Švédská kuchyně na zahřátí: Nakoukněte pod pokličku severské země a uvařte si něco dobrého
Švédská kuchyně je jednoduchá, ale vydatná. V chladných měsících roku nám udělá dobře, tělo prohřeje a dá mu všechno, co nyní potřebuje. Navíc je švédská kuchyně zdravá. Je plná čerstvých ryb, masa i kořenové zeleniny. Pochutnáte si, posílíte imunitu a především se v chladných dnech dokonale zahřejete.
Na severu byl vždy život náročnější a životní podmínky těžké. Nejdůležitější tak vždy bylo rychle a pořádně se nasytit. Právě proto je švédská kuchyně spíše selská, poměrně rychlá a rozhodně se nemusíte bát, že byste po tradičních pokrmech měli hlad. Základem byly vždy brambory, zelí, luštěniny, ryby a maso, především zvěřina. Běžně se tu vždy však konzumovalo i losí nebo sobí maso, jakož i skopové a jehněčí. Chuťově je švédská kuchyně rozhodně zajímavá a překvapí vás. Ostatně, posuďte sami:
Švédská kuchyně: Svampsoppa – polévka
Přísady:
- 20 g sušených hub
- 2 lžíce másla
- 2 šalotky
- 2 stroužky česneku
- 2 lžíce kukuřičného škrobu
- 1 litr zeleninového vývaru
- 1 lžička nasekaného čerstvého tymiánu
- sůl
- čerstvě namletý pepř
- 100 ml smetany na vaření
- 2 lžíce suchého likérového vína (cherry, portské)
Příprava:
Nejprve si alespoň na půl hodiny namočíme houby do vlažné vody. Mezitím rozpustíme v hrnci máslo a vhodíme na něj nadrobno nakrájenou cibuli, česnek i připravené houby (bez vody, tu však nevyléváme). Smažíme na mírném plameni do změknutí. Poté vše zalijeme vodou, ve které jsme namáčeli houby, přidáme zeleninový vývar, tymián, sůl a pepř. Necháme chvíli vařit. Pak promícháme škrob s vodou a přilijeme jej k polévce. Necháme ještě zlehka provařit. Odstavíme a teprve nakonec přilijeme smetanu a likérové víno. Polévku podáváme ideálně s čerstvým chlebem.
Italská kuchyně - 1.část - polévky a předkrmy
Nechte rozkvést talíře! Poradíme, které jedlé květy z vás udělají mistry kuchyně
Švédská kuchyně: Ölands Kroppkakor – hlavní jídlo
Přísady:
- 1 kg syrových brambor
- ¼ kg vařených brambor
- 2 zarovnané lžíce ječné mouky
- 200 g vepřového masa
- 1 cibule
- 2 špetky nového koření
Příprava:
Brambory oloupeme a nastrouháme najemno. Vložíme je do tkaniny (například utěrky) a vymačkáme přebytečnou vodu. Nastrouhané brambory dáme do větší mísy. K nim pak přidáme zchladlé vařené brambory a rozšťoucháme. Přidáme mouku a propracujeme v hladké těsto. Necháme chvíli odpočinout. Cibuli nakrájíme nadrobno a osmahneme na troše oleje spolu s připraveným vepřovým masem a novým kořením. Z bramborového těsta uválíme válečky, které nakrájíme na menší díly – dle požadované velikosti knedlíků. V každém kousku pak uděláme prstem jamku a vložíme masovou směs. Pevně uzavřeme. Knedlíky vaříme v osolené vroucí vodě zhruba 20 minut z každé strany. Podáváme je se smetanou a brusinkovým džemem.
Švédská kuchyně: Fiskgryta – lehká večeře
Přísady:
- 300–400 g mraženého rybího masa
- 100 g krevet
- 1 cibule
- ½ pórku
- 1 velká mrkev
- 1 lžíce másla
- 1 lžíce hladké mouky
- ½ litru rybího vývaru
- 200 ml zakysané smetany
- 2 lžíce rajčatového protlaku
- 1 lžička soli
- 1 lžíce tymiánu
Příprava:
V hrnci rozpustíme máslo. Cibuli, pórek a mrkev nasekáme na drobné kousky. Přidáme k rozpálenému máslu a zlehka osmahneme. Zasypeme moukou a promícháme. Zalijeme připraveným rybím vývarem a přivedeme k varu. Necháme chvíli probublat a teprve pak přidáme rajský protlak, zakysanou smetanu a koření. Necháme chvíli dusit pod pokličkou, načež nakrájíme rybu na kostky a přidáme do hrnce. Necháme chvíli provařit, poté přidáme krevety, necháme chvíli prohřát a podáváme.
Švédská kuchyně: Köttbullar – tradiční pokrm
Přísady:
- 250 g mletého vepřového masa
- 250 g mletého hovězího masa
- 1 bílá cibule
- 1 vejce
- 100 ml smetany ke šlehání
- 1 lžička soli
- ½ lžičky bílého pepře
- 1 špetka mletého nového koření
- 1 špetka mletého zázvoru
- trocha oleje
Na omáčku:
- 300 ml hovězího vývaru
- 200 ml smetany ke šlehání
- hladkou mouku na zahuštění
Příprava:
Cibuli oloupeme a rozpůlíme. Jednu půlku nasekáme najemno, druhou nakrájíme na větší kousky. Ty pak orestujeme na másle. Restovanou cibulku smícháme s mletým masem, přidáme najemno nasekanou cibuli, vejce, smetanu, sůl, pepř a zázvor. Promícháme a tvoříme z těsta malé kuličky. Jakmile zpracujeme celou várku těsta, uložíme kuličky minimálně na čtvrt hodiny do lednice. Na pánvi rozpálíme olej a kuličky v něm ze všech stran opečeme. Omáčku ke kuličkám připravíme z výpeku po jejich smažení. Ten smícháme se smetanou a hladkou moukou a důkladně promícháme. Přivedeme jej k varu a necháme zhoustnout. Je-li třeba, osolíme. Švédské kuličky servírujeme s bramborovou kaší a brusinkami.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku