Indická kuchyně slibuje nezapomenutelné chuťové zážitky

Chcete v kuchyni vyzkoušet něco nového? Indická kuchyně vás rozhodně překvapí!

Indická kuchyně má nespočet chutí i vůní. Je to dáno především mnoha druhům koření, které se do indických pokrmů využívá a dodává každému jídlu naprosto jedinečný chuťový profil. Ovšem ingredience i styly vaření se v indické kuchyni liší v závislosti na regionu, ročním období, náboženství i rodinné tradici. Najdete zde vše od masového kari až po veganská jídla.

Indická kuchyně přinesla do světového kulinářství významné ingredience. Byla to například skořice, koriandr, kmín, kurkuma, zázvor, anýz a fenykl. Naprosto zásadní místo v indické kuchyni měla čočka, která zde rostla ve více odrůdách. Podobně jako v Číně i v Indii hrálo významnou roli při přípravě pokrmů náboženské etnikum, lokalita, klima a kultura

Indická kuchyně pod drobnohledem

Země se také nevyhnula vlivům portugalských a britských kolonizátorů. Portugalci zde například zavedli brambory a chilli. Evropě se díky britské koloniální nadvládě dostalo naprosto zásadního poznání bohatosti a rozmanitosti, kterou indická kuchyně rozhodně může nabídnout. Díky obchodu s Indií Evropa například objevila kari. Což je směs koření, jejímž základem je kurkuma, které se přidává do mletého masa nebo zeleniny. Podobně se používá i koriandr. Je vynikající v zeleninových směsích a v mase. Kumin neboli římský kmín je pak mimořádně skvělý ve spojení s bramborami. Pískavice řecké seno připomíná trochu libeček nebo celer. Kardamom je pak skvělé koření k dochucení čočky. 

Čtěte také:

Italská kuchyně - 1.část - polévky a předkrmy

Pikantní asijská kuchyně je stále oblíbenější. Proč jíst pálivé jídlo?

Vietnamská kuchyně ozdraví váš jídelníček. Připravte si tyto tři typické pokrmy

Indická kuchyně a nepřehlédnutelná kurkuma

Zmiňovanou kurkumu využívá indická kuchyně k obarvení rýže, ale používá se ve slaných i ve sladkých pokrmech. Díky jejím antioxidačním účinkům je navíc kurkuma považována za účinný lék proti rakovině. V ajurvédské medicíně je rovněž považována za hlavní lék na posílení činnosti jater a silné přírodní antibiotikum s antivirovými a antibakteriálními účinky. Ve směsi s ostatními druhy koření, jako je kajenský pepř, kmín, pískavice a koriandr, se její účinky ještě zvyšují.

Indická kuchyně a její největší hity

Správný indický pokrm se podává v malých mističkách, případně pro účel servírování využívá indická kuchyně nerezový členitý tác zvaný thálí. Do jeho jednotlivých přihrádek se naloží celé menu, které je složeno hned z několika pokrmů.

Indická kuchyně rozhodně nešetří kořením

Indická kuchyně: Dhál

Naprosto typické jídlo indické kuchyně. Je to vlastně hustá luštěninová polévka, která má nespočet variant. Na její přípravu se využívá třeba i desítky druhů luštěnin. Nejčastěji pochopitelně čočka, ale i cizrna, mungo nebo fazole. Často se podává s rýží. Případně s chlebem naan, což je chlebová placka ve tvaru slzy.

Indická kuchyně: Panýr

Sýr, který pro nás může mít lehce neobvyklou chuť. Je zcela přírodní a má tvarohovou konzistenci. Podává se nakrájený na kostičky třeba se špenátem nebo hráškem. Rovněž se dává jako náplň do křehké placky z nekynutého těsta – paráta.

Indická kuchyně: Kuře tandúri

Některá indická bistra toto jídlo hojně připravují i u nás. Jde o kusy kuřecího masa, které je ve speciální peci vystaveno rovnoměrnému žáru, skutečně vysoké teplotě. Peče se v jogurtové marinádě a téměř bez tuku.

Indická kuchyně: Appam

Jde o křehkou palačinku, která je připravována z rýžové mouky a z kokosového mléka. Podává se k snídani. Buď jen tak, samotná. Případně s nějakou slanou náplní, nejčastěji pikantní.

Indická kuchyně: Korma

Jde o jídlo, které je poměrně dost rozšířené po celém světě. Jde o jemné karí s kokosem. Korma může být buď masová nebo čistě vegetariánská, ale často je pravidlem jogurtový základ.

Indická kuchyně: Čana masala

Indická kuchyně je tímto jídlem naprosto typická, jde o velmi oblíbený pokrm. Připravován je z rajčat a cizrny. Přidává se do něj pasta ze zelených chilli papriček a pochopitelně nechybí ani pestrá směs koření.

Indická kuchyně: Bindi báždí

Pro Evropana poměrně netypické karí. Je totiž připravované z mladých lusků ibišku jedlého, který lze sehnat pod označením okra. Nutno však říci, že u nás ještě tato zelenina příliš k sehnání není. Tedy, pokud si ji sami nevypěstujete. Okra se do tohoto pokrmu nakrájí na kolečka a osmahne se společně s několika druhy koření. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...