Jednoduchý recept na bezový sirup nakopne vaši imunitu

Jednoduchý recept na bezový sirup nakopne vaši imunitu

Spolu s příchodem jara většina z nás zaznamená malé bílé kvítky rašící na keřích doslova ve střapcích. Černý bez ohlásil probuzení a nabízí své rozsáhlé, zdraví podporující služby. Ne každému květy voní, přesto stojí za naši pozornost. Proč? Protože nám pomohou ulevit od mnoha zdravotních nepříjemností, například jako bezový sirup. 

Čtěte také:

Bez černý - jak ho neznáte! Připravte si kosmatici, bezový med a marmeládu z květů černého bezu

Černý bez ukrývá řadu pokladů

Černý bez patří mezi bylinářskou klasiku. Díky svým účinným látkám obsažených v květech, listech i podzimních plodech má řadu prospěšných vlivů na lidský organismus. Květy obsahují vysoký podíl vitamínu C, silice, třísloviny, rutin či organické kyseliny, a právě ty v sobě nese i bezový sirup. Slupky a semena plodů navíc obsahují také vitamín A a vitamíny skupiny B. Listy se pyšní velkým množstvím vápníku, který ocení zejména naše klouby a zuby.

Prevence i podpora těla při boji s nemocí

Černý bez se může užívat v mnoha podobách. Nejčastěji je to v podobě čajů, resp. odvarů, případně jako obklady, nebo tinktura a nebo jako bezový sirup. Kromě nachlazení a chřipky byste jej měli pít neslazený. Kam všude jeho účinné látky dosáhnou?

  • Působí proti nachlazení, rýmě a kašli (rozpouští hlen a podporuje vykašlávání). Bezový sirup zajistí dostatek podporujících látek během celého roku.
  • Je vhodný při začínající chřipce (pomáhá aktivovat buňky imunitního systému, který je poté efektivnější při boji s viry či bakteriemi).
  • Podporuje pocení, proto je vhodný i při horečce.
  • Pomáhá bránit organismus před oxidačním stresem.
  • protizánětlivé vlastnosti.
  • Ulevuje při otocích, a to buď formou obkladů a nebo vnitřně jako detoxikační prostředek, který pomůže z těla vyplavit toxické látky.

Černý bez je podporou i v oblastech, kde byste ho možná nečekali:

  • Výluh z květů pozitivně působí na zdraví pleti (například při kožních problémech nebo akné). Zvolit můžete jak omývání, tak ulevující obklady. Již staří Egypťané jej používali jako tonikum na uchování mladé pokožky a navíc také k ošetření a léčbě popálenin.
  • Ulevuje při migrénách (například v kombinaci s tinkturou kopretiny řimbaby).
  • Je vhodný jako součást detoxikační kúry (podporuje činnost ledvin).
  • Usnadňuje trávení (zejména plody jsou projímavé, ale i květy pomáhají proti zácpě).
  • Ulevuje při plynatosti a zmírňuje projevy žlučníkových nebo žaludečních obtíží.
  • Je podporou i při menstruačních bolestech.
  • Pomáhá s bolestmi kloubů (sušené květy nahřejte a přikládejte na bolavá místa). 

jednoduchý bezový sirup2

Je libo jednoduchý bezový sirup z květů?

Zatímco květy černého bezu je nejvhodnější trhat „jen“ v období května až června (mají v sobě nejvíce síly), ale s rýmou, chřipkou či trávicími potížemi bojujeme v průběhu celého roku, je vhodné si jejich sílu uchovat. Variant je hned několik: bezová limonáda, sušené květy, bezový med a nebo bezový sirup. Mezi nejspolehlivější varianty patří recept na bezový sirup.

Co na bezový sirup potřebujete?

  • 35 - 40 bezových svazků
  • 1,5 - 2 litry vody (záleží na vaší preferenci hustoty finálního produktu)
  • 1 kg cukru (klasika je bílý krystal, ale sáhnout můžete i po zdravějších variantách)
  • čerstvá šťáva ze 3 větších citrónů
  • pečlivě omyté sklenice / lahve s víčkem
  • sítko nebo čisté plátno

Jak na to?

  1. Aby byl bezový sirup co nejúčinnější, zpracujte natrhané květy hned. Jakmile zavadnou a změní barvu (nikoli jako proces sušení), rapidně se snižuje jejich účinek. Nejprve květy umyjte a vyklepte z nich všechna zvířátka.
  2. Poté je vložte do hrnce a zalijte převařenou studenou vodou tak, aby byly všechny květy ponořené. Zalijte citronovou šťávou a celou směs vložte na 1 den do ledničky. Ideálně ji nezakrývejte, aby se nezapařila. Že je směs připravena poznáte podle toho, že bude zlatavě žlutá.
  3. Směs sceďte přes plátýnko nebo jemné sítko tak, aby v ní nezůstaly žádné květy (mohly by se poté kazit).
  4. Pozvolna jej začněte vařit. Pokud chcete bezový sirup rovnou používat, stačí jej zahřát pouze na cca 50 ˚C a postupně do něj vmíchávat cukr, až vznikne hustější tekutina. Ta se nalije do předem připravených sklenic s víčkem. Pokud chcete sirup uchovávat delší dobu (více jak 1 měsíc), měla by tekutina projít krátce i vyšším stupněm vaření (minimálně 80 ˚C) nebo ji poté ve sklenicích sterilizujte.

Kromě květů bezu můžete sbírat i plody bezu (bezinky), které dozrávají v období července až září – připravit si tak můžete třeba bezinková povidla, ale i bezinkový kompot, bezinkový likér či sirup. Přečtěte se, jaký je rozdíl mezi bezinkovým a bezovým sirupem

Připravíte si letos doma bezový sirup?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?