný režim není jen základem zdravého životního stylu, ale také jakékoli léčby, péče o poranění a hojení ran nevyjímaje. Pokud vás tedy trápí poranění závažnějšího charakteru, myslete i na přísun dostatečného množství vitamínů a minerálních látek. Léčbu urychlují hlavně vitamín C a E. Zatímco vitamín C najdete například v plodech růže šípkové, rakytníku řešetlákového, v listech špenátu a růžičkové kapustě, vitamín E je hojně zastoupen hlavně v semenech nebo celozrnných obilovinách. Stejně tak nezapomínejte ani na proteiny, které podporují tvorbu a obnovu tkání.
Smrková mast pomáhá na rány, plísně i bolesti zad - vyrobte si ji doma
Jak urychlit hojení zlomenin? Zvyšte příjem vápníku, nekuřte a buďte psychicky vyrovnaní
Minerály v kostce: Mangan by měl napomáhat rychlejšímu hojení
Přírodní prostředky na hojení ran
Léčivé látky je možné z bylin získat různými způsoby. Opuchliny, popáleniny či podrážděnou pokožku nejlépe ošetříme mastmi. Ty lze bez obav vyrobit jak z živočišných tuků, tak z rostlinných olejů či másel. Výrobci přírodní kosmetiky si nejvíce oblíbili zvláště oleje rostlinného původu, které mívají příjemnou vůni i konzistenci. Na výrobu mastí lze využít i vepřové sádlo, berte ovšem v úvahu, že v žádném případě nesmí být solené, navíc ne zrovna každému bude vyhovovat jeho specifické aroma a horší vstřebatelnost pokožkou. Pokud máte raději „lehčí“ formy mastí na hojení ran, pak vám budou více vyhovovat rostlinná másla. Lze doporučit máslo bambucké, kakaové či avokádové.
Pro méně suchou pokožku je možné použít i za studena lisovaný kokosový olej v bio kvalitě, jenž se snadno vstřebá a navíc má i příjemnou vůni. Ovšem jako každý přírodní produkt budou mít i tyto bylinné masti omezenou trvanlivost. Všeobecně se řídíme trvanlivostí jednotlivých použitých surovin. Pro prodloužení trvanlivosti lze do masti přikápnout několik kapek esenciálního oleje, který produkt přírodně zakonzervuje na delší dobu. Pro tento účel se nejčastěji využívá grepový esenciální olej.
Byliny na hojení ran
Řepík: Kvetoucí nať řepíku patří mezi klasiku při léčbě poranění pokožky. Při péči o pokožku se používá také ve formě obkladu nebo koupele, jež urychlují hojení jizev i po porodu. Navíc uklidňuje a dezinfikuje pokožku a hojně se používá také na ošetření odřenin.
Jitrocel: Listy obsahují protizánětlivé účinky, jež jsou na léčbu jizev a otevřených poranění jako stvořené. Jitrocelové listy lze rozmačkat a tuto kaši rovnou přiložit na ránu nebo si připravte silný odvar, kterým ránu omývejte.
Dubová kůra: Silný odvar z dubové kůry se přidává do koupelí, ve kterých se rána několik minut omývá, nebo si vyrobte zábal. Dubová kůra má silně stahující a antibiotické účinky. Odvar nebo dobře rozvařená kůra sbíraná v jarním období na mladých větvičkách hojí popáleniny, omrzliny a výrazně urychluje hojení ran i jizev.
Aloe: Využívá se na hojení ran a regeneraci pokožky. Gel působí protizánětlivě, navíc zklidňuje podrážděnou pokožku.
Kostival: Jeho kořeny i listy se využívají zejména na léčbu hnisajících ran a hlubších poranění.
Heřmánek: Pro hojení ran nenahraditelný. Zvláště si ho ceníme při léčbě popálenin a mokvajících ran. Stejně tak urychluje hojení jizev, které se lépe zatahují. Někteří léčitelé používají na hojení ran prášek z rozemletých sušených květů.
Měsíček: Využívá se především při léčbě špatně se hojících ran. Květ měsíčku má totiž silně protizánětlivé a antibiotické účinky.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku