Zahraniční vánoční cukroví. Kdo si pochutnává na vánočním polenu nebo turrónu?
Vanilkové rohlíčky, vosí hnízda anebo linecké cukroví. To vše jsou typické oblíbené vánoční cukroví českých rodin. Proč si ale letos nezkusit o Vánocích něco jiného? Nemusíme se přeci neustále držet receptů našich babiček, i když jsou dozajista ty nejlepší. Víte třeba, co pečou a jedí lidé ve Anglii, Španělsku nebo ve Švédsku? Prozradíme vám, jaké můžete ochutnat cukroví v zahraničí. A třeba se inspirujete a upečete letos vedle tradičního našeho cukroví také nějaké to netradiční.
Vánoční cukroví - nejlepší recepty: Vedou u vás vanilkové rohlíčky, vánoční perníčky nebo linecké?
Zahraniční vánoční cukroví z celého světa
Nemusíte jezdit o Vánocích do zahraničí, abyste si mohli pochutnat na řeckém, francouzském nebo třeba švédském vánočním cukroví. Výlet do zahraničí si můžete udělat jen prostřednictvím pečícího plechu. Přichystali jsme si pro vás na ukázku nejvyhlášenější zahraniční vánoční cukroví.
Řecko - Kourambiedes
Jedná se o velmi chutné řecké zahraniční vánoční cukroví, které se připravuje zhruba 40 minut. Kourambiedes mají tvar zploštělé koule, na vrcholku se nachází jeden celý hřebíček a těsto je připraveno z loupaných mandlí. Po dopečení se obalují v moučkovém cukru. Toto cukroví vám bude určitě chutnat i díky lžičce koňaku.
Velká Británie - britský pudink
I jinak obvykle nudný pudink může patřit mezi zahraniční vánoční cukroví. Ve Velké Británii patří vánoční pudink mezi velkou pochoutku. Příprava vám zabere na rozdíl od toho našeho asi 1 hodinu. Recept obsahuje poměrně dlouhý seznam surovin jako jsou třeba rozinky, kandované ovoce, loupaná jablka nebo mletý zázvor a brandy.
Francie - vánoční poleno a makronky
Málokde najdete tak barevné cukroví. Francie se může pyšnit výtečným vánočním cukrovím, kterým říkáme makronky. Jedná se o drobné mandlové laskonky nejrůznějších barev, které jsou slepované vynikající ochucenou náplní. Příprava zabere 1 hodinu a pokud jste milovníci barviček, v kuchyni se s makronkami vyřádíte.
Typické je pro Francii také vánoční poleno neboli Bûche de Noël, bez kterého si nedokáží Francouzi Vánoce představit. Zjednodušeně řečeno se jedná o kakaovou roládu s ovocnou náplní jako jsou vypeckované třešně nebo brusinková šťáva.
Německo - springerle
V Německu mají podobné chutě jako my. Naši sousedi o vánočních svátcích také pečou rohlíčky, dělají vosí hnízda nebo perníčky. To, co možná málokdo z nás z německého cukroví zná, jsou německé springerle. Pokud máte rádi anýz, pak vám toto cukroví bude určitě chutnat. Příprava trvá asi půl hodinky, dalších 25 minut pak máte na pečení. Cukroví se dělá ve speciálních vyřezávaných formičkách a při konzumaci se cukroví namáčí do kávy nebo čaje. Německé cukroví se podobá tradičním receptům na vánoční cukroví v Česku.
Španělsko - turrón
Toto zahraniční vánoční cukroví vás učaruje praženými mandlemi i medem. Příprava je velmi snadná. Opražíte mandle, přidáte cukr, žloutky, sníh, med a rozprostřete na plech. Přikryjete poolejovaným obalem a zatížíte prkénkem a necháte v chladu 3 dny. Turrón pak krájíme na 6 cm dlouhé a 0,5 cm široké proužky. Toto mlsání bude určitě chutnat i dětem. Vzhledem turrón připomíná turecký med.
Itálie - dámské pusinky
Mají napodobovat dámské rty, které jsou připraveny k polibku. Dámské pusinky mohou mít několik variant, ovšem jedno mají společné. Vždy musejí být oříškové a mít čokoládový krém. Použít můžete lískové ořechy nebo také mandle. Nutností je náplň vyrobená z másla. Náhražkám se raději vyhněte. Jakmile je jednou ochutnáte, určitě se jich nebudete moci nabažit.
Finsko - vánoční čokoládové bonbony
I ve Finsku si umí užít dokonalé Vánoce a nedovedou si představit vánoční svátky bez čokoládových bonbonů. Zaberou vám maximálně 45 minut a výsledek vám určitě zachutná. Bonbony jsou vlastně čokoládové kuličky s rozinkami, které jsou naložené v rumu. Čokoládu smícháme s nasekanými rozinkami, ořechy a cukrem, z hmoty vytvoříme kuličky, které pak necháme ztuhnout.
Švédsko - lussekatter
Lussekatter neboli Luciiny kočičky jsou typické švédské cukroví v období Vánoc. Jejich tvar připomíná písmenko S. Jí se během adventu, hlavně na svátek svaté Lucie dne 13.12. Mezi ingredience patří tvaroh a rozinky. Těsto se vyrábí z mouky, mléka, másla, vejce a droždí. Příprava zabere chviličku, stejně jako pečení, které trvá 10 minut.
Rumunsko - medové bochánky
Medové bochánky z rumunské kuchyně vám zaberou pár minut a pochutná si na nich celá rodinka. Smícháme hladkou mouku, moučkový cukr, med, vejce a těsto necháme odstát. Pak vytvoříme kuličky a navrch přimáčkneme čtvrtku ořechu. Pak dáme do trouby a medové pochutnání je na světě. Medové bochánky se podobají některým receptům na české vánoční cukroví.
Maďarsko - bejgli
Bejgli je tradiční zahraniční vánoční cukroví, které pochází z Maďarska a plní se mákem nebo vlašskými ořechy. V domácnostech v Maďarsku se připravují současně obě varianty. Každý správná kuchařinka má svůj vlastní recept, který je vždy originální a který se přenáší z generace na generaci. Povrch závinu by měl být krásně křupavý, vnitřek pak nadýchaný a díky náplni také vláčný. Pokud vás oslovila fotka bejgli, vyzkoušejte také tradiční vánoční štolu - ta se bejgli v mnohém podobá.
Zkusíte letos nějaké zahraniční vánoční cukroví?
Diskuse k článku