Jednoduchý recept na bezový sirup nakopne vaši imunitu

Jednoduchý recept na bezový sirup nakopne vaši imunitu

Spolu s příchodem jara většina z nás zaznamená malé bílé kvítky rašící na keřích doslova ve střapcích. Černý bez ohlásil probuzení a nabízí své rozsáhlé, zdraví podporující služby. Ne každému květy voní, přesto stojí za naši pozornost. Proč? Protože nám pomohou ulevit od mnoha zdravotních nepříjemností, například jako bezový sirup. 

Čtěte také:

Bez černý - jak ho neznáte! Připravte si kosmatici, bezový med a marmeládu z květů černého bezu

Černý bez ukrývá řadu pokladů

Černý bez patří mezi bylinářskou klasiku. Díky svým účinným látkám obsažených v květech, listech i podzimních plodech má řadu prospěšných vlivů na lidský organismus. Květy obsahují vysoký podíl vitamínu C, silice, třísloviny, rutin či organické kyseliny, a právě ty v sobě nese i bezový sirup. Slupky a semena plodů navíc obsahují také vitamín A a vitamíny skupiny B. Listy se pyšní velkým množstvím vápníku, který ocení zejména naše klouby a zuby.

Prevence i podpora těla při boji s nemocí

Černý bez se může užívat v mnoha podobách. Nejčastěji je to v podobě čajů, resp. odvarů, případně jako obklady, nebo tinktura a nebo jako bezový sirup. Kromě nachlazení a chřipky byste jej měli pít neslazený. Kam všude jeho účinné látky dosáhnou?

  • Působí proti nachlazení, rýmě a kašli (rozpouští hlen a podporuje vykašlávání). Bezový sirup zajistí dostatek podporujících látek během celého roku.
  • Je vhodný při začínající chřipce (pomáhá aktivovat buňky imunitního systému, který je poté efektivnější při boji s viry či bakteriemi).
  • Podporuje pocení, proto je vhodný i při horečce.
  • Pomáhá bránit organismus před oxidačním stresem.
  • protizánětlivé vlastnosti.
  • Ulevuje při otocích, a to buď formou obkladů a nebo vnitřně jako detoxikační prostředek, který pomůže z těla vyplavit toxické látky.

Černý bez je podporou i v oblastech, kde byste ho možná nečekali:

  • Výluh z květů pozitivně působí na zdraví pleti (například při kožních problémech nebo akné). Zvolit můžete jak omývání, tak ulevující obklady. Již staří Egypťané jej používali jako tonikum na uchování mladé pokožky a navíc také k ošetření a léčbě popálenin.
  • Ulevuje při migrénách (například v kombinaci s tinkturou kopretiny řimbaby).
  • Je vhodný jako součást detoxikační kúry (podporuje činnost ledvin).
  • Usnadňuje trávení (zejména plody jsou projímavé, ale i květy pomáhají proti zácpě).
  • Ulevuje při plynatosti a zmírňuje projevy žlučníkových nebo žaludečních obtíží.
  • Je podporou i při menstruačních bolestech.
  • Pomáhá s bolestmi kloubů (sušené květy nahřejte a přikládejte na bolavá místa). 

jednoduchý bezový sirup2

Je libo jednoduchý bezový sirup z květů?

Zatímco květy černého bezu je nejvhodnější trhat „jen“ v období května až června (mají v sobě nejvíce síly), ale s rýmou, chřipkou či trávicími potížemi bojujeme v průběhu celého roku, je vhodné si jejich sílu uchovat. Variant je hned několik: bezová limonáda, sušené květy, bezový med a nebo bezový sirup. Mezi nejspolehlivější varianty patří recept na bezový sirup.

Co na bezový sirup potřebujete?

  • 35 - 40 bezových svazků
  • 1,5 - 2 litry vody (záleží na vaší preferenci hustoty finálního produktu)
  • 1 kg cukru (klasika je bílý krystal, ale sáhnout můžete i po zdravějších variantách)
  • čerstvá šťáva ze 3 větších citrónů
  • pečlivě omyté sklenice / lahve s víčkem
  • sítko nebo čisté plátno

Jak na to?

  1. Aby byl bezový sirup co nejúčinnější, zpracujte natrhané květy hned. Jakmile zavadnou a změní barvu (nikoli jako proces sušení), rapidně se snižuje jejich účinek. Nejprve květy umyjte a vyklepte z nich všechna zvířátka.
  2. Poté je vložte do hrnce a zalijte převařenou studenou vodou tak, aby byly všechny květy ponořené. Zalijte citronovou šťávou a celou směs vložte na 1 den do ledničky. Ideálně ji nezakrývejte, aby se nezapařila. Že je směs připravena poznáte podle toho, že bude zlatavě žlutá.
  3. Směs sceďte přes plátýnko nebo jemné sítko tak, aby v ní nezůstaly žádné květy (mohly by se poté kazit).
  4. Pozvolna jej začněte vařit. Pokud chcete bezový sirup rovnou používat, stačí jej zahřát pouze na cca 50 ˚C a postupně do něj vmíchávat cukr, až vznikne hustější tekutina. Ta se nalije do předem připravených sklenic s víčkem. Pokud chcete sirup uchovávat delší dobu (více jak 1 měsíc), měla by tekutina projít krátce i vyšším stupněm vaření (minimálně 80 ˚C) nebo ji poté ve sklenicích sterilizujte.

Kromě květů bezu můžete sbírat i plody bezu (bezinky), které dozrávají v období července až září – připravit si tak můžete třeba bezinková povidla, ale i bezinkový kompot, bezinkový likér či sirup. Přečtěte se, jaký je rozdíl mezi bezinkovým a bezovým sirupem

Připravíte si letos doma bezový sirup?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.